Cedule s názvy plzeňských ulic jsou plné chyb a řada z nich nerespektuje platná pravidla českého pravopisu. Úřady jednotlivých městských obvodů slibují nápravu. Co je špatně na tabulkách Na průtahu, Na dlouhých, U pumpy a desítkách dalších? „Malé písmeno za předložkou. Podle pravidel tam musí být vždycky velké písmeno,“ uvádí učitelka čestiny a jazyková korektorka Jana Růžičková.

Tyto chyby však podle ní nejsou jediné. Hrubá chyba je například i v názvu Habrmanovy ulice na Slovanech či Habrmanova náměstí v Doubravce. Na obou cedulích je totiž uvedena s dvěma n, tedy Habrmannova a Habrmannovo náměstí. „To není dobře. Správně je pouze s jedním n,“ tvrdí Růžičková. Její slova potvrzuje i encyklopedie Diderot, kde je český politik a novinář Gustav Habrman (1864–1932) uveden s jedním n. Stejně hovoří i náhrobní deska Gustava Habrmana na plzeňském Ústředním hřbitově, je tam totiž rovněž pouze s jedním n.

Cedule s označením ulic mají na starost jednotlivé městské obvody. Například lochotínská radnice nechala po našem upozornění na chybu s označením Plasská ulice (správně je Plaská) tabulku s hrubkou sundat a vyrobit bezchybnou. Podobně zareagovaly i ostatní radnice. „Cedule s chybami vyměníme. Mrzí mě, že si toho všiml někdo jiný, a ne náš úřad,“ přiznal starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS).

Starosta Doubravky Hynek Brom (ODS) tvrdí, že cedule vyměňuje obvod postupně a hodlá v tom pokračovat, dokud nebudou všechny bezchybné. V jeho obvodě lze narazit i na kuriozitu, kdy jedna část ulice je označena správně, ale na protějším chodníku už je hrubka. To je případ ulice Na dlouhých. Habrmanovo náměstí ale není podle Broma jednoznačné. „Původní prameny uvádějí jméno Habermann,“ vysvětluje Brom důvod, kterým se doubravecká radnice řídila při výrobě označení. „Nechám to znovu prošetřit,“ dodal Brom. Výroba jedné cedule vyjde obvod asi na 750 korun a samotnou výměnu zpravidla zajišťují dobrovolní hasiči.