VYBERTE SI REGION

Unikáty české medicíny: rozdělená játra i bič na leukémii

Praha - Ještě za sebou nemáme ani polovinu roku, a čeští lékaři už stačili předvést hned několik jedinečných studií, zákroků a objevů. Zatímco ale nad většinou případů žasne hlavně laická veřejnost, tentokrát čekalo překvapení i samotné odborníky. Připravil jim ho pětatřicetiletý kuchař Tomáš Písečný, který překonal hned dvě nemoci, na které se běžně umírá. Deník vám nyní přináší šest úspěchů, s nimiž se čeští odborníci pochlubili během posledních šesti měsíců.

16.6.2014 1
SDÍLEJ:

Primář Kardiologického oddělení Homolky Petr Neužil při zákroku.Foto: Archiv Petra Neužila

1. Na vysoký tlak, cukrovku i kila navíc ultrazvukem

Obezita, cukrovka a k tomu vysoký krevní tlak – to je kombinace, kterou trpí čím dál více Čechů. V Nemocnici Na Homolce nyní zkoušejí unikátní metodu, která by měla pomoci při léčbě všech těchto neduhů. Lékaři pomocí ultrazvuku vyřadí z provozu takzvaná celiakální ganglia, což jsou shluky buněk nacházející se v oblasti břicha.

„Výsledkem by měla být nejen zásadní úprava krevního tlaku, ale i příznivé ovlivnění dalších metabolických procesů v těle," přibližuje primář Kardiologického oddělení Homolky Petr Neužil. Ganglia přitom mají vliv také na trávení, protože ovlivňují vstřebávání živin. Po jejich zničení střevní stěna nestačí dostatečně dobře zpracovat živiny a obézní lidé hubnou. Změna by měla nastat i v činnosti slinivky břišní a jejích buněk, které produkují inzulin, takže se zlepší hospodaření s tímto hormonem.

2. Jedna játra, dvě děti. Dvanáctihodinový zákrok zachránil životy

Jednomu jsou čtyři roky, druhému čtrnáct. Oba chlapci měli jedno společné: každou hodinu se snižovala šance, že zůstanou naživu. Lékaři z pražského IKEM se proto rozhodli pro první podobný zákrok nejen u nás, ale zřejmě i ve střední a východní Evropě – vzali játra od mrtvého dárce a mezi děti je rozdělili. Dvanáctihodinové zákroky prováděné zároveň dvěma týmy dopadly dobře a rozdělená játra začala fungovat na jedničku.

Jedna játra, dvě děti. Dvanáctihodinový zákrok zachránil životy.

3. Překonal rakovinu i slabé srdce. Bez transplantace

Naději na přežití měl Tomáš Písečný před třemi roky jen minimální. Po návratu z dovolené, kdy se mu udělalo zle, se dozvěděl, že Pětatřicetiletý Tomáš Písečný překonal hned dvě nemoci, na které se běžně umírá.má nejen srdce fungující na 20 procent, ale navíc nádor lymfatických uzlin.

„Jedinou nadějí byla pumpa, která by činnost srdce převzala. I s vědomím poměrně vysokého rizika jsme se rozhodli, že mu ji budeme implantovat. Vůbec poprvé jsme tak v IKEM využili srdeční pumpu k tomu, aby pacientovi pomohla zvládnout i jinou závažnou chorobu," přibližuje Ivan Netuka z Kardiocentra v pražském IKEM. Pětatřicetiletému Tomášovi se následně podařilo rakovinu překonat a k úžasu lékařů se mu začalo vzpamatovávat i jeho srdce – přestože se od začátku počítalo s tím, že pacient po onkologické léčbě půjde na transplantaci. „V únoru jsme po konzultacích se zahraničními kolegy pumpu panu Písečnému odstranili," uzavírá Ivan Netuka. Tomášovi se dnes daří skvěle a těší se, až se vrátí do práce a zase bude moci vyrazit na dovolenou.

4. Čeští kardiologové: přeborníci v léčbě infarktu

Že je česká kardiologie dlouhodobě na špici, dokazuje ocenění Světové zdravotnické organizace. „Česká kardiologická společnost je druhá nejstarší v Evropě a třetí na světě. Byla organizátorem prvního mezinárodního kardiologického kongresu, který proběhl v Praze v roce 1933. V roce 2002 pak publikovala první doporučení na léčbu infarktu myokardu pomocí koronární angioplastiky," uvedl bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Díky doporučením a metodě, kdy se tepna ucpaná krevní sraženinou (1) uvolní pomocí balonku (2) a místo se následně vyztuží (3), se úmrtnost na infarkt snížila na méně než pět procent. Česko se přitom stalo vzorem pro další země. To je také jeden z hlavních důvodů, proč si před pár týdny přivezli čeští kardiologové ze Ženevy mezinárodní cenu a k tomu
50 tisíc dolarů.

Díky doporučením a metodě, kdy se tepna ucpaná krevní sraženinou (1) uvolní pomocí balonku (2) a místo se následně vyztuží (3), se úmrtnost na infarkt snížila na méně než pět procent.

5. Bolavé klouby? Jdou vyléčit pomocí kmenových buněk

Kulhání, každodenní bolest a vyhlídka na umělý kloub. S artrózou, degenerativním onemocněním kloubů, při němž dochází k poškození chrupavek, má důvěrné zkušenosti více než polovina lidí nad 50 let. Teď ale mezinárodní tým pod taktovkou českých odborníků provedl unikátní studii, před níž potřebovala polovina pacientů umělý kloub – a po ní téměř žádný. V čem je tajemství? Nemocné klouby byly ošetřeny pacientovými vlastními kmenovými buňkami z tukové a pojivové tkáně.

„Buněčná terapie zmírnila potíže a výrazně zlepšila kvalitu života až u 80 procent pacientů, zejména u středně těžkých forem artrózy," říká prezident Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii Jaroslav Michálek z Masarykovy univerzity v Brně. Léčbu lze přitom aplikovat bez věkového omezení – nejstaršímu účastníkovi studie bylo dokonce 94 let. Zároveň je možné ji použít i na čtyři klouby najednou a nemá závažné vedlejší účinky. Unikátní léčbu, která se provádí jen s místním znecitlivěním na jednodenní chirurgii, už začalo nabízet pět českých pracovišť.

6. Rychlá diagnóza i možnost vyléčení. Boj s leukémií začínáme vyhrávat

Masarykova univerzitaZ odběru krve rozpoznají nejobvyklejší typ leukémie a pomohou zvolit nejúčinnější léčbu; těm, kdo jsou po transplantaci kostní dřeně a mají oslabenou imunitu, zase umí diagnostikovat nebezpečné plísňové onemocnění plic. Dva nové testy z dílny Masarykovy univerzity budou moci zachraňovat životy pacientům po celém světě – právě teď je totiž uvádí na trh firma, která koupila patenty. Zvláště plísňové onemocnění podobné zápalu plic bylo dosud velkou hrozbou – bez léčby na něj zemřeli čtyři z pěti pacientů.

„Pro odhalení této nemoci bylo nutné provést pacientovi výplach plic fyziologickým roztokem a pak čekat i několik dnů až týdnů, zda v tomto vzorku plíseň začala růst. Výsledek mohly navíc ovlivnit léky, které se často preventivně podávají již při podezření na tuto nemoc. Námi navrženou metodou jsme ale schopni odhalit přítomnost DNA čtyř nejčastějších původců nemoci. Výsledek můžeme získat již během několika hodin po odběru a tím významně zrychlit a zpřesnit stanovení diagnózy," uvádí Martina Lengerová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

S leukémií úspěšně bojuje Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze. Dosud si každý rok vyslechly dvě stovky Čechů ÚHKTdiagnózu chronická myeloidní leukémie, což pro ně znamenalo doživotní užívání nákladných tablet. To by se ale mohlo změnit: v Evropě a také v Česku probíhá unikátní studie, v níž se ukazuje, že u řady pacientů lze léčbu vysadit. Vypadá to, že choroba je pryč.

Autor: Michaela Koubová

16.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Švýcaři otevírají nejdelší tunel světa

Historický moment. V neděli 11. prosince 2016 se pro pravidelný provoz otevře Gotthardský železniční tunel. V jeho případě se podařilo něco neskutečného – stavitelé dodrželi rozpočet schválený už na počátku 90. let.

Spisovatel Jiří Stránský: Škoda každého dobrého slova, které se neřeklo

Praha /ROZHOVOR/ - Autorem oblíbených dětských knih O dešťovém kameni, Povídačky pro moje slunce nebo Perlorodky je spisovatel a scénárista Jiří Stránský (85). Čtenáři a diváci jej přitom znají více jako autora filmů Zdivočelé země, Bumerangu či Štěstí, zachycujících atmosféru komunistického režimu a života politických vězňů v kriminálech a lágrech. „Slíbil jsem ve vězení básníkovi Honzovi Zahradníčkovi, že podám svědectví o lidech, kteří s námi seděli," říká Jiří Stránský, který připravuje další tři scénáře, povídkové knížky a prozrazuje, že brzo vyjde kniha Doktor vězeňských věd, kterou napsali s novinářkou Renatou Kalenskou.

Starosta Pískové Lhoty na Nymbursku byl obviněn z rozkrádání obecních peněz

Písková Lhota /FOTOGALERIE/ - Zpronevěra a zneužití pravomoci úřední osoby. To jsou dva trestné činy, z nichž policie obvinila šestačtyřicetiletého starostu Pískové Lhoty na Nymbursku Radovana Staňka. Obecní peníze měl rozkrádat ve spolupráci s účetní obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies