VYBERTE SI REGION

ÚOHS zahájil tři řízení ohledně vyhlášek měst a obcí o hazardu

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil tři správní řízení, která se dotýkají postupu obcí a jejich vyhlášek regulujících provoz loterií. Vyhláškami měst a obcí se úřad zabývá od konce roku 2012, kdy v této oblasti dostal novou kompetenci, řekl dnes mluvčí úřadu Martin Švanda.

23.9.2016 2
SDÍLEJ:

Hrací automaty. Ilustrační snímek.Foto: archiv

ÚOHS před dvěma lety vydal manuál, jak mají obce při regulaci hazardu postupovat. Obce nesmí zvýhodňovat určitého provozovatele. Úplný zákaz provozu loterií sice povede k naprostému vyloučení soutěže, obce ale na něj mají právo a tento postup žádnou firmu neznevýhodňuje vůči konkurentovi. Pokud se ale obce rozhodou situaci na trhu pouze omezit, může k narušení soutěže dojít.

„V takovém případě totiž hrozí, že ti soutěžitelé, kteří budou moci na daném trhu i nadále působit, budou zvýhodněni oproti těm, kteří budou nuceni své podnikání ukončit," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Může tak podle něj nastat zafixování situace a značné zvýhodnění firem, které na trhu zůstanou. Přiměřený je podle ÚOHS i zákaz provozu loterií na určitém území, například v centru. Problematické může být naopak stanovení konkrétních provozoven nebo adres.

Omezení míst

Úřad dnes uvedl, že od prosince 2012, kdy může vyhlášky měst a obcí zkoumat, prováděl šetření obecně závazných vyhlášek regulujících místa, na nichž lze provozovat loterie, celkem v případě 35 obcí či měst. „Některá z těchto šetření byla již ukončena, aniž by bylo Úřadem shledáno porušení zákona, ve třech případech bylo zahájeno správní řízení, žádné dosud nebylo ukončeno," uvedl Švanda. Podle informací redakce vede úřad například řízení s městem Bílina.

Některé obce se rozhodly svoje vyhlášky změnit. Naposledy to udělal Děčín, který tento týden schválil novou vyhlášku zakazující provoz hazardu všude kromě kasin. Původní vyhlášku, která doposud platila, označil antimonopolní úřad za diskriminační a zahájil s radnicí správní řízení. Zákaz provozu veškerého hazardu na území města s výjimkou kasin schválilo dvacet zastupitelů, jeden nehlasoval.

Autor: ČTK

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

Levnější údržba silnic nebude. Kraje k ní soukromníky nepustí

Údržba silnic první třídy přijde ročně na zhruba miliardu korun. Soukromníci, které chtěl pustit k zakázkám stát, však mají smůlu. Proti otevřeným tendrům, které by měly přinést výrazné úspory, se postavily kraje. V dlouhých tahanicích zvítězily. Jedná se o „odměnu" za mýto?

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.

Průměrný Čech loni zbohatl o 36.000 korun na 341.000 korun

Praha - Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36.000 Kč na 341.000 korun (zhruba 12.600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies