Hygienici bijí na poplach. V Ústeckém kraji bylo loni registrováno celkem 64 lidí nakažených virem HIV. Od ledna tohoto roku se objevilo v kraji dalších šest novýchpřípadů. Podle dnešního prohlášení Josefa Trmala, ředitele hygienické stanice Ústeckého kraje, to je varující údaj svědčící o novém nárůstu nakažených osob virem HIV. S tím souhlasí i Lubomír Šlapka, ředitel protidrogových center v Mostě a v Liberci.

"Prognóza je chmurná. Mladiství a mladí jsou dost nezodpovědní. Musíme počítat s tím, že pokud bylo oficiálně od začátku roku nahlášeno 6 nových případů HIV, ve skutečnosti, zatím neodhaleno, je těchto případů dvakrát či třikrát více," uvedl Šlapka.

Narkotyp C

Skrytou lavinou je naproti tomu žloutenka typu C. Řádí především mezi narkomany. Akutní forma byla evidována loni ve 27 případech, z toho 12 postižených je z Mostecka. Ve chronickém stádiu je evidováno 134 osob, z toho 43 na Chomutovsku, 23 na Teplicku a 27 na Ústecku. Čili v okresech, kde se ve zvýšené míře protloukají životem narkomané. Typ C je bezesporu žloutenkou narkomanů. Pokud počet chronických pacientů znásobíte deseti, dojdete k číslu, které se může blížit zhruba počtu lidí nakažených žloutenkoutypuCvkraji.

Nepřímo tento odhad potvrdil i krajský hygienik Trmal. „Osmdesát až devadesát procent občanů, kteří jsou pozitivní na virus typu C, jsou ti, kteří byli vyšetřeni v souvislosti s uvalením vazby nebo v podobných případech, kdy se nemohou vyšetření krve vyhnout,“ uvedl Trmal z problému drog ve vztahu k žloutence. Protidrogová centra zaznamenávají ročně statisícovou výměnu stříkaček. Prognóza nárůstu nakažených virovou hepatitidou a virem HIV by měla proto postupně klesat, psali jsme v roce 2006 na toto téma. Jak je vidět, dochází pouze ke zbrzdění trendu. „Ale i to je velmi důležité, protože jinak by se počty nakažených mohly dramaticky zvyšovat,“ zdůraznil Šlapka.

TypA

Lepší situace je žloutenka typu A, známá jako nemoc špinavých rukou. Loni se vyskytla v Ústeckém kraji jen ve 29 případech, což je na počet obyvatel kraje naštěstí nízké číslo. Významnou roli v příznivé situaci hraje proočkovanost obyvatelstva. Nejvíce případů žloutenky typu A zaznamenali hygienici v okrese Most - 11 na sídlišti Janov v Litvínově.

Typ B

Virus žloutenky typu B je až stokrát nakažlivější než virus HIV. K nákaze stačí, aby se do těla dostala malá kapka infikované krve. Existují sice případy, kdy došlo k nakažení ve zdravotnických zařízeních, ale ty jsou podle Trmala ojedinělé.

Loni bylo v kraji evidováno 50 osob infikovaných žloutenkou typu B. Ve chronickém stádiu nemoci je 13 osob. Většinou je zdrojem nákazy injekční aplikace drog nebo pohlavní přenos.