VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silný vítr lámal stromy. Česká Lípa přišla o vánoční smrk

V noci na dnešek Česko zasáhl silný vítr. Nejsilněji foukal v Krkonoších, kde meteorologové na Sněžce naměřili rychlost 137 kilometrů za hodinu. Zbyly po něm polámané stromy a zatarasené cesty. Problémy způsobil silný vítr také energetikům. Česká Lípa přišla o svůj vánoční strom na náměstí. Dvacetimetrový smrk spadl v noci v důsledku silného větru po vytržení kotvy z dlažby. Nikomu se nic nestalo, řekl operační důstojník hasičů Bohdan Marek.

2.12.2016 8 AKTUALIZOVÁNO 2.12.2016
SDÍLEJ:

Česká Lípa přišla o svůj vánoční strom na náměstí. Dvacetimetrový smrk spadl v noci 1. prosince zřejmě v důsledku silného větru. Foto: ČTK

Historie se opakuje. Ve čtvrtek v půl desáté večer spadl vánoční strom, který stál na náměstí T. G. Masaryka v České Lípě. Na vině byl silný vítr. Stejnou situaci zažila Lípa před pěti lety, kdy se rovněž v důsledku větru zlomil vánoční smrk.

Ani tentokrát se naštěstí nikomu nic nestalo. „Hasiči provedli průzkum, zda se pod stromem někdo nenachází. Jednotky nikoho neobjevily. Osvětlení było odpojeno od elektrické energie a místo ohraničeno páskou," uvedla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Vánoční strom stál na náměstí od pondělí, slavnostní rozsvícení proběhlo minulou sobotu.

Náměstí bez vánočního stromu nezůstane, z městských lesů se přiveze jiný. "Na výšku bude mít 15 až 20 metrů," řekla mluvčí radnice Monika Bayerová.

Kvůli silnému větru měli hasiči během čtvrtku přes padesát zásahů, z toho přes 30 tvořila právě technická pomoc, kdy s motorovými pilami odstraňovali spadlé stromy a větve, které zatarasily komunikace.

Výjezdy ke spadlým stromům pokračovaly i dnes časně ráno. „K osmé hodině ranní mají za sebou hasiči již přes dvacet zásahů. Stromy odstraňovali na Semilsku například v Poniklé, Rokytnici nad Jizerou, na Českolipsku ve Volfarticích, Zákupech, Novém Boru nebo Drnovci," dodala Štrauchová.

Čtěte také: Pády vánočních stromů nejsou zase tak neobvyklé. Jeden spadl i v Kryrech

Lanovka na Ještěd v Liberci nejezdila kvůli silnému větru

Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci nejezdila od rána kvůli silnému větru. V nárazech měl přes 100 kilometrů v hodině, pro provoz je přípustných jen 58 km/h. Cestující začala lanovka znovu vozit od 13:00, řekl její přednosta Vladimír Štěpán. Více ZDE

Vítr na Ústecku shodil plech z mostu. Ten poškodil zaparkované auto

Vítr shodil plech z mostu. Ten poškodil zaparkované auto.Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, v kraji fouká velmi silný vítr. Ten řádil brzo ráno i v krajském městě. Hasiči vyjížděli kvůli větru ke 43 případům. 

Nejvíc práce měli hasiči v okresu Děčín. Tam vyjeli k 18 nahlášeným událostem. Všechno to byly popadané stromy a větve na komunikace. Jednotky zasahovaly v Děčíně, Starých Křečanech, Jánské, České Kamenici, Staré Olešce, Horních Habarticích, Mlýnech, Šluknově, Verneřicích, Františkově nad Ploučnicí, Varnsdorfu a Růžové.

Těsně po páté hodině ranní vyjela hlídka strážníků do Krušnohorské ulice z důvodu oznámení, že v blízkosti nákupního centra Norma visí z mostní konstrukce část plechu, kterou uvolnil právě silný vítr.

"Na místě strážníci zjistili, že oznámení se zakládá na pravdě. Plech o rozměrech přibližně pět krát tři metry se nacházel asi ve čtyřmetrové výšce a ohrožoval kolemjdoucí i zaparkovaná vozidla. Dále strážníci zjistili, že plech poškodil zaparkované vozidlo tovární značky Škoda. Z těchto důvodů na místo přivolali hasiče, kteří odtržený plech z mostní konstrukce sundali," popsal situaci Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem. Více ZDE

V souvislosti se silným větrem evidují energetici poruchy na vedení vysokého a nízkého napětí jak v Ústeckém, tak v Libereckém kraji. V Ústeckém kraji se jedná především o oblast Ústecka (Tisá, Malé Březno), Děčínska (oblast Markvartic, Ludvíkovic a Studánka u Varnsdorfu) a Českolipska. V Libereckém kraji pak Českodubsko, Tanvaldsko a Semilsko.

Problémy s dodávkami proudu potvrdila starostka Malého Března na Ústecku Renata Zvoníčková. „Elektřina vypadla před šestou hodinou ranní. Po půl osmé proud nahodili, ale v 10.45 to opět vypadlo a nikdo nám zatím nebyl schopný říct, kdy to bude opět v pořádku. Bez proudu jsou tři čtvrtiny obce," uvedla starostka.

"Dle meteorologů se má vítr kolem poledne utišit. Předpokládáme, že tedy po poledni poruchy již přibývat nebudou a dodávky bychom rádi obnovili ještě během dnešního dne. Záleží na počasí," uvedla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Holingerová.

V Krkonoších silný vítr láme stromy, energetici řeší poruchy

V Krkonoších hrozí v lesích po sněžení s deštěm a při nynějším silném větru pády stromů. Některé lesní cesty již popadané stromy zatarasily. Horská služba turisty varovala před silným větrem, který na hřebenech Krkonoš může v nárazech přesáhnout rychlost 110 kilometrů v hodině. Silný vítr by mohl tvořit i závěje.

Pracovníci správy Krkonošského národního parku se již vydali popadané stromy z cest odstranit, informoval mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Energetici na Trutnovsku dnes ráno evidovali sedm poruch na vedeních vysokého napětí, především v oblasti Vrchlabí a Poříčí. "Dvě poruchy byly na vedení vysokého napětí na Náchodsku a jedna v oblasti Dvora Králové nad Labem. Na Hradecku se pracuje na odstranění poruchy na vysokém napětí u Libčan," uvedla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková.

V Krkonoších za posledních 24 hodin napadlo asi 15 centimetrů sněhu. Například na hřebenové Luční boudě nyní sněhová pokrývka dosahuje 30 centimetrů, uvedla Horská služba Krkonoše. Teplota se na hřebenech dnes ráno pohybovala pět stupňů pod bodem mrazu.

V sobotu v Krkonoších zahajují lyžařskou sezonu střediska Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Malá Úpa. Areál Černá hora, který je v trvalém provozu od 26. listopadu, otevře další sjezdovky.

Silný vítr lámal v Moravskoslezském kraji stromy

Kvůli silnému větru museli hasiči během noci a dnešního dne odstraňovat v Moravskoslezském kraji spadlé či nebezpečně nakloněné stromy nebo zajišťovat narušené střešní krytiny. Celkem vyjížděli v souvislosti s počasím v 75 případech. Vítr už se ale utišuje, řekl dnes okolo 13:00 mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"Máme hlášeny poničené elektrické dráty a poškozené laky několika zaparkovaných aut, na něž stromy spadly," uvedl Kůdela. Zraněné ale hasiči neevidují. Nejvíce výjezdů bylo v okresech Ostrava a Frýdek-Místek, ale hasiči zasahovali na území celého kraje. Před silným větrem varovali ráno i silničáři, a to kvůli možné tvorbě sněhových jazyků.

Silný vítr v Olomouckém kraji vyvrací stromy na silnice

Spíš než na sníh by si dnes řidiči v Olomouckém kraji měli dát pozor na silný vítr, kvůli kterému na silnice padají větve i stromy. Hasiči v noci kvůli tomu vyjížděli dvanáctkrát, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Vítr stále neslábne a řidiči by proto měli být opatrní.

Silný vítr v noci zasáhl celé území Olomouckého kraje a jeho intenzita by měla začít slábnout až odpoledne. "Výstraha meteorologů vydaná na silný vítr se naplnila. Hasiči v Olomouckém kraji celou noc jezdili likvidovat popadané stromy a větve na komunikacích," uvedla Hacsiková.

Na Olomoucku měli hasiči kvůli větru čtyři výjezdy, na Prostějovsku tři, po dvou na Jesenicku a Šumpersku a jeden na Přerovsku. "Ve všech případech se jednalo o popadané stromy a větve na komunikacích, které hasiči vždy rozřezali a uklidili mimo silnice, uvedla Hacsiková.

Silnice v Olomouckém kraji jsou ráno většinou holé a mokré. Ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka vozovky místy pokrývá sněhová kaše či vrstva ujetého sněhu s posypem. V Olomouckém kraji jsou ráno dešťové přeháňky a ve vyšších polohách smíšené či sněhové.

Na Žďársku komplikuje dopravu vítr a sněhové jazyky

Silný nárazový vítr a déšť se sněhem dnes komplikuje dopravu na Žďársku, kde se místy tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na Žďársku na nich leží rozbředlý sníh. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

"Během noci udržovalo sjízdnost v okresech Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou 26 sypačů. Na Žďársku navíc od čtvrtečních 20:00 odstraňovalo sněhové jazyky 14 traktorů s radlicemi," řekl Tomáš Krejčí z dispečinku Krajské správy a údržby silnic.

Na Vysočině je převážně zataženo, vane silný vítr. Na většině území jsou dešťové přeháňky, na Žďársku se sněhem. Teploty se pohybují od jednoho do čtyř stupňů Celsia. Během dnes se podle meteorologů bude vyjasňovat a zároveň bude ubývat srážek a ochlazovat se. Silný severozápadní vítr, který ve vyšších polohách v nárazech dosahuje rychlosti až 90 kilometrů v hodině, bude odpoledne slábnout.

Silný vítr v Jihomoravském kraji vyvracel stromy

Hasiče v Jihomoravském kraji v noci na dnešek potrápil silný vítr. Vyjížděli celkem ke třinácti popadaným stromům, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hasičů David Jirouš.

Silný vítr v noci zasáhl celé území Jihomoravského kraje, podle meteorologů by jeho intenzita měla začít slábnout až v odpoledních hodinách.

Stromy padaly podle hasičů především na Brněnsku a Blanensku, v obou regionech shodně zasahovali u tří událostí. "Na Břeclavsku a Vyškovsku evidujeme po dvou událostech," uvedl mluvčí. V ostatních okresech vyjížděli jednou.

Autor: Redakce / ČTK

2.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
10 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Jako první německy zpívající interpret dobyl Ameriku. Liboval si v extrémech a měl sklon k přehánění. Jeho sláva byla vrtkavá a zářil krátce, přesto se stal jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let.V neděli by Falco, občanským jménem Johann Hölzel, oslavil 60. narozeniny. Zemřel po autonehodě, která byla možná sebevraždou. Řidič autobusu byl odsouzen, Falco měl v sobě koktejl drog a alkoholu. Dožil se pouhých 40 let.

Po životním šampionátu biatlonistku Koukalovou čtvrté místo mrzelo

Stejně jako loni zakončila biatlonistka Gabriela Koukalová mistrovství světa čtvrtým místem v závodu s hromadným startem. Na rozdíl od Osla ale byla dnes v Hochfilzenu rozmrzelá, protože na poslední položce chybovala a v závěrečném kole přišla o medaili.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies