A to i přes to, že strážců zákona ubývá pomaleji než dřív – díky masivní kampani za desítky milionů korun policie jen loni nabrala přes 3000 nových lidí. Přesto tisíce policistů stále odcházejí a pravděpodobně dále odcházet budou. Jen kvůli služebnímu zákonu odejde podle policejních odborů do konce letošního roku až 1500 zkušených strážců zákona, tedy těch, kteří u sboru slouží deset až 15 let.

Zatímco předchozí ministři vnitra dělali vše pro to, aby k policii přitáhli co možná nejvíce nových členů, ministra vnitra v úřednickém kabinetu Martin Pecina prohlásil, že příští rok nábor nových policistů prakticky zastaví, a to kvůli finanční krizi. Zatímco současní policisté budou podle prognóz dál věšet nové uniformy na hřebík, na spočítání nových budou s nadsázkou stačit prsty jedné ruky.

Méně lidí, nižší objasněnost zločinů

Policisté přitom už delší dobu upozorňují na smutný fakt, že odchody především zkušených policistů ohrožují profesionální úroveň jejich práce jako takové.

Loni například policie zaznamenala téměř o 14 tisíc trestných činů méně než v roce předcházejícím. Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba má jasno. Čtyřprocentní pokles odhalené kriminality se ani náznakem nepokouší vydávat za zlepšení bezpečnostní situace v republice, ale naplno přiznává, že policii se prostě ani zdaleka nedaří odhalovat trestné činy v takové míře, jako v minulých letech.

„Na naši práci měl výrazný vliv odchod téměř devíti tisíc policistů za poslední dva roky. Mezi nimi bylo i mnoho zkušených policistů,“ přiznává Houba a připomíná další skutečnost, kterou by se strážci zákona moc chlubit neměli. Přestože kriminalita statisticky poklesla, policistům se podařilo objasnit o dvě procenta méně trestných činů, než kolik vyřešili v roce 2007.

„Až budeme mít silnou pořádkovou policii, bude se nejen snižovat trestná činnost, ale budeme mít i větší objasněnost,“ dodal.

To se však s největší pravděpodobností jen tak nestane. Zatímco loni investovala policie do náborové kampaně, která zastavila letitý propad její základny, celkem 32 milionů korun a letos, i přes protesty sociálních demokratů jen o 12 milionů méně, pro příští rok chce Pecina, který ve funkci teprve nedávno na návrh ČSSD nahradil Ivana Langera z ODS, vystavit masivním příchodům stopku.

Nabírat za krize, nebo šetřit?

Podle Peciny je nutné nábor v době krize z ekonomických důvodů zastavit. Resort totiž potřebuje ušetřit až pětinu z plánovaného rozpočtu na příští rok.

„Krize se u policie projeví tím, že příští rok nebudeme nabírat policisty do plných stavů,“ překvapil všechny nedávno Pecina.

Politici z obou stran politického spektra totiž hospodářskou krizi od počátku považovali za ideální dobu, kdy nové lidi k policii naopak nabírat. Například poslanec ODS a člen bezpečnostního výboru sněmovny Jan Vidím krizi považuje za nejlepší náborovou kampaň, která policii na rozdíl od té oficiální nestojí ani korunu. Podobně to vidí i bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc.

„Státem placený policista má totiž větší jistotu, že příští měsíc dostane výplatu,“ vysvětluje Vidím, proč by policie měla hospodářskou krizi využít spíše k nabírání dalších členů.

Už teď se přitom policistů zoufale nedostává. Nejhůře je na tom pořádková a kriminální policie. Další vlnu odchodů předpokládá šéf policejních odborářů Milan Štěpánek na konec letošního roku.

Pokud totiž zkušení policisté opustí sbor ještě letos, vydělají na odchodu díky služebnímu zákonu mnohem více, než kdyby u policie zatím zůstali a úvahy o případném odchodu nechali na příští rok.

#nahled|https://g.denik.cz/1/41/1876122_2206info_policie_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/41/1876122_2206info_policie.jpg|Personální krize u policie#

Muže a ženy zákona nejméně láká Praha

Praha - Nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší životní úroveň, nejvíce pracovních příležitostí – tím vším je známá Praha. Kromě toho však drží česká metropole ještě další primát, už méně záviděníhodný. Je totiž místem, kde se dlouhodobě potýkají s největším nedostatkem policistů.V celé republice chybí přes 4000 strážců zákona, jen Praha si z toho ale ukrojila čtvrtinu. Policisté přiznávají, že důvod, proč se jich v Praze tolik nedostává, je jasný: v hlavním městě mají daleko více příležitostí, které jsou navíc lépe placené a méně nebezpečné.

Podobně kritická je situace i ve středních Čechách, kde chybí kolem 600 policistů. „Bylo proto třeba, abychom pro oba regiony přijali samostatný motivační program, který je jiný než náborová kampaň pro zbytek republiky,“ řekl Deníku Jaroslav Ibehej z policejního prezidia.

Například v Jihočeském kraji ale tento problém nemají. Jen něco málo přes sto policistů, kteří tam chybí, je podle mluvčího jihočeské policie Jaroslava Berana tak nepatrným číslem, že to běžnou policejní práci neovlivňuje. Kromě nejmenšího počtu chybějících policistů se může Jihočeský kraj paradoxně „pyšnit“ také nejmenším množstvím lidí, které se tam náborovou kampaní Pomáhat a chránit podařilo nalákat.

Naopak na špici v náborové kampani je severní Morava, kde loni získali téměř 800 nových lidí. „Práce policisty je u nás přeci jen prestižnější než v Praze, protože tu máme větší nezaměstnanost,“ vysvětlila severomoravská policejní mluvčí Soňa Štětínská. (jk)

Tomek: Pořádkových policistů chybí nejvíce

Praha - Problém není jen v nedostatku policistů, ale také v množství nováčků, kteří se kvůli odchodu zkušených policistů nemají už od koho učit, říká místopředseda policejních odborů Petr Tomek.

Policisty dlouhodobě trápí podstav několika tisíc lidí. Ministr Pecina přitom chce nábor nových policistů téměř zastavit. Vnímají to odbory jako problém?

Podle informací, které zatím mám, by mělo zůstat neobsazených kolem dvou tisíc míst, tam bych úplně zásadní problém neviděl. Problém ale mají některé složky, kde je nedostatek policistů nejvíc vidět, jako je pořádková policie. Je otázkou, zda by se tam neměla převést některá tabulková místa z jiných složek, aby se tam situace zlepšila.

Policistům se daří stále méně objasňovat kriminalitu. Má na to opravdu zásadní vliv nedostatek policistů?

Nepochybně. A není to jen problém nedostatku policistů. My jsme měli tak velkou obměnu lidí, že máme mraky nováčků, a to se na kvalitě služby projevuje asi ještě víc než to, že nejsou naplněné stavy.

Jde tedy především o to, že odcházejí zkušení kriminalisté a nováčci je pak nedokážou plnohodnotně nahradit?

Ano. Ti noví policisté prošli základní přípravou, která se ještě kvůli náborové kampani zkrátila i na úkor kvality. Jsou dnes v republice oddělení, kde je převážná většina policistů nezkušených. Nejhorší je, že se v současné době ani nemají od koho učit.

Kde je problém s nedostatkem policistů největší?

Pochopitelně v pořádkové policii. Nicméně trpí tím i kriminálka, protože z kriminálky odešla spousta lidí. Bohužel pro řadu lidí na nižších pozicích je méně atraktivní, protože platový systém je nastavený tak, že kdo dělá směnný režim, tak má o deset procent zvýšený příjem, což se týká hlavně těch nižších tarifů.

S desetiprocentním přídavkem se dostanou na úroveň vyšší tarifní třídy jako na kriminálkách. Motivační prvek se nepodařil a lidé nemají příliš velký zájem ke kriminálce přecházet.

Další problém způsobí služební zákon. Vzhledem k němu může do konce roku odejít několik tisíc zkušených policistů …

Podle mých informací se to v současné době týká celkem asi 3000 policistů a já nevěřím, že odejdou úplně všichni a že to bude tak masivní.

Ty odhady jsou různé, nicméně i kdyby odešla od policie jen třetina z nich, tak to bude další úbytek lidí, který samozřejmě určité problémy nejen způsobí, ale hlavně prohloubí ty stávající.

Proč vlastně policisté odcházejí? Je to kvůli penězům? Například v Praze, kde jsou nejlepší pracovní příležitosti, je nedostatek policistů tradičně největší …

Těch faktorů, které lidem na policii znepříjemňují službu, je daleko víc. Není to jen otázka příjmu, i samotného zákona a hlavně jeho aplikace, která je na mnoha místech velmi pochybná. (jk)