Na špatný stav koní upozornila ochránkyně zvířat a sama také chovatelka Martina Strýčková. „Její přístup ke koním a zvířatům vůbec, jsem s ní řešila už v době, kdy měla stáj v Radiměři. Nabízela jsem jí pomoc s chovem i s krmením, ale všechno odmítla, sama přitom evidentně na to vše nestačí. Stav jejich zvířat byl vždy hodně špatný," říká Martina Strýčková, která se o koně Lenky V. nepřestala zajímat ani po jejich přestěhování do Hradce nad Svitavou.

„Několikrát jsme se na ně byli podívat a jejich stav byl na první pohled alarmující. Nabídli jsme ji proto, že koně odkoupíme a postaráme se o ně, ale opět jsme byli odmítnuti," doplňuje své informace Strýčková. Ta se proto rozhodla oznámit týrání koní na Krajskou veterinární správu a na odbor životního prostředí svitavské radnice. „Problém ale je, že na těchto institucích se vše vždy strašně dlouho vleče. Zatímco oni šetřili a posuzovali, jeden z koní musel být, prý ze zdravotních důvodů, utracen. Jen pevně věřím, že podobný osud nepotká také zbývající tři koně," dodává zoufalým hlasem Strýčková.

Seno vozil soused

Že u Lenky V. není s chovem nejspíš úplně vše v pořádku, potvrzují také někteří obyvatelé Hradce nad Svitavou. „V létě jsem ji dvakrát nebo třikrát přivezl seno, výměnou zato, že moje vnučka u nich byla párkrát jezdit. V té době to bylo jediné krmivo, které měli koně k dispozici," uvedl jeden ze sousedů Lenky V., který si nepřál zveřejnit své jméno. Podobně hovořil také další obyvatel obce. „Ona to sice myslí se zvířaty dobře, ale na chov nestačí. Neuvědomuje si, jak je to velká zodpovědnost, má velké oči a pak situaci nezvládá," uvedl další ze sousedů.

Jejich slova nepřímo potvrzuje také starosta Hradce nad Svitavou Kamil Pavliš. „Vím, že se o ní Veterinární správa už několikrát zajímala, ale výsledky jejich šetření neznám, výkonem jejich rozhodnutí je pověřen odbor životního prostředí ve Svitavách," reagoval na náš dotaz Pavliš.

Případy týraných zvířat má na svitavské radnici na starosti vedoucí oddělení ochrany přírody, lesa a zemědělského půdního fondu Renata Karlíková. Ta v telefonickém rozhovoru potvrdila, že se případem údajně týraných koní v Hradci nad Svitavou její odbor zabývá, ale odmítla říci podrobnosti. „Nemohu vám k tomu nic sdělit, protože nejste účastníkem řízení. Případně si podejte žádost o informace na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a my vám ve stanovené lhůtě odpovíme," odpověděla na dotaz Svitavského deníku Karlíková.

O něco sdílnější byl vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat z Krajské veterinární správy v Pardubicích Ivo Strauss, který uvedl, že Lenka V. je pro veterinární správu známou osobou. „Současné šetření není prvním, které bychom s ní vedli. V rámci nynějšího případu jsme v Hradci nad Svitavou provedli celkem tři kontroly. První proběhla 21. října, druhá 6. listopadu 2015, při nich bylo zjištěno porušení legislativy upravující péči o pohodu a zdraví zvířat. Chovatelce byl uložen závazný pokyn k odstranění zjištěných nedostatků, splnění tohoto závazného pokynu bylo kontrolováno dne 6. ledna 2016 při neohlášené kontrole chovu. Paní Lenka V. ve svém evidovaném hospodářství chovala celkem čtyři koně, z nichž jedna klisna byla dne 24. prosince 2015 utracena přivolanou veterinární lékařkou. Zbývající koně byli při naší poslední návštěvě shledáni v lepším stavu, včetně zásob krmiva a způsobu péče o zvířata. V chovu ale plánujeme další kontroly," uvedl Ivo Strauss z Krajské veterinární správy.

„Podáme žalobu"

Prostor k vyjádření jsme poskytli i chovatelce Lence V. Ta nejdříve s rozhovorem souhlasila, posléze jej ale odmítla a odkázala nás na svého právního zástupce Pavla Barinku. Ten schůzku odmítl s tím, že on, ani jeho klientka se nebudou k celému případu vyjadřovat, a to až do doby, než dojde k jeho projednání u soudu. „Budeme totiž podávat žalobu na ochranu osobnosti. Víc vám nyní neřeknu," reagoval právník Barinka a telefonickou rozmluvu ukončil.

René Flášar