„Máme první zachráněné miminko,“ hlásí špitál aktuálně.

„Holčička je čerstvě narozená,“ informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová s tím, že se o ni maminka dobře postarala, také ji oblékla a zabalila do deky. Dostala ihned pracovní jméno Janička Pátková. Ze speciální schránky sloužící k těmto účelům ji vyjmula totiž sestřička Jana.

„Holčička měří 47 centimetrů a váží 2740 gramů,“ dodala Krajinová. Ihned po nálezu ji vyšetřil sloužící lékař a sestřička standardně ošetřila. „Je zdravá a krásná,“ poznamenala mluvčí nemocnice.

„Podle šatiček soudě spíš chudší nevěsta,“ glosoval s nadsázkou sobě vlastní Ludvík Hess, který se o vznik babyboxů v české republice zasadil a neúnavně se snaží zvýšit jejich počet. Jablonecké miminko pojmenoval Silvie.

„V Jablonci jí dali jméno Janička, jenže tohle hezké jméno samozřejmě už na seznamu máme, zatímco Silvii ještě ne. Přiznávám, mám pro to i svůj soukromý důvod…,“ dodal Hess.

Malá Silvie podle Hesse vyrovnala skóre mezi počtem zřízených babyboxů a odložených dětí – 41 : 41 a zvýšila skóre holčičky versus klučíci na 26 : 15.

Babybox v jablonecké nemocnici otevřel 1. června loňského roku otec této myšlenky Ludvík Hess. Zatím poslední otevřenou skříňkou je mostecká ze začátku prosince loňského roku.

Babyox je vyhřívaná schránka, která po vložení dítěte okamžitě informuje personál nemocnice. Do pár okamžiků je miminko v péči lékařů. Podle plánů zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse by skříněk mohlo být v Česku až sedmdesát – tedy na každé větší město jedna.

Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech, která zaručují zachování anonymity. Podobná zařízení fungují i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku i Německu.