„Poté, co jsem oznámil, že nepovedu žádnou vlastní osobní kampaň, moje okolí začalo přemýšlet, kdo vlastně bude vedoucí mého volebního týmu. A rozhodli se, že to bude moje žena," řekl Zeman. Prvním a základním úkolem týmu bude podle prezidenta organizace nominační petice, jeho manželka v pondělí podepíše petiční arch jako první.

Otto Chaloupka.
Prezidentskou kandidaturu ohlásil exposlanec VV Chaloupka

Došlo ke změně pravidel prezidentské volby

Zeman dříve uvedl, že nebude vést žádnou osobní kampaň ani vyhlašovat svůj program pro další funkční období. „Veškeré dotazy na moji volební kampaň adresujte laskavě na moji ženu a mě se ptejte na věci, které se týkají domácí nebo zahraniční politiky," řekl prezident dnes. Předpokládá, že na financování sběru podpisů pod nominační petici vznikne transparentní účet pro příspěvky od dárců.

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset od letoška na nominační petici připsat ke jménu také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Změna pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě před čtyřmi lety.

Další kandidáti termín teprve oznámí 

Z možných kandidátů do volby hlavy státu už sbírá podpisy lékař a aktivista Marek Hilšer a textař a podnikatel Michal Horáček. Další kandidáti termín teprve oznámí. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš už získal pro petiční akci dvě stovky dobrovolníků.

Kandidaturu na prezidenta ohlásili také někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, podnikatel Igor Sládek a výtvarník Emil Adamec. Zájem projevili bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl nebo aktivistka Jana Yngland Hrušková. První kolo prezidentských voleb by se mělo podle lhůt stanovených ústavou a zákonem konat nejpozději 19. a 20. ledna příštího roku. Termín vyhlásí předseda Senátu.

Prezident Miloš Zeman
Zemana by volilo 37 procent lidí, Horáčka s Drahošem asi pětina