Spadly stropy, nosná zeď i střecha. Pod tunami suti v kráteru o průměru dvacet metrů zůstali uvězněni čtyři dělníci. Záchranáři celý zbytek dne bojovali o jejich životy. Práci ale zpomalovala narušená statika objektu. Obvodové zdi se mohly kdykoliv sesunout a pohřbít desítky hasičů.

„Dům se může kdykoliv zřítit. Naši muži jsou v permanentím ohrožení. Zbytky stropů visí nad jejich hlavami. Je nutné je nejprve zajistit. Nasazeno je pětatřicet mužů, kteří se střídají po deseti,“ prohlásil kolem patnácté hodiny generální ředitel hasičů Dalibor Gosman. Speciální pátrací týmy hasičů a strážníků s cvičenými psy přes velké riziko nepolevovali s prohledáváním závalu.

Krátce po šestnácté hodině hlásili první úspěch. Našli dvě helmy a dvě stavební kolečka. Za patřily pohřešovaným však nemohl nikdo s určitostí potvrdit. Tou dobou se spekulovalo, že zavalených může být až sedm. „Nevylučujeme, že jich tam je více. V tuto chvíli nemůžeme odhadnout, zda dělníky vyprostíme živé. Spadlo na ně mnoho tun sutin. Šance se s přibývajícím časem snižují,“ konstatoval po nálezu Gosman.

Propadly se tři stropy

Jen pár minut poté se proslechla zpráva, že se z domu podařilo včas uniknout jednomu dělníkovi. Byla reálná. Policistům prozradil, že pod třemi propadlými stropy zůstali čtyři kolegové. Dva Ukrajinci a dva Bulhaři.

„Záchranáři jsou připraveni okamžitě pomoci. Zavaleným pravděpodobně hrozí tak zvaný crash syndrom. Na jejich vnitřní orgány tlačí těžké trosky. Mohou se dostat do kritického zdravotního stavu. Prognóza je nejistá“ sdělila odpoledne mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Mezi tím se na místo dostavil zástupce firmy, která rekonstrukci budovy v Soukenické realizovala. „Je to obrovské neštěstí. Propadl se strop ve třetím patře a jeho trosky proletěly až do přízemí. Osobně mohu garantovat dodržování bezpečnosti práce“ řekl novinářům nešťastným hlasem Daniel Rada ze stavební firmy Sting Praha. Reagoval tak na otázku, zda při rekonstrukci nedošlo k pochybení.

Zvedáky i kontejner

Hasiči kolem patnácté hodiny přistavili tak zvaný nezbytný vyprošťovací kontejner. První šly na řadu vzpěry na podpírání zdí a hydraulické zvedáky. Tým s echolokátorem a štěrbinovou termokamerou byl už v plném nasazení. Pátrání se zdálo nekonečné a s přibývajícími hodinami i marné. „Na obvodové zdi jsme umístili laser, který snímá jakýkoliv pohyb. Pokud ho zaznamenáme, ozve se alarm a my budeme muset okamžitě přerušit vyprošťovací práce,“ prozradil mluvčí hasičů Vít Pernica.

Už hodinu před tím hasiči určili dvě místa, kde by mohli zavalení muži ležet. Aby nedošlo k ještě větší katastrofě, městský statik doporučil evakuovat okolní domy. Nemohl vyloučit, že nejsou také poškozené. Lidé se dozvěděli, že se budou moci vrátit nejdříve ta tři dny. „Musíme si pro důležité věci," dožadovala se pracovnice jedné z kanceláří ve vedlejším domě. „Půjdou tam dva lidé, ne víc. Musím mít přehled, kdo jde dovnitř a kdo jde ven,“ reagoval strážník za nataženou policejní páskou.

Tři metry suti

Kolem devatenácté hodiny padla tma a zevnitř zřícené budovy se stále nedostávalo dobrých zpráv. Přestože na místo dorazil odsávací bagr až z Hradce Králové, který je schopen odstranit až deset tisíc metrů krychlových zeminy za hodinu. „Zatím jsme nikoho nenašli. Je tam třímetrová vrstva suti. Dům se hýbe. Záchrannou akci musíme minimálně na dvě hodiny přerušit. Kolem dvaadvacáté hodiny se nám snad podaří zdi zabezpečit a budeme moci pokračovat,“ vzkázal hasič Vít Pernica. Na otázku jam dlouho mohou ještě práce trvat odpověděl, že rozhodně déle, než v roce 2006, kdo došlo na Arbesově náměstí k výbuchu plynu a k demolici domu. Odklízecí práce tehdy trvaly sedmnáct hodin.

„Při rekonstrukci jsme nezaznamenali žádnou stížnost na pochybení ze strany firmy. Přesto jsem nařídil kontrolu stavební dokumentace,“ řekl starosta zasažené městské části Praha 1 Petr Hejma, který se objevil na místě katastrofy odpoledne.

LUKÁŠ MAREK, JAKUB KRUPKA

Zřícení domů v Praze? Nic výjimečného

16. 9. 2009: Zřejmě poslední případ, kdy v Praze hrozilo zřícení domu. Voda z prasklého potrubí se valila ulicemi v pražské Ruzyni. Proud vody následně podmáčel základy nedalekého domu, kterému pak hrozilo zřícení. „Dům stojí a pravděpodobně bude stát dál,“ řekl po akci mluvčí hasičů Vít Pernica.

Červenec 2006: Ve Vodičkově ulici v centru Prahy se zřítila část domu, který procházel rekonstrukcí. Kubistický objekt, v němž dnes opět sídlí legendární cukrárna U Myšáka, byl tehdy v havarijním stavu. Nikdo také nebyl zraněn. „Zřítila se část domu ve dvoře. Nikoho nezasypala. Průzkum za pomoci psů lidi pod sutinami neobjevil,“ řekl zástupce vyšetřovací skupiny hasičů.

Únor 2009: Tři jednotky pražských profesionálních hasičů, záchranáři, policisté a psovodi pražské městské policie zasahovali v Praze 6. Prohledávali sutiny zříceného stropu starého domu. Podezření, že v troskách zůstal člověk se potvrdila, nalezenému muži ale už nebylo možné pomoci. Podle dostupných informací nebylo jasné, kdy přesně se strop ve zchátralém domě zřítil. Během nasazení záchranářů přitom stále hrozilo, že dojde k dalšímu sesuvu nestabilního objektu.

Červen 2008: V Brandýse nad Labem v pekárně muži opravovali zeď, ta se však zřítila a na jednoho z mužů spadla. K případu vyjela rychlá zdravotnická pomoc. O výpomoc byla také požádána letecká záchranná služba z Prahy. Po příjezdu záchranářů přibližně třicetiletý muž nejevil známky života. „Ani po příletu vrtulníku se záchranářům nepodařilo obnovit základní životní funkce pacienta. Lékař tedy zkonstatoval smrt,“vysvětlila Nina Šeblová ze středočeské záchranné služby.

Září 2006: Na stavbě hypermarketu Lidl v Praze 5 se zřítila zeď, která zavalila dělníka. Na místo přiletěl i vrtulník záchranářů. Lékař však u 54letého muže konstatoval pouze smrt, podlehl mnohočetným závažným poraněním, která při pádu zdi utrpěl.