VYBERTE SI REGION

Ve Stromovce se opět sesunula půda

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - V pražském parku Stromovka se ve čtvrtek v podvečer opět sesunula půda, tentokrát v těsné blízkosti chátrající Šlechtovy restaurace.

2.6.2011 1
SDÍLEJ:

V pražské Stromovce se v podvečer sesunula půda, nikdo nebyl zraněn.Foto: ČTK/Jan Třeštík

Historický objekt není ohrožen, řekl zástupce městského statika Václav Kučera. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který si místo prohlédl, však novinářům řekl, že ve sklepě restaurace se propadl strop. Dodal, že neštěstí s největší pravděpodobností nesouvisí se stavbou tunelu Blanka, příčinou sesuvu je zřejmě únik vody z prasklého vodovodního potrubí. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

Půda se ve Stromovce sesunula už několikrát, v roce 2008 to bylo dvakrát kvůli výstavbě Blanky. Země se i tehdy propadla v prostoru okolo historické Šlechtovy restaurace, která patří hlavnímu městu a už mnoho let chátrá. Český báňský úřad za to uložil společnosti Metrostav, která Blanku buduje, pokutu ve výši 200.000 korun za pochybení. Podle úřadu firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti.

Sesuv dnes začal asi kolem 16:00, masa hlíny a stromů se dala do pohybu směrem k restauraci a zbořila opěrnou zídku. "Svah se stále sune, nicméně budova už není ohrožena," uvedl statik Kučera, který na místě vyhodnocoval situaci. Dodal, že posunující se masa hlíny a stromů bude až do rána pod dozorem. Až se přestane pohybovat, začnou záchranné práce, například odstraňování padlých stromů.

Primátor Svoboda uvedl, že místo sesuvu bylo ohrazeno provizorním plůtkem a bude jej střežit policie. "Zítra (v pátek) bychom to chtěli oplotit napevno, aby se tam nikdo nemohl dostat, zejména žádné dítě," řekl. Podle něj se uskuteční ještě jeden statický průzkum terénu a znalci pak rozhodnou, jaký způsob sanace zvolí. "Podle prvních konzultací ta úloha nebude snadná," upozornil primátor.

Svoboda a jeho náměstek Karel Březina (ČSSD) zdůraznili, že dnešní sesuv s největší pravděpodobností nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. "Nastal kvůli prasklému vodovodnímu potrubí, podle mých informací už únik vody nepokračuje," řekl Březina. Dodal, že prasklé potrubí, které se nachází právě na hraně sesuvu, nepatří Pražským vodovodům a kanalizacím.

Mluvčí firmy Veolia Ondřej Pokorný už předtím sdělil, že tímto místem žádné vodovodní řady nevedou, na místě je podle něj jen zavlažovací zařízení, které spravuje jiná firma.

"Na místě spadl promáčený svah. S tunelem Blanka to nesouvisí, ražbu jsme skončili před více než rokem," řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Tunel už má podle něho v místě obezdívku, statici stavbu trvale sledují a nezaznamenali žádné pohyby půdy.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou

Jmenuje se po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila jej také povodeň v roce 2002.

Opravu Praha plánovala už před několika lety, odložena byla ale mimo jiné kvůli budování tunelu Blanka pod Stromovkou. Proto byl také objekt provizorně zajištěn podpěrami. Sejmuty také byly fresky a demontovány kamenné balustrády.

Rada hlavního města vloni rozhodla, že chátrající objekt začne opravovat. Částku, kterou bude oprava stát, radní odhadli na 180 milionů korun bez DPH, práce měly být ukončeny v září 2012.

Svoboda řekl, že práce na opravě zatím nezačaly. "Nebyly ještě ani podepsány smlouvy s dodavatelem," připustil primátor. Ale dodal, že i tak bude oprava dokončena ve stanoveném termínu.

Výběr propadů a sesuvů půdy v Praze

20. května 2008 - V pražské Stromovce se po propadu půdy při ražbě silničního tunelu Blanka objevil kráter o průměru asi deset metrů. Nehoda se obešla bez zranění.

12. října 2008 - V blízkosti bývalé Šlechtovy restaurace, nedaleko květnového propadu ve Stromovce, se opět v souvislosti se stavbou tunelu Blanka nad místem ražby vytvořil kráter o rozměrech asi dvacet krát dvacet metrů. Nikdo nebyl zraněn. Další ražbu povolil Báňský úřad v lednu 2009. Policie oba propady vyšetřovala, viníka nenašla a případy odložila.

6. července 2010 - Krátce po půlnoci se opět propadl rozestavěný tunel Blanka, tentokrát u ministerstva kultury v Praze 6. Mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení vznikl kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů. V závalu zůstal uvězněn bagrista i se strojem. Záchranářům se ho podařilo po několika hodinách vyprostit, zůstal nezraněn. Kvůli propadu stavební firma Metrostav zaplatila Praze asi 9,56 milionu korun.

2. června 2011 - V pražském parku Stromovka se v podvečer opět sesunula půda. Sesuv nedaleko historické Šlechtovy restaurace údajně nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

Autor: ČTK

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies