VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veleba: Pověsím politiku na hřebík. O osudu SPO se rozhodne příští rok

Praha – Jan Veleba sedí v prostorné kanceláři hned za bezpečnostním rámem při vstupu do Valdštejnského paláce. Bývalý prezident Agrární komory ČR se stal po volbách v roce 2012 senátorem. Neuplynula ani polovina jeho funkčního období a včera řekl, že už příště kandidovat nebude. Zřejmě z politiky odejde úplně.

18.6.2015 43
SDÍLEJ:

Senátor a předseda Strany Práv Občanů Jan Veleba.Foto: Deník/Martin Divíšek

Co vás k takovému kroku přimělo?
Na podzim budu v polovině svého mandátu, který mi skončí za necelých tři a půl roku. Budu-li živ a zdráv, bude mi jednasedmdesát let. Je to věk, kdy už si asi budu chtít odpočinout a politiku 
a veřejnou činnost pověsím zkrátka na hřebík. Ale protože mám hodně reakcí od svých voličů, tak jsem si řekl, že by bylo dobré s nimi znovu mluvit. Do srpna proto projedu, už jsem s tím vlastně začal, jako ve volební kampani celý svůj senátní obvod, vesnici od vesnice, hospodu od hospody, obchod od obchodu, firmy a tak dále. Lidé jsou překvapení a diví se, kde jsem se tam vzal, protože nejsou žádné volby. Zaujalo to mého přítele a bývalého slovenského ministra zemědělství Stana Becíka. Nabídl se mi, že opráší svůj muzejní traktor Zetor 2511, přijede sem a čtyři dny na něm budeme jezdit po vesnicích.

Politika vás tedy unavila?
Myslím, že člověk má znát svůj zenit a poznat správnou míru věcí, což je podle mého názoru největší umění v životě lidském. Nechtěl bych se dostat do role některých politiků, kteří se blíží k osmdesátce a pořád by tam ještě chtěli být. Pravděpodobně pro peníze, pro majetek. Nechci, aby to vyznělo jako fráze, ale velmi si vážím volebního výsledku, kdy jsem jako nestraník Jan Veleba ve druhém kole porazil kandidáta ČSSD, kterého otevřeně podporovali komunisté, o devatenáct procent. Takže se cítím být voličům dlužen.

Jenomže už nejste nestraník. Loni jste byl zvolen do čela Strany práv občanů. Znamená to, že odejdete i z této funkce?
O další budoucnosti SPO se rozhodne daleko dřív, než mi skončí mandát v Senátu. Za mezník beru krajské volby 
v příštím roce. Pokud bychom v nich nebyli úspěšní, zvážím svou politickou odpovědnost. Pokud neuspějeme, tak bych to neviděl příliš perspektivně, ale udělám všechno pro to, aby to tak nebylo. V krajských volbách zcela určitě šance je.

Vaším tématem je v poslední době Česká televize. V březnu jste stáhl novelu, která by upravovala výběr koncesionářských poplatků. Budete se v této věci dále angažovat?
Mám připravené dvě legislativní normy. První byla novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích. Tu jsem podal, a když jsem pochopil, že budu poražen, tak jsem ji stáhl. Bylo mi pak doporučeno, abych zorganizoval k tomuto tématu veřejné slyšení. Když jsem jej pečlivě připravil, tak většina senátorů k mému úžasu hlasovala proti. Tady ani není vůle se 
o tom bez hlasování pobavit. Takže na září připravuji nový pokus o veřejné slyšení.

Říkáte, že jste podal dva legislativní návrhy. Který je ten druhý?
Ten jsem už podal a bude zařazen do projednávání pléna Senátu. Jedná se o novelu zákona o České televizi a je velmi jednoduchá. V současné době Kavčí hory zajišťují 80 procent vysílacího času a studio Brno a studio Ostrava zbylých 20 procent. Navrhuji poměr 70 a 30 procent. Jsem zvědav, jak se k tomu zákonodárci postaví.

Vůči České televizi vystupujete poměrně ostře.
Chci vyvolat celospolečenskou diskusi, což se zatím nedaří. Ale jsem si jist, že poměry ve veřejnoprávní televizi jsou dlouhodobě neudržitelné. Není přece normální, když Česká televize pracuje s rozpočtem sedm miliard korun 
a 90 procent z toho jsou naše peníze, aby tyto peníze nebyly nikým kontrolovány. NKÚ nemůže jít do České televize ze zákona, o financování by se měla zajímat Rada České televize. Za loňský rok však 
z její dozorčí komise nebyl vznesen požadavek na kontrolu nákladů na výrobu pořadů. Sedm miliard není nikým kontrolováno. Výroční zpráva Rady o hospodaření ČT, kterou bohužel parlament bez problémů schválil, neobsahuje mnoho údajů. Pečlivě se vyhýbá rozborům nákladů na jednotlivé výdaje a jen konstatuje, že Česká televize bude nadále šetřit. Navíc se potýká s katastrofální sledovaností. Hlavní zpravodajský pořad Události má sledovanost 411 tisíc diváků. Je to normální? Hlavní zpravodajský pořad televize Nova má sledovanost jeden milion sto čtyřicet tisíc diváků.

Kdyby se Česká televize třeba bulvarizovala, sledovanost by jí zřejmě stoupla.
Nemyslím si, že to je jenom bulvárem. Její zprávy nejsou zajímavé. Navíc si jsem jist, že v České televizi funguje cenzura. Mám tady přepis rozhovoru s telefonistkou pořadu Hyde park, která rozhoduje, zda vás pustí dál do vysílání. To je cenzura. Když docent (František) Čuba vyhrál ve svém obvodu senátní volby, takže v tu chvíli byla SPO úspěšná strana, nedostal jsem ve volebním pořadu Václava Moravce ani vteřinu času.

Přesto Česká televize přišla 
v pondělí se zajímavou zprávou. Podle ní společnost Agrodružstvo Jevišovice patřící Agrofertu vicepremiéra Andreje Babiše spálila konkurenčnímu sedlákovi úrodu herbicidem. Celý život jste pracoval v zemědělství, setkal jste se s něčím podobným?
To je akce, která nemá na českých polích pamětníka. Jistě to říká něco o stylu jednání firmy, která to udělala. Na druhou stranu je třeba mít informace z obou stran. Neumím si představit, že by se 
k takové akci uchýlila firma, která by se necítila být v právu. Jestliže tam ale sedlák hospodařil neoprávněně, mělo se to řešit soudní cestou. Tohle byla akce klasického gangsterského typu a mně to hlava nebere. Tento způsob řešení určitě neposloužil Babišovým podnikům u veřejného mínění. Takhle by se to řešit nemělo a je to odsouzeníhodné.

Autor: Vilém Janouš

18.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 43
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Doktor Abass Jahaf.
9 5

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

DOTYK.CZ

Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

Jedné letní noci šla brazilská rodina do restaurace v Iraja, v severní části Ria de Janeira. Pár nechal svoji dvouletou dceru Sofii hrát si na venkovním hřišti. Prostor byl chráněn od ulice bránou, takže se zdál ve městě s šokující mírou kriminality ještě relativně bezpečný. Bezpečí je v Riu stále jedním z hlavních témat. Iraja, kde bydlí hlavně příslušníci střední třídy, je obklopena nejvíce násilnými oblastmi a zločinci jsou tam poměrně aktivní.

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Pětice sexuálních asistentek, jejichž služby využívají lidé s postižením či senioři, poskytla za téměř rok a půl svého působení na 250 asistencí. Na speciálně vyškolené pracovnice se obracejí nejen přímo klienti, ale také jejich příbuzní i zařízení pro handicapované. Společnost počítá do budoucna s vyškolením dalších asistentek, ale také asistentů.

Volby v Srbsku: Putin si vybral jako kandidáta Vučiče

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přijal srbského premiéra Aleksandara Vučiče, kterého také jednoznačně podpořil jako kandidáta na prezidenta. Novou hlavu státu budou Srbové volit 2. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies