„Jiří Kotas mi tehdy řekl, že se objevila sbírka obrazů, která pochází od šlechtické rodiny z Německa (rod Slivarich von Heldenburg, pozn. red). Že se obrazy ocitly v Čechách na základě sňatku Slivarichovy dcery. Viděl jsem fotografie těch obrazů, k dispozici byly i znalecké posudky," vypověděl Ransdorf. O pravosti uměleckých děl, která se prý měla fyzicky nacházet někde kolem Písku na jihu Čech, proto vůbec nepochyboval.

„Fyzicky jsem žádné umění neviděl. Celé mi to ale bylo podáváno opravdu přesvědčivě," doplnil Ransdorf. Ve sbírce prý byli zastoupeni především ruští, ale i němečtí a francouzští autoři.

V dubnu 2007 se podpisem smlouvy zavázal ke koupi stovek obrazů. „Vše poté vyústilo Kotasovým zadržením," sdělil soudu Ransdorf.

Stálo ho to skoro milion

Celý „obchod", který se nakonec neuskutečnil, jej stál něco přes sto tisíc korun, které dal Kotasovi na zpracování znaleckých posudků. Ještě před tím mu ale půjčil poměrně dost peněz; jednalo se o zhruba osm set tisíc korun. „On za mnou přišel, a chtěl peníze. Bylo to na úhradu elektřiny, plynu, nájemného a vyšplhalo se to na tuto částku. Vytrvale jsem byl ujišťován, že to vyrovná. Dnes se domnívám, že ty peníze už nikdy neuvidím," uvedl Randsdorf. Více než finančně se podle svých slov cítí poškozen 'mediální skandalizací' celé věci.

„Kotas není hloupý člověk, ale jeho chování bylo někdy nezodpovědné. Byl jsem přesvědčen, že by mě vědomě nepodvedl," dodal europoslanec.

Picasso, Chagall a další

V kauze je obžalováno dohromady šest lidí: obchodníci se starožitnostmi Pavel Kovářík a Jiří Kreuzer, dále Miroslav Simon, Petr Sýkora, Miloslav Jadrný a výtvarnice z jižního Plzeňska Lenka Sýkorová. Ta padělky malovala a Kovářík je pak sušil ve speciálně upravené udírně, aby vypadaly starší.

Obžalovaní začali podle spisu uvádět obrazy na trh v roce 2005. Jednalo se o díla světově známých autorů, jako Pabla Picassa, Marca Chagalla, Maxe Pechsteina, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta, Henriho Matisse a dalších. Sbírka čítala více než tři stovky obrazů.

Potencionálním kupcům tvrdili, že sbírku získali v roce 1993 z pozůstalosti po potomcích významného šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg. Při jednom z prvních obchodů prodali podle kriminalistů za čtyři miliony 30 padělků muži, jemuž sdělili, že díla může prodat nejméně za 35,8 milionu korun. Dalším obchodem se obohatili o 5,5 mililonu. Kupce na obrazy pomáhal shánět i občan z Německa v zemích Evropské unie.

Když zájemci dali najevo pochybnosti o pravosti děl, přestali s nimi obžalovaní komunikovat. Činnost skupiny skončila v září 2010 poté, co její členové prodali za 14,8 milionu korun padělek policistovi nasazenému na případ. Šlo o obraz od Maurice de Vlamincka Loďka na říčce.

Jednání soudu pokračuje v dalších dnech.