Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vídeňský soud provedl exekuci tří českých obrazů

Praha/Vídeň /AKTUALIZOVÁNO/ – Vídeňský soud na návrh společnosti Diag Human provedl exekuci tří obrazů zapůjčených Českou republikou na výstavu v rakouské metropoli.

24.5.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bílek Michal

Řekl to v úterý právní zástupce firmy Jan Kalvoda a potvrdil kurátor vídeňské galerie Belvedere Alfred Weidinger. Společnost souhlasila s pokračováním expozice až do 29. května. Poté budou umělecká díla převezena do depozitního skladu soudu ve Vídni. Diag Human se už mnoho let soudí s ČR o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou. Ve sporu jde o deset miliard korun.

Exekuce se týká obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda. Kalvoda týdeníku Ekonom.cz sdělil, že má nyní ČR čtyři týdny na podání námitek. V tiskovém prohlášení dodal, že firma se s podobnými požadavky obrací i na další zahraniční soudy. „Diag Human má důvody očekávat, že stejně bude rozhodnuto o jejích návrzích i v dalších jurisdikcích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů,“ uvedl právník.

Na základě úmluvy postupoval podle Kalvody i rakouský soud. Smlouva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy. Podmínkou však je, že arbitráž musí být již uzavřená a platná. Podle právníků je to i případ sporu Diag Human a ČR, přestože se stát proti výsledku odvolal.

Rozhodnutí prý už nabylo právní moci

Rozhodčí nález ze srpna 2008 státu nařídil zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy náhradu škody 8,9 miliardy korun. Diag Human tvrdí, že rozhodnutí již nabylo právní moci, protože se za stát prý odvolali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Konkrétně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Česká republika je přesvědčena o opaku s tím, že odvolání bylo řádné.

„Rakouský soud uznal vykonatelnost nálezu a nařídil jeho exekuci proto, že sám přezkoumal opravný prostředek státu a shledal, že jej podaly osoby k tomu neoprávněné. To je v rozhodnutí výslovně uvedeno,“ prohlásil Kalvoda. Dodal, že již letos v lednu informoval premiéra Petra Nečase o tom, že se hodlá na zahraniční soudy obrátit.

Tři zapůjčená umělecká díla jsou nyní na vídeňské výstavě s názvem „Dynamik! Kubismus/Futu­rismus/Kinetis­mus“ v Belvederu. Jsou na ní třeba práce Františka Kupky, Emila Filly či sochaře Otto Gutfreunda, má skončit v neděli 29. května. V jednom z výstavních sálů tak visí třeba Fillův olej Dvě ženy z roku 1913 ze sbírek Moravské galerie v Brně. Pořadatelé výstavy upozorňovali i na abstraktní kompozici Františka Kupky z roku 1913. Tu ale zapůjčila soukromá pražská aukční síň a prodejní galerie Adolf Loos Apartment and Gallery Prague. „Obrazy byly zabaveny ve stanoveném termínu (dnes ve 14:30),“ potvrdil kurátor Alfred Weidinger.

Moravská galerie v Brně má ve Vídni jeden ze svých nejhodnotnějších obrazů, olejomalbu Dvě ženy od Emila Filly. Její cena by podle ředitele galerie Marka Pokorného mezi sběrateli nešla pod deset milionů korun. „Je to velká věc z Fillova raného období, jaká na trhu nebyla. Pro nás má mimořádný význam,“ řekl Pokorný. Galerie nemá ve smlouvě o výpůjčce doložku o nezabavitelnosti, která se uzavírá jen výjimečně. Nemůže tedy se zabavením obrazů nic dělat.

Spor s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let. V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco – později Diag Human. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Spor firmy Diag Human s českým státem se táhne skoro 20 let

Vývoj sporu společnosti Diag Human s Českou republikou:

1991 – Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně dohodlo přijetí nabídky dánské firmy Novo Nordisk a společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco). Ve výběrovém řízení firmy ale neobstály.

9. března 1992 – Ministr zdravotnictví Martin Bojar sdělil firmě Novo Nordisk, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Kolem jejího představitele Josefa Šťávy se tehdy vynořila řada skandálů. Nic mu ale nebylo prokázáno.

1995 – Diag Human požadovala 500 milionů korun za ušlý zisk.

1996 – Diag Human snížila výši škody na 197 milionů korun. Ministr zdravotnictví Jan Stráský podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo, že případ bude řešit arbitráž.

1997 – Rozhodčí senát uznal nárok Diag Human, ale nezabýval se výší škody.

1998 – Potvrzeno rozhodnutí z roku 1997. Diag Human nabídla smír za 50 milionů a akcie společnosti Sevak. Ministryně Zuzana Roithová podala žalobuna neplatnost rozhodčí smlouvy. V roce 2000 soud žalobu zamítl.

16. prosince 2002 – Přezkumný senát potvrdil nález z června 2002, podle kterého musela ČR zaplatit 326,6 milionu ko­run.

26. května 2003 – Diag Human oznámila, že si vypočítala náhradu za obchodní ztrátu. Původně chtěla dvě miliardy korun, částku pak zvýšila o úroky a odhady hovořily až o 10 miliardách.

Září 2003 – Ministryně zdravotnictví Marie Součková pověřila zastupováním státu ve sporu advokáta Zdeňka Nováčka, a to bez výběrového řízení. Později se objevilo podezření, že Nováček své služby předražil. Smlouva mu určila odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu.

6. ledna 2005 – Součková byla obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli smlouvě s advokátem Nováčkem. Soud se táhne šest let. Naposledy 18. května 2011 Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl o zastavení stíhání Součkové. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu se dopustila porušení povinnosti při správě cizího majetku, tento čin již byl ale promlčen.

1. února 2006 – Ministerstvo zdravotnictví nemusí podle rozhodnutí soudu advokátovi Nováčkovi vyplácet deset milionů.

2. července 2006 – Policie nezjistila, že by někdo při rozhodčím řízení mezi firmou Diag Human a Českem uváděl nepravdivé údaje či se snažil ovlivňovat svědky. Policejního prověřování okolností prohrané arbitráže tak skončilo odložením.

3. srpna 2008 – ČR prohrála arbitráž s Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Firma požadovala 14 miliard korun.

4. září 2008 – Stát se odvolal proti výsledku arbitráže a žádá, aby ortel přezkoumali noví soudci.

5. listopadu 2008 – Bylo rozhodnuto, že o přezkumu nálezu má rozhodovat senát ve složení Petr Kužel (prezident Hospodářské komory), Milan Kindl (tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty) a Damian Della Ca (švýcarský právník). Se jmenováním Kužela, o jehož nominaci rozhodl soud, nesouhlasila Diag Human.

6. listopadu 2009 – Ústavní soud bez veřejného jednání odmítl stížnost Diag Human proti jmenování Kužela, protože firma ještě nevyčerpala všechny procesní prostředky ke své obraně. Podala totiž zároveň dovolání k Nejvyššímu soudu.

7. března 2010 – Diag Human navrhla vládě, aby se zastavilo současné přezkumné rozhodčí řízení a aby obě strany sporu respektovaly původní rozhodčí nález z roku 2008.

8. března 2010 – Rozhodce Damian Della Ca odstoupil. Učinil tak prý kvůli pochybám o nezaujatosti dalších rozhodců.

9. dubna 2010 – Rozhodci z přezkumného senátu zamítli nárok dvou offshorových firem, které se zapojily do celé kauzy a požadovaly zhruba čtvrtinu pohledávky Diag Human.

10. dubna 2010 – Diag Human jmenovala nového rozhodce, kterým se stal švýcarský právník Max Baumann.

11. května 2010 – Ministerstvo zdravotnictví požadovalo, aby třetího rozhodce v arbitráži jmenoval soud. Jmenování Švýcara Maxe Baumanna firmou je podle ministerstva neúčinné.

12. října 2010 – Nejvyšší soud zrušil jmenování Petra Kužela rozhodcem v arbitráži. Vyhověl tak stížnosti Diag Human. Případ bude posuzovat Městský soud v Praze. V souvislosti s tím se Diag Human rozhodla podat trestní oznámení na exministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho někdejšího náměstka Marka Šnajdra (oba ODS). Podle firmy vědomě oklamali vládu ČR, protože údajně záměrně umístili návrh na jmenování rozhodce k předem vybranému, ale nepříslušnému Obvodnímu soudu v Praze 6.

13. května 2011 – Podle serveru Ekonom.cz společnost Diag Human navrhla exekuci na majetek ČR zapůjčený na výstavu ve Vídni (dva obrazy a jedna plastika). Firma krok učinila na základě takzvané newyorské úmluvy o vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Ta zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy.

Čtěte také: Soud zastavil stíhání bývalé ministryně Součkové

Autor: ČTK

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
5 8

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME
1

Další útok nožem: Neznámý útočník v Rusku pobodal osm lidí

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko. Několik tisícovek domácností v jižních Čechách je stále bez elektřiny. Mimo provoz také stále zůstávají některé železniční tratě.

Smršť zranění kosí hvězdy. Jsou tenisté přepracovaní?

Na kurtech připomínají nezničitelné superhrdiny. Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray ti všichni umějí s tenisovou raketou v ruce věci, nad kterými se méně talentovaným jedincům tají dech. Přesto to ale jsou normální lidé, ne nezničitelné stroje na úspěchy. Poslední týdny to dokazují víc než kdy jindy.

Teror ve finském Turku: policie podnikla noční razii, zatkla pět osob

Finská policie při noční razii ve městě Turku zatkla pět osob. Zároveň oznámila, že motivem včerejšího činu, při němž osmnáctiletý Maročan pobodal nožem deset lidí, byl terorismus. Agresora střelila do nohy a zadržela. Dvě oběti na následky zranění zemřely.

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

Páteční přátelské utkání prachovických fotbalistů s třemošnickým týmem recesistů vzbudilo rozruch. Proč? V prachovickém dresu nastoupil na stadion asi nejznámější rodák této obce – Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení