I dítě, které ještě nemá ani občanský průkaz, si bez problémů v Klatovech koupí alkohol. Potvrdil to test Deníku, který jsme uskutečnili tento týden.

Vybrali jsme si vietnamskou večerku u hotelu Beránek na klatovských Rybníčkách, na niž Deník upozornilo hned několik čtenářů, podle nichž právě ona patří mezi zásobovatele „žíznivých“ puberťáků.

Nakoupit alkohol jsme tam poslali dvě mladé slečny, jejichž anonymitu jsme samozřejmě slíbili zachovat. Jedné je čerstvých sedmnáct (říkejme jí Viki), druhé je pouhých čtrnáct let (pro dnešek bude Karolínou). Starší školačka má koupit láhev tvrdého alkoholu, mladší láhev vína.

Přijdi zas, pravil prodavač

Jako první do obchůdku, před nímž popíjí několik mužů lahvové pivo, míří Viki. Uběhne sotva minuta a už vychází ze dveří, v ruce přitom třímá láhev peprmintky. „V krámu jsem si vzala flašku zelené. Prodavač se mě neptal na věk, ale na to, jestli ji kupuji někomu k narozeninám. Zaplatila jsem stovku a při odchodu mi řekl, ať přijdu zase,“ líčí návštěvu Viki.

Chvilku čekáme, než se do večerky vypraví Karolína. Mezitím tam zavítalo několik návštěvníků, mezi nimi i chlapec maskovaný černou kapucí, jemuž hádám maximálně patnáct let. Dovnitř zašel až poté, co se opatrně rozhlédl.

Schovej si to do batohu, poradil

„Nevěřím, že mi to prodají,“ je skeptická osmačka Karolína, ale přesto se ještě se školním batohem na zádech, s nímž na test dorazila, vydává do obchodu. Mýlila se, litrovku bílého vína koupila naprosto bez problémů. „Víno jsem nemohla najít, tak jsem prodavače poprosila o pomoc. On mi ho podal a já ho zaplatila. Když jsem s tím chtěla jít ven, tak řekl, ať schovám víno do batohu. Vůbec se neptal, kolik mi je, ani na co to chci, jen se smál,“ popisuje úspěšný nákup 14letá dívenka.

Jdu se proto zeptat prodavače, jak je možné, že dívkám ve věku 14 a 17 let prodal alkohol. Zarytě mlčí a na dotazy neodpovídá.
Zezadu přibíhá starší Asiat, zřejmě majitel, kterému pokládám stejnou otázku. „Ne, neprodat,“ tvrdí. „Ale my to máme zdokumentované, nafotil jsem to,“ argumentuji. „Neprodat,“ opakuje zarytě a není s ním žádná řeč.

Deník o případu informoval velitele klatovské městské police Františka Kacerovského, v budoucnu test zřejmě zopakujeme i na jiných místech v okrese.

Děti pijí tvrdý alkohol i ve třinácti

„Alkohol je velkým problémem u dětí, a to už od 13 let,“ varuje klatovský kurátor pro mladistvé Josef Moravec.

Setkáváte se tedy i s třináctiletými opilci?

Ano, setkáváme se s případy, kdy děti ve 13 letech konzumují dokonce i tvrdý alkohol. Měl jsem tu případ chlapce, který přiznal, že byl opilý už ve dvanácti.

Jaké děti začínají s alkoholem v tak nízkém věku? Dají se nějak charakterizovat?

Šlo by je rozdělit na několik skupin. Zaprvé jsou to děti z problémových rodin, jejichž rodiče konzumují alkohol. Za druhé by se dalo říci, že to jsou děti, kterým se rodiče dostatečně nevěnují a které nemají žádné zájmy. Nevěnují se kroužkům ani volnočasovým aktivitám a vyhledávají party, do nichž musí zapadnout. A s alkoholem a tabákovými výrobky, případně s drogami, to jde snáze. Další skupinou jsou děti, u nichž se zanedbala výchova v raném dětství. O tom, jaký budou mít vztah děti k alkoholu, se rozhoduje už v jejich třech až šesti letech. Právě tehdy se jim totiž má říkat, jak je důležité zdraví a že alkohol může ublížit. Stejně jako třeba to, že je nebezpečné hrát si se sirkami.

Kde se děti dostávají nejčastěji k alkoholu?

Prvně v rodině. Třeba na Silvestra dostanou panáčka. Je to úsměvné, ale tím to začíná. A pak je to v partách, kdy se třeba domluví, že půjdou na pivo.

Parta sedmnáctiletých kluků na pivo určitě jít může a mnohde jim nalijí, ale neumím si to představit u čtrnáctiletých…

Ti většinou začínají popíjet doma, když tam nejsou rodiče. Buď alkohol najdou v baru, nebo ho ti odvážnější z nich koupí. Bohužel v každém městě se najde prodejce, který je ochoten ho prodat. Když děti nepijí doma, tak se většinou scházejí v parcích. Výjimkou nejsou ani Klatovy.

Jak reagují rodiče, když například od vás zjistí, že jejich dítě pije?

Často řeknou, že jde jen o alkohol a můžeme být rádi, že dítě třeba nekrade. Že bychom měli honit jiné.

Setkali jste se i případem, kdy dítě popíjelo s rodiči?

Ano. Bylo to v romské komunitě, kde děti pily s nevlastním otcem a matka to tolerovala.