VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítr vytváří sněhové jazyky, některé silnice jsou pro kamiony uzavřené

ČR – Sníh a silný vítr nadále komplikují dopravu. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny zůstává uzavřena silnice 10 na Harrachov a dál k hraničnímu přechodu do Polska. Silnice je s opatrností sjízdná pro osobní vozy a autobusy. Silničářům se zatím podařilo vyčistit cestu do Kořenova, dál je ale pro kamiony nesjízdná. Práce komplikuje silný vítr, který vozovku zafoukává, řekl ČTK dispečer společnosti Eurovia, která hlavní tahy v Libereckém kraji udržuje.

7.12.2013 AKTUALIZOVÁNO 7.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Černý Vít

Silný vítr komplikuje dopravu i na dalších místech, hlavně na Semilsku a Jablonecku. Sněhové jazyky se ale tvoří po celém kraji. Problémy jsou na silnici 286 mezi Košťálovem a Lomnicí nad Popelkou, kde je u letiště silnice zavátá. Ve sněhových jazycích na silnici 284 u Stružince uvízlo nákladní auto.

V Libereckém kraji napadlo až 15 centimetrů nového sněhu a na většině území stále sněží. Teploty se pohybují od jednoho do pěti stupňů pod nulou. Čištění komunikací komplikuje silný vítr, který je po průjezdu pluhů okamžitě zase zafoukává sněhem. I na rychlostní silnici 35 na Prahu leží rozbředlý sníh. „Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností," radí dispečer Eurovie.

Na Vysočině se tvoří sněhové jazyky, místy hrozí ledovka

Na Vysočině sněží a vane silný vítr, který vytváří sněhové jazyky. Na některých místech hlavně na Třebíčsku se tvoří ledovka. Silnice jsou sjízdné, řidiči však musí jízdě věnovat velkou opatrnost. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Roman Šabart.

Silničáři udržovali silnice sjízdné po celou noc s veškerou technikou. V terénu je 120 sypačů a radlic. „Kvůli neustávajícímu silnému větru leží přes neustálou údržbu leckde sníh i na silnicích první třídy. Pokud někdo nemusí, neměl by raději ani vyjíždět," řekl Šabart. Podle dostupných informací napadlo během noci místy až deset centimetrů sněhu.

Na hlavních tazích v kraji leží po chemickém ošetření rozbředlá vrstva sněhu, na vedlejších silnicích je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Je převážně zataženo, pokračují sněhové přeháňky, vane silný vítr. Teploty se pohybují od jednoho do čtyř stupňů pod nulou. Po ránu nejsou na Vysočině hlášeny žádné nehody, problémy nejsou ani na železničních tratích.

Podle meteorologů budou přeháňky pokračovat i přes den. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od nuly do mínus tří stupňů Celsia. Čerstvý západní až severozápadní vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až přes 70 kilometrů v hodině. K večeru bude vítr slábnout.

V Olomouckém kraji se na silnicích místy tvoří sněhové jazyky

V Olomouckém kraji se po nočním sněžení na některých silnicích kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Varování platí zejména pro Jesenicko a Šumpersko. Sněhové jazyky se tvoří i v některých částech Prostějovska a Přerovska. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné, dohlednost je ale kvůli větru a sněhovým přeháňkám snížena. Vyplývá to z hlášení dispečerů správy silnic.

Na Šumpersku a Jesenicku v noci napadlo až deset centimetrů sněhu. „Fouká silný vítr, takže místy se na silnicích tvoří sněhové jazyky. Potýkáme se s nimi například v okolí Ostružné, Bukovic, Maletína či na Rejvízu," řekl dnes ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Sněhové jazyky se v noci a dnes ráno tvoří také na některých silnicích na sever od Hranic na Přerovsku či v kopcovitém okolí obcí Konice a Protivanov na Prostějovsku.

Na silnicích první třídy na Šumpersku, Jesenicku a Přerovsku leží po chemickém posypu vrstva rozbředlého sněhu. Méně důležité cesty pokrývá ujetý sníh s posypem. Hlavní silniční tahy na Olomoucku a Prostějovsku jsou holé a mokré.

V Zlínském kraji v noci sněžilo, všechny silnice jsou ale sjízdné

Ve Zlínském kraji v noci napadlo až několik centimetrů sněhu a hlavní silniční tahy jsou dnes ráno po chemickém posypu zpravidla holé a mokré. Část silnic pokrývá rozbředlý sníh a některé méně důležité cesty ujetá vrstva sněhu, která místy zledovatěla. V celém kraji fouká silný vítr, sněhové jazyky se zatím netvoří. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z hlášení dispečerů správy silnic.

Zbytky rozbředlého sněhu leží například na silnici první třídy v okolí Uherského Brodu či na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Zlína. Na Vsetínsku některé cesty druhé a třetí třídy ráno pokrývá zledovatělá vrstva sněhu s posypem.

Holé a mokré jsou po chemickém posypu hlavní silice na Zlínsku, Uherskohradišťsku, Kroměřížsku i Vsetínsku. Dispečeři správy silnic ale varují před silným větrem. Dohlednost na silnicích v některých částech Zlínského kraje stále snižují sněhové přeháňky.

V hradeckém kraji napadlo až deset centimetrů sněhu

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo až deset centimetrů sněhu. Na silnicích dnes ráno ležel rozbředlý sníh nebo jeho zbytky, a to i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. Na Trutnovsku, Rychnovsku a Jičínsku hrozí kvůli silnému větru sněhové jazyky. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Přes den se v kraji čekají sněhově přeháňky, na horách by sněžení mohlo být vydatnější. Večer by se mohlo na silnicích objevit náledí, vyplývá z webů meteorologů a Ředitelství silnic a dálnic.

Na silnicích v Krkonoších leží ujetá vrstva sněhu o síle do deseti centimetrů krytá posypem. V celém kraji by si řidiči měli dát pozor i na větve padající na silnice.

Dnes by měla být v kraji proměnlivá oblačnost, teploty se čekají těsně nad nulou. Na horách má být kolem minus pěti stupňů. Vítr bude nadále silný, místy o rychlosti přes 60 kilometrů v hodině. Na horách by mohl vát rychlostí až 90 kilometrů v hodině. Během odpoledne se čeká slábnutí větru.

V Jihočeském kraji sněží, silný vítr vytváří sněhové jazyky

Hlavně v jižní části Jihočeského kraje dnes sněží, stále vane silný vítr, který ve vyšších polohách vytváří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Jiří Novotný. Spadlý strom zastavil provoz na železniční trati v úseku Vrábče – České Budějovice.

Silničáři jsou v terénu s veškerou technikou. Nejsložitější situace je na Českokrumlovsku, Prachaticku a jihočeské části Šumavy. Během noci tam napadlo až do deseti centimetrů sněhu.

Na hlavních chemicky ošetřovaných silnicích leží rozbředlá vrstva sněhu. Na silnicích druhé a třetí třídy leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Táborsku se místy objevuje ledovka. Je zataženo, vane silný vítr, teploty se pohybují od nuly do mínus čtyř stupňů. Po ránu nejsou v kraji hlášeny žádné dopravní nehody.

Osobní vlak zastavil před 07:00 před spadlým stromem v úseku mezi stanicemi Vrábče a České Budějovice. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty pracují na odstranění překážky. Cestující využívají náhradní autobusové dopravy.

Podle meteorologů budou nejvyšší denní teploty mezi mínus jedním až plus dvěma stupni, na horách bude pět stupňů pod nulou. Místy se může tvořit náledí. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti přes 70 kilometrů v hodině, večer by měl zvolna slábnout. Ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné, kvůli nočnímu sněžení ale se zvýšenou opatrností. Silničáři je museli chemicky ošetřit. Na silnicích druhé třídy leží často rozbředlý sníh. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Správy a údržby silnici Jihomoravského kra­je.

Teploty se v regionu ráno pohybují kolem nuly. Viditelnost je snížená vlivem srážek. Týká se to i úseků dálnice D1 a D2. Dálnice jsou po chemickém ošetření mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Na silnicích v Pardubickém kraji leží rozbředlý sníh

Na silnicích v Pardubickém kraji po nočním sněžení ležel dnes ráno na silnicích rozbředlý sníh. Na mnoha úsecích ve vyšších polohách kraje silný vítr vytvářel sněhové jazyky, například na Chrudimsku a Poličsku. Dopravu dnes ráno komplikovaly i sněhové přeháňky a snížená viditelnost, informovali na svém webu krajští silničáři.

Uježděný sníh pokrývá vozovky například na Hlinecku, Lanškrounsku, Orlickoústecku, Poličsku a Svitavsku. Před sněhovými jazyky silničáři varují zejména v okolí Poličky na silnici I/34 v úseku Borová – Ostrý Kámen.

Dnes by měla být v Pardubickém kraji proměnlivá oblačnost se sněžením či sněhovými přeháňkami. Teploty se čekají těsně nad nulou. Na horách má být kolem minus pěti stupňů. Vítr bude nadále silný, místy o rychlosti přes 60 kilometrů v hodině. Na horách by mohl mít až 90 kilometrů v hodině.

V Moravskoslezském kraji se tvoří sněhové jazyky

Především na Bruntálsku a ve vyšších polohách Moravskoslezského kraje by řidiči měli jezdit zvlášť opatrně. Mohou se tam totiž tvořit sněhové jazyky. Na Novojičínsku jsou od pátečního odpoledne kvůli popadaným stromům stále uzavřeny dva úseky cest, a to Nové Vrbno – Kaménka a Kaménka – Balaton. Hasiči budou během dneška popadané stromy odstraňovat, aby se cesty mohly zprůjezdnit, řekla dnes ČTK mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Během noci napadlo nejvíce sněhu na Bruntálsku, a to od tří do deseti centimetrů. Na Frýdecko-Místecku to bylo pouze do jednoho centimetru obdobně jako na Opavsku či Novojičínsku. Na Karvinsku a Ostravsku podle Vlčkové nesněžilo.

„Silnice jsou ošetřeny chemicky nebo inertním posypem a většinou jsou holé, a mokré. Tam kde nesněžilo i suché. Ve vyšších polohách pak řidiči musí počítat s drobnou vrstvou sněhu po plužení," řekla Vlčková. Během noci měli moravskoslezští silničáři v terénu celkem 65 sypačů a pluhů.

Uklidnil už se také extrémně silný vítr, který hasiče zaměstnával od čtvrtečního večera. Podle mluvčího hasičů Petra Kůdely se situace začala stabilizovat během pátečního večera. „Od té doby jsme měli přibližně deset zásahů. Celkem jich však od čtvrtku mají hasiči na svém kontě okolo 160. Možná ještě nějaké zákroky přibudou poté, co se lidé probudí a nahlásí nějaké problémy," uvedl Kůdela.

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné, kvůli nočnímu sněžení ale se zvýšenou opatrností. Silničáři je museli chemicky ošetřit. Na silnicích druhé třídy leží často rozbředlý sníh. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Správy a údržby silnici Jihomoravského kra­je.

Teploty se v regionu ráno pohybují kolem nuly. Viditelnost je snížená vlivem srážek. Týká se to i úseků dálnice D1 a D2. Dálnice jsou po chemickém ošetření mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Podle webu policie se přes noc utvořila asi 400 metrů dlouhá ledovka na ulici Hviezdoslavova v Brně. Na místo jede posypový vůz. V ulici v noci prasklo vodovodní potrubí. Bez vody je ale pouze trafostanice firmy E.ON. Podle dispečera brněnských vodáren ledovka nesouvisí s havárií potrubí. Policie doporučuje řidičům zvýšenou opatrnost. V Brně dnes od rána sněží, teploty jsou pod nulou.

Silnice v Praze jsou mokré po chemickém ošetření, někde leží sníh

Většina silnic v hlavním městě je ráno mokrá po chemickém ošetření, na některých místech leží zbytky sněhu po pluhování. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti například na Pražském okruhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Situaci na pražských silnicích ráno zkomplikovalo několik nehod. Například v Budějovické ulici zablokovala provoz směrem do centa havárie dvou osobních aut. Na silnici III. třídy u Přední Kopaniny havaroval kamion, silnice je průjezdná jen pro osobní auta.

Pražští hasiči vyjížděli kvůli počasí v noci jen dvakrát, jednou do Hloubětína a podruhé do Kunratic. „Šlo především o uvolněné reklamní plochy. Častěji jsme kvůli počasí vyjížděli v pátek přes den, registrujeme celkem asi 60 zásahů," řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Nejvážnější noční výjezd hasičů nesouvisel s počasím, v Praze-Libuši shořel autobus. Škoda je asi 500.000 korun, nikdo nebyl zraněn.

Podle meteorologů se dnes v Praze budou teploty pohybovat od nuly do dvou stupňů Celsia, místy se mohou objevit sněhové přeháňky a večer hrozí tvorba náledí. Vítr by měl během dnes zvolna slábnout.

Autor: ČTK

7.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Štěpánek
6

Rehabilitující Štěpánek věří v comeback: Po operaci jsem spal s raketou

Ilustrační foto
16

Poplatky za přítomnost otce u porodu jsou nefér, míní rodiče

Po Manchesteru se zábava v Praze neruší. Bude se ale víc hlídat

Policistů se v metropoli objevuje víc než obvykle – a mohou mít i samopaly. Pražská policie tak reaguje na smrtící explozi po koncertu v britském Manchesteru. Podobně jako po dřívějších teroristických útocích ve městech západní Evropy mají být policisté v ulicích viditelnější – a také ozbrojenější.

Pohledem Stanislava Šulce: Složitější svět

Týdeník Economist přinesl statistiku teroristických útoků na území západní Evropy a Spojených států amerických. Připomíná, že ačkoli máme dojem permanentního ohrožení, a dokonce si myslíme, že teroristické útoky jsou na denním pořádku, v perspektivě posledních padesáti let je realita trochu jiná.

AKTUALIZOVÁNO

Vrah z Manchesteru je Salman Abedí, britský občan libyjského původu

/VIDEA, FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ Celkem 22 mrtvých a minimálně 59 zraněných, vesměs mladých lidí. Taková je bilance exploze v koncertní hale v Manchesteru. Odpálil se zde sebevražedný útočník, policie vyšetřuje teroristický čin. Totožnost je známa, jde o 22letého Salmana Abedího, britského občana z Manchesteru, jehož rodiče přišli z Libye. K činu se přihlásil Islámský stát. Zatčeni byli tři podezřelí, pachatel měl patrně komplice. Zveřejněna byla zatím jména tří obětí, nemocnice přijaly 12 vážně zraněných dětských pacientů. V zemi byl vyhlášen kritický stav ohrožení terorismem.

Policejní razie u Mercedesu. Vyšetřovatelé pátrali po falšování emisí

Další automobilka se dočkala prohledávání kanceláří kvůli emisním problémům. Tentokrát zavítala německá kriminálka do kanceláří celosvětového vedení automobilky Daimler, která vlastní značku Mercedes. 23 prokurátorů a 230 policistů prohledalo jedenáct kancelářských prostor v několika spolkových zemích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies