VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda drží. Ale jen díky mocenskému lepidlu

Praha /INFOGRAFIKA/ – Trapné výroky. Předseda na odstřel. Starejte se o své. Takové výrazivo k politice patří, je však poněkud překvapivé, že se jím nečastuje koalice a opozice, ale vládní strany mezi sebou. Při pohledu na volební preference se ovšem není čemu divit. Právě zveřejněný průzkum CVVM říká, že ČSSD by získala 40 procent hlasů, druhá TOP 09 17, KSČM 16,5 a až na čtvrtém místě by skončila ODS s 12 procenty. Do sněmovny by se ještě prodrali zemanovci s pěti procenty. Každá projednávaná norma je tak pro dvě nejsilnější vládní strany příležitostí, jak se prát o přízeň občanů.

24.4.2013 40
SDÍLEJ:

Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Karolína PeakeFoto: Deník/Divíšek Martin

Dlouhodobým evergreenem jsou například sKarty, které ODS po Šiškově skandálu odmítá, zatímco TOP 09, jejíž ministři práce a sociálních věcí za projektem stojí, na jejich zachování trvá. Smutné na tom je, že o věcnou stránku se už nikdo nestará. Pokud by sociální karta skončila, je zřejmé, že Česká spořitelna půjde se státem do sporu, aby dostala zpět minimálně 300 vložených milionů. Petr Nečas tvrdošíjně opakuje, že Drábkovo dítě je mrtvé a musí být zatraceno, ale není od něj slyšet ani jeden pozitivní údaj. Podle Úřadu práce ČR přitom prostřednictvím sKaret proteklo směrem k příjemcům dávek 7, 3 miliardy korun, u bankomatů je používá 29 procent z 273 tisíc držitelů průkazky a odmítlo ji jen 3 800 lidí. Ne že by šlo o závratně optimistická čísla, ale při debatě o definitivním zrušení zelené kartičky by je premiér neměl zatajovat jen proto, že se mu to ve strkanici s TOP 09 právě hodí.

Knížecí náskok

Předseda ODS si ale především neví rady s populárním rezidentským kandidátem a šéfem topky Karlem Schwarzenbergem. Knížecí kouzlo na pravicové a mladé voliče dál působí, zatímco Petr Nečas oslovuje stále méně kdysi věrných příznivců. Flexibilní první místopředseda strany Martin Kuba se snaží reagovat na aktuální potřeby společnosti, avšak Petr Nečas mu to kazí lpěním na dávných ideologických klišé. Typickým příkladem je spot o Ústav pro studium totalitních režimů, jehož se TOP 09 prakticky neúčastnila. Premiér do něj vložil obrovskou energii ve snaze dokázat, že levičáci z nové Rady ÚSTR chtějí pomocí dosazené ředitelky Foglové obrátit nedávnou minulost naruby. Angažmá se mu ale vrátilo jako bumerang, když vyšlo najevo, že Pavla Foglová je bývalou manželkou exposlance ODS Jaromíra Piskoře, jejichž rodinná firma v 90. letech minulého století půjčila Nečasově straně 20 milionů korun.

Karel Schwarzenberg oplývá mimořádnou schopností nelpět na věcech, které nemůže změnit, přičemž nejde o kruciální záležitosti. Ve středu přidal další příklad, když oproti svému dřívějšímu odmítavému postoji podpořil na vládě návrh ministra Chalupy o Národním parku Šumava. Ve sněmovně totiž leží ještě daleko radikálnější předloha z dílny Plzeňského kraje, takže z pohledu lesníka je vládní materiál schůdnější. Navíc Schwarzenberg se netouží ocitnout ve společnosti Jiřího Paroubka, který Chalupovo dílo označil „za zločin" a dále uvedl: „Vláda svým souhlasem s tímto zákonem otevřeně říká, že jí na srdci daleko více než přírodní dědictví naší republiky leží zájmy soukromých developerů. Parkoviště, hotely, lyžařské sjezdovky, to vše bude povýšeno nad úroveň přírodních unikátů Šumavy, kterých jsme si zákonem vážili."

Ministr zahraničí je zato nekompromisní ve sporu s Hradem. Vysloužil si sice odsuzující pokárání os svého premiéra, který jeho slova o odchodu z vlády označil „za trapná", nicméně dosáhl zcela svého. Premiéra donutil k prohlášení, že velvyslance bez souhlasu šéfa diplomacie prezidentu Zemanovi nepodepíše. Hybatel TOP 09, ministr financí Miroslav Kalousek lišácky mlčí. Preference jeho strany stoupají, ale ještě důležitější je, že odpor veřejnosti vůči vládě slábne. Předčasné volby by si podle čerstvého průzkumu agentury STEM přálo už jen 34 procent občanů, o nutnosti uskutečnit zásadní reformy je přesvědčeno 78 procent lidí. S vládním provedením je sice spokojeno jen 32 procent občanů, ale před rokem to bylo o osm méně. Členka Bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová tento týden sdělila, že ekonomická recese v Česku pomalu končí. Miroslav Kalousek ví, že čas hraje pro něj. Levicově naladěné voliče neosloví, ale těch pravicových může posbírat víc, než se Petr Nečasovi zdá v nejtemnějších snech.

Spory, kam oko dohlédne

sKarty

Po odhalení skandálu se zakázkami na IT technologie ministerstva práce a sociálních věcí odstoupil šéf resortu za TOP 09 Jaromír Drábek, jeho prvního náměstka obvinila protikorupční policie. Vyšlo najevo, že revoluční novinka – Karta sociálních systémů – má být pro všechny uživatele povinná a časem se s její pomocí měly vybírat i důchody. ODS od začátku roku trvá na zrušení sKarty, TOP 09 ji chce zachovat jako identifikátora s širokým dobrovolným využitím.

Novela zákona o potravinách

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) trvá na tom, aby hygienici přešli pod jeho resortní inspekci. Šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) je proti tomu. Ve středu kabinet kvůli tomuto sporu přerušil jednání o novele zákona o potravinách.

Zákon o NP Šumava

Vláda schválila návrh ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS), který povoluje kácení a i stavební činnost na větším území, než je tomu dnes. Ostře proti byl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a pro větší bezzásahovou zónu byl i poslanec LIDEM Viktor Paggio. O výsledné podobě normy tak rozhodne až sněmovna.

Zdravotnické reformy

Zdravotnický expert ODS Boris Šťastný dlouhodobě kritizuje nekoncepčnost a liknavost šéfa resortu Leoše Hegera (TOP 09). Nelíbí se mu například pomalé zavádění nadstandardů, příprava zákona o zdravotních pojišťovnách či úhradová vyhláška. TOP 09 svého ministra hájí a kritiku nepřipouští.

Hádky o velvyslance

Poté, co prezident Miloš Zeman uvedl, že se na výběru velvyslanců dohodne buď s ministrem zahraničí, nebo s premiérem, došlo k ostré přestřelce mezi Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a Petrem Nečasem (ODS). Šéf diplomacie uvedl, že pokud ho předseda vlády obejde a podepíše Zemanovy návrhy bez jeho souhlasu, TOP 09 odejde půjde do opozice. Premiér spor označil za dětinský a „silácké hrozby miniszta Schwarzenberga za trapné".

Daň z prodeje nemovitosti

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) razantně odmítal zvýšení daně z prodeje nemovitého majetku a hlavně její převedení z prodávajícího na kupujícího. Vláda se ale přiklonila na stranu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který prosadil své.

Pohled na minulost

Dění v Ústavu pro studium totalitních režimů premiér Petr Nečas a celá ODS vnímají jako zásadní. Podle nich jde o levicový puč a snahu ČSSD a KSČM ovládnout minulost, jde prý o předzvěst povolební spolupráce těchto stran a reálnou hrozbu demokracii v ČR. TOP 09 se ve sporu neangažuje a je zdrženlivá. Karel Schwatzenberg pravil, že má přátele na obou stranách (Daniela Hermana a Petrušku Šustrovou). Navíc prvním náměstkem nové ředitelky ÚSTR Pavly Foglové se stal historik Zdeněk Hazdra, jenž má velmi blízko k TOP 09.

Pražské pnutí

Neklape to ani v koalici TOP 09 a ODS na pražském magistrátu. Obě strany pravidelně vyvolávají smírčí řízení, hádají se kvůli financování tunelu Blanka a dopravního podniku, objednávky právních služeb souvisejících s několikamili­ardovou emisí dluhopisů či reorganizaci úřadu. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve středu kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09 pohrozila odchodem z koalice.

Spory ve vládě

Autor: Kateřina Perknerová

24.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
1 7

Češi mají ve vesmíru svou první nanodružici. Vědcům zatím dělá radost

Stařenka v domově důchodců - ilustrační foto
6 7

Rozdíl mezi výplatou a důchodem je v Česku skoro nejvyšší v EU

Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem, ten se ale plánovaného podnikatelského fóra nezúčastní kvůli návštěvě Vysočiny.

Spolupráce Česka a Izraele bude spočívat v technologiích, i humanitních oborech

Česko a Izrael chtějí posílit vědeckou spolupráci ve vyspělých technologických oborech, jako je robotika nebo kybernetika. Více se zaměří ale i na podporu spolupráce v humanitních vědách. Dnes to po společném jednání řekli vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek a jeho izraelský protějšek Ofir Akunis. Oba kladně hodnotili činnost české vědecké diplomatky Delany Mikolášové, která na českém velvyslanectví v Tel Avivu působí od roku 2015.

AKTUALIZOVÁNO

Do kabinky v Tescu dal fotopast kvůli sexu, policie evakuovala stovky lidí

Fotopast do zkušební kabinky v obchodním centru v Malenovicích umístil 28letý muž, který tam chtěl mít se ženou sex. Manželka ale nepřišla, a on na fotopast zapomněl. Kvůli němu evakuovali policisté o víkendu ve Zlíně stovky lidí. Mladík zaplatí výjezdy policistů a hasičů a obchodníkům ušlý zisk. Pokus o hrátky ho přijde odhadem na stovky tisíc korun.

Lidé na Vyšehradském hřbitově uctili památku Milady Horákové

Lidé v pondělí na Vyšehradském hřbitově v Praze uctili památku Milady Horákové. Na shromáždění u symbolického hrobu popravené političky přišli i zástupci parlamentních stran a bývalí političtí vězni. Pieta se konala u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. červen, výroční den smrti Horákové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies