71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Vláda pozastaví ratifikační smlouvu ACTA

Petr Nečas

Petr Nečas Autor: Deník/Divíšek Martin

6.2.2012 15:32

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Vláda pozastaví ratifikační proces Obchodní dohody proti padělatelství ACTA, řekl dnes novinářům premiér Petr Nečas. Reálné dopady smlouvy chce kabinet ještě analyzovat.

Proti mezinárodní dohodě se ve světě i v Česku vzedmula vlna odporu, její součástí jsou i hackerské útoky.
Vláda podle premiéra nechce "v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím". Vláda proto bude věc analyzovat, vyžádá si také názory externích odborníků. "Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě," vysvětlil Nečas. V pátek pozastavilo ratifikaci dohody Polsko.

"Určitě je to úspěch," komentoval Nečasovo rozhodnutí místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Piráti se řadí k odpůrcům smlouvy ACTA. "Každopádně ale nezrušíme protesty, které plánujeme na sobotu a které jsou součástí celoevropských demonstrací proti ACTA," uvedl Ferjenčík.

Pirátská strana je podle svého místopředsedy připravena podílet se na dalším rozboru mezinárodního paktu proti padělkům. "Pokud bude chtít vláda konzultace, tak se zapojíme. Sami jsme si udělali rozsáhlou analýzu té dohody," dodal Ferjenčík.

"Okolnosti vzniku ACTA byly dosud poněkud netransparentní a podivné. Je dobře, pokud vláda hodlá tuto smlouvu detailně analyzovat a zvážit její případné dopady do české legislativy," sdělil advokát Vratislav Urbášek. "Nepovažuji za optimální, že se tak děje až poté, co ACTA Česká republika podepsala, ale v tomto případě jednoznačně platí lepší pozdě než později," dodal Urbášek.

Neškodná smlouva

Podle novomediálního odborníka Jana Rylicha bude záležet také na tom, jak dopadne případná další vládní analýza smlouvy ACTA. "Její vágní formulace se dají vysvětlit více způsoby," řekl Rylich. "Může se stát, že ministerstvo průmyslu a obchodu vypracuje analýzu, že je smlouva neškodná, a vláda se ji později pokusí opět prosadit," dodal Ferjenčík. Podle Rylicha by hudebnímu a filmovému průmyslu pomohlo spíše zavedení obchodního modelu, který by nabídl relativně levnou a dostupnou komerční alternativu k serverům, kde se dá nyní hudba či filmy nelegálně stahovat.

Cílem mezinárodní dohody, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

Proti dohodě protestují lidé v mnoha zemích, vadí jim údajně hrozící omezení svobody internetu. V ČR kvůli podpisu dohody již internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Ochranného svazu autorského (OSA), Poslanecké sněmovny a ODS. Dnes vyšlo najevo, že hackeři získali údaje o všech členech Nečasovy ODS.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Mnozí poslanci už dali najevo, že mají s dokumentem velké problémy. Podle ministerstva průmyslu bude k přijetí smlouvy třeba i souhlas prezidenta. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ACTA zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.

ČTĚTE: Dohoda ACTA může podle expertů změnit internet

Autor: ČTK

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Re: To je hezké,
Terminator 6.2.2012 22:24 213.129.130.*
Vláda totiž dostává strach, protože když dochází k velkým demonstracím, tak může velmi snadno dojít k vykopnutí od koryt. Jak je vidět, naše vláda nejdříve zbrkle jedná a teprve později přemýšlí.
Pro negramota co psal
Terminator 6.2.2012 22:22 213.129.130.*
tento článek. Vláda nepozastaví "ratifikační smlouvu", ale pozastaví "ratifikaci smlouvy". To jste ve zvláštní nebrali, že?
V diskusi je celkem 4 příspěvky, poslední byl vložen 6. 2. 2012, 22:24 vstup do diskuse

CELEBRITY

Maskovaní muži přepadli podnikatele: Jeden z nich zemřel

Maskovaní muži přepadli podnikatele: Jeden z nich zemřel

Smrtí jednoho z útočníků skončilo loupežné přepadení podnikatele Jaroslava Papouška (50) z Litoměřic. V… celý článek ›

Dana Morávková: 10 rad, jak si získat muže a mít ho v hrsti

Dana Morávková: 10 rad, jak si získat muže a mít ho v hrsti

Jak získat mužské srdce? Herečka Dana Morávková (40) na to zřejmě přišla! Už 16 let je totiž šťastně… celý článek ›

Známe přesný datum Ježíšovy smrti, tvrdí vědci

Známe přesný datum Ježíšovy smrti, tvrdí vědci

Ježíš zemřel v pátek 3. dubna roku 33. V ten den "chrámová opona se roztrhla vpůli odshora až dolů, země… celý článek ›

Kouč Mancini se chce zbavit vlastního syna. Neměl výkonnost!

Kouč Mancini se chce zbavit vlastního syna. Neměl výkonnost!

Kouč Roberto Mancini se v Manchesteru City s žádným hráčem moc nemaže. V minulé sezoně to bolelo, ale… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz