V neděli o tom informoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Socialisté přitom již dříve ve sněmovně vyslání vojáků do Afghánistánu podpořili. „Nebyly nám poskytnuty pravdivé informace,“ vysvětloval obrat v postoji strany Zaorálek. Proti zvyšování počtu českých vojáků jsou i komunisté.

„Budeme hlasovat proti,“ uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle něj je navíc česká účast velmi nákladná a chtějí proto navrhnout stažení celého kontingentu.

S podporou alespoň některých socialistických poslanců, kteří by pro navýšení počtu českých vojáků v Afghanistánu zvedli ruku, přitom vláda premiéra Mirka Topolánka počítala.

ČSSD si ale stěžuje, že vláda „s naprostou ignorancí“ nepřihlíží ke opozičním stanoviskům a navýšení pouze oznamuje. Jistou podporu nemůže mít Topolánek ani u koaličních spojenců. „Nebudu podporovat navýšení,“ říká například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Vicepremiér Alexandr Vondra připomněl, že svou účast v Afghánistánu navyšují i další evropské země jako například Francie. Podle Vondry se situace v zemi z hlediska bezpečnosti zhoršila. Hnutí Taliban totiž podle něj zvyšuje aktivitu vzhledem k tomu, že se Afghánistánu daří „stavět se na nohy“.

Vláda minulý týden rozhodla, že příští rok by se počet českých vojáků na zahraničních misích měl zvýšit až na 1386. V Afghánistánu už nyní působí v rámci sil NATO 400 vojáků.

Podle návrhu ministerstva obrany by příští rok mělo v Afghánistánu v příštím roce působit 645 vojáků v misi ISAF a 100 osob v misi Trvalá svoboda. Nejvíce by měl narůst počet vojáků v provincii Logar kvůli napjaté bezpečnostní situaci. Vojáků by zde mělo být celkem nasazeno 330. V roce 2009 se do Afghánistánu předpokládá vyslání tří vrtulníků Mi-171Š s podpůrným personálem, celkem do 120 osob. Jednotka bude zajišťovat dopravu osob a materiálu koaličních sil.