Dnes, kdy lidové armádě i povinné vojně dávno odzvonilo, si na ni leckdo ani nevzpomene. Přesto ji nelze jen tak hodit třeba do kamen. Branná povinnost totiž nezanikla a v případě ohrožení státu či dokonce válečného konfliktu mohou být Češi povoláni k obraně vlasti.

Najít nebo vyřídit novou

A tak by všichni, jimž je zhruba mezi třiceti a šedesáti lety a nejsou držiteli takzvané modré knížky, měli prohledat zásuvky a domácí skrýše a pokusit se svou vojenskou knížku najít. A pokud ji nenajdou, raději si vyřídit novou. Sankce sice nehrozí, ale dá se tak vyhnout případným nepříjemnostem. Podle hrubých odhadů ministerstva obrany se problematika dotýká dohromady asi tří set tisíc českých a také slovenských mužů, kteří absolvovali povinnou základní vojenskou službu mezi lety 1971 a 2004.v„V případě, že voják v záloze vojenskou knížku ztratí, je povinen tuto ztrátu ohlásit krajskému vojenskému velitelství příslušnému podle místa jeho trvalého pobytu.

Za ztracenou knížku mu bude vydán duplikát po zaplacení příslušného správního poplatku. Stejně tak je povinen ohlásit poškození vojenské knížky,“ vysvětlila tisková mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová a připomněla, že branná povinnost se stále vztahuje na všechny muže – občany České republiky ve věku mezi osmnácti až šedesáti lety. „Od prvního ledna 2005 je v době míru výkon branné povinnosti postaven na principu dobrovolnosti. Výkon povinný by byl realizován pouze ve stavu ohrožení a válečného stavu,“ doplnil kolega Kubovičové Jan Pejšek.

"Je to pro mě novinka"

Zdaleka ne všichni muži jsou s možnou eventualitou opětovného povolání do vojenské služby a zároveň nutnosti uschování vojenské knížky srozuměni. Příkladem je lékař Ladislav Kroupa z Prahy. Přestože v záloze dosáhl na hodnost nadporučíka, nepovažoval za nutné vojenský doklad vést v patrnosti. „Je to pro mě novinka. Přiznám se, že od doby, co mě armáda přestala povolávat na cvičení, jsem svou vojenskou knížku neviděl a nemám ponětí, kde je,“ řekl Kroupa Deníku a zároveň přiznává: „Mám spoustu své práce a nehodlám ji hledat. I kdyby mi hrozila nějaká sankce za ztrátu,“ dodává zaneprázdněný lékař.

Vojenský doklad a branná povinnost

Stále přestupek

Podobně jako on se k problému staví velké množství vysloužilých záložáků. Podle ministerstva obrany je to ale chyba. „Přestože je výkon branné povinnosti dobrovolný, zůstává vojenská knížka dokladem vojáka v záloze ozbrojených sil České republiky. Z tohoto důvodu zůstaly ponechány vojákům knížky vydané do roku 2004. Úmyslné zničení, poškození nebo ztrátu dokladu netolerujeme. Je to přestupek dnes, stejně jako v minulosti,“ reagovala Kubovičová.

Jistý rozdíl oproti letům minulým tu ale přece jen je. V předlistopadovém období existovala povinnost odevzdat vojenskou knížku při odchodu do starobního důchodu. „Dnes také zaniká branná povinnost po dosažení věku šedesáti let. Zákon ale nestanoví povinnost vojenskou knížku odevzdat. Slouží jako doklad o vykonání vojenské služby pro účely důchodového a sociálního zabezpečení,“ dodává Kubovičová.

JAKUB KRUPKA a ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU


ANKETA: Máte ještě doma vojenskou knížku? A víte kde?

Vladimír Křížek
(51) Jihlava
Vojenskou knížku už samozřejmě nemám. Pamatuju si, že za totáče mi ji sebrali v zaměstnání, když jsem dělal u jezedáků, a zpět jsem ji už nedostal. Ani nevím, že by se měla schovávat.

Vojtěch Trávníček (53) Brno
Asi ji doma mám, ale netuším kde. Nenapadlo mě, že bych ji měl hledat, proč bych se měl po ní shánět, ani že bych měl někam něco hlásit. Při stěhování jsem ji asi někam založil a už hodně dlouho ji neviděl.

Jiří Fořt (57) Praha
Vojenskou knížku samozřejmě mám, uloženou spolu s ostatními důležitými doklady. Takže bych ji bez problémů hned našel, kdyby bylo potřeba. Ale doufám, že potřeba nebude.

Martin Švarc (29) Bělkovice
Vojenskou knížku už nemám. Nevidím žádný rozumný důvod, proč bych si ji měl uchovávat.

Tomáš Kargl (29) Mladá Boleslav
Myslím, že bych ji doma určitě našel. Ani nevím o tom, že bych ji měl ze zákona mít u sebe, ale přesto jsem si ji schoval jako vzpomínku a důkaz, že jsem na vojně byl a odkroutil si dva roky.

Vladimír Nový (52) Plzeň
Vojenskou knížku mám, léta ji mám uloženou v šanonu mezi ostatními doklady. Myslím, že bych ji dokázal najít během několika minut, ale doufám, že už ji nebudu potřebovat.