VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojtěch Filip: Nevím o tom, že by prezident Zeman pracoval pro KSČM jako poradce

Praha /ROZHOVOR/ – Komunisté se zcela vymykají běžnému chování politických stran před volbami. Nestojí o rozhovory, neutrácejí za billboardy, nepořádají speciální snídaně, nezvou občany na guláš ani koncerty. Mají své stabilní voličské jádro, a pokud cílí na nové voliče, pak spoléhají, že jim spadnou do klína sami, v důsledku chyb předešlého pravicového kabinetu. Jejich předsedu Vojtěcha Filipa nijak netrápí ani odmítání vládní spolupráce, kterou deklarují všechny strany. 

12.10.2013 145
SDÍLEJ:

Předseda KSČM Vojtěch Filip.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Je možné, že v opozičních lavicích zůstaneme i nadále," říká se stoickým klidem. Je ale pravděpodobné, že letos v říjnu KSČM politicky posílí, 
a podpoří-li menšinovou vládu ČSSD, výrazně se bude podílet na správě věcí veřejných. Konkrétně Vojtěch Filip může stanout v čele sněmovny a do pozic náměstků by se mohli dostat lidé, kteří už získali exekutivní zkušenosti v krajských koalicích ČSSD 
a KSČM.

Komunisté obsazují podle většiny předvolebních průzkumů druhou příčku za ČSSD. Co to
s vámi dělá?
Průzkumům příliš nevěřím. Je pravda, že lidé chtějí změnu. Denně se o tom přesvědčujeme při kontaktní kampani a diskusi s nimi.

Jestli to tak skutečně dopadne, chce se KSČM podílet na výkonné moci?
KSČM teď rozhodně nebude řešit personální otázky. Jde nám o to, zda bude reálná povolební spolupráce, která nám umožní prosadit hlavní body našeho programu.

Je tedy možné, že zase skončíte v opozičních lavicích a budete tvrdit, že kdybyste mohli, tak byste věděli jak, kdy a co?
KSČM vždy byla, a bude 
i nadále, platným členem Poslanecké sněmovny. Podíleli jsme se na prosazení celé řady zákonů a ve své podstatě je docela možné, že pokud nebude mít vláda vůli prosadit levicový program, v opozičních lavicích zůstaneme
i nadále. Vždy však bude pro nás prioritou nezradit svého voliče.

Chápu, že nemáte jednoduchou pozici. Sociální demokraté jako mantru opakují, že jejich bohumínské usnesení je neprůstřelné, Bohuslav Sobotka chce maximálně menšinovou vládu tolerovanou KSČM. Michal Hašek odmítá jakoukoli formu spolupráce, když tvrdí, že nepřipustí, abyste vešli do Strakovy akademie hlavním či vedlejším vchodem. Jak tato prohlášení vnímáte?
Tato otázka patří představitelům ČSSD. Pokud nejsou schopni reagovat na vůli svých voličů, může mi to být pouze hluboce líto.

Proč o tom s představiteli sociální demokracie nemluvíte otevřeně a nevybídnete je ke změně postoje, když značná část občanů si přeje silnou levicovou vládu a tvoříte spolu deset krajských koalic?
ČSSD je svéprávná strana a je jen jejím problémem, jak se postaví ke spolupráci levice.

Nevane vítr spíš z Hradu? Pan prezident Zeman totiž jasně řekl, že KSČM by měla být loajální opozicí a podporovat vládu sociální demokracie.
Nevím o tom, že by prezident Zeman pracoval pro KSČM jako poradce. KSČM se rozhodne sama na základě mandátu voličů, jak bude po volbách postupovat.

Jak se vůbec díváte na šestiměsíční působení Miloše Zemana a jeho akčnost, ať už se týká sestavení Rusnokovy vlády, podpory SPOZ v kampani, plédování za kanál Dunaj-Odra-Labe či situace v OKD?
Oceňuji, že prezident přispěl k ukončení vlády Petra Nečase a došlo k vyhlášení předčasných voleb. Rusnokova překlenovací vláda má pouze omezený mandát a nemůže řešit věci, které přísluší vládě vzešlé z nově zvolené sněmovny.

Měl by stát tlačit na majitele Dolu Paskov, aby prodloužili těžbu nejméně do roku 2016?
Stát by měl pomoci horníkům, a to například vkladem financí do hornického fondu. Dále je nutné zjistit, jaké podmínky (typu povinných rezerv) byly v nesmyslném privatizačním projektu OKD vyjednány a tvrdě jejich plnění vyžadovat. Pokud dospějeme k závěru, že privatizace, ke které vůbec nemělo dojít, proběhla za nevýhodných podmínek, jak se jeví už jen z ceny, tak by měla být vyvozena minimálně politická odpovědnost osob, které ji v roce 2004 dopustily.

To máte na mysli tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku? Pokud ano, co míníte politickou odpovědností?
Nejdříve je nutné zrevidovat uzavřené smlouvy, a teprve v případě prokázání pochybení či nesplnění stanovených podmínek by měla být vyvozena politická, případně trestní odpovědnost.

Premiér Rusnok soudí, že stát nemá vlastníkům Paskova finančně pomoci, nemá sám důl převzít a podporovat nerentabilní těžbu. Podle něj pár tisíc nezaměstnaných horníků navíc Ostravsko nepoloží. Takže co 
s tím?
Stát rozhodně nemá soukromým vlastníkům OKD finančně pomáhat. Je potřeba hledat řešení pro horníky. Nikoliv pro miliardáře, který podivnou privatizací získal strategický podnik.

Vojtěch Filip

Zaznamenala jsem ale v tisku, že komunisté uvažují i o variantě, že důl by odkoupil stát. V tom případě by ho ročně dotoval 1,5 miliardy. Jedno hornické místo by tak vyšlo na půl milionu 
z veřejných rozpočtů. Vy byste nechtěl, aby Důl Paskov stát koupil?
Nechtěl, jak už jsem dříve uvedl, stát by měl pomoci především horníkům.

Obecně platí, že KSČM státní vlastnictví nezatracuje, ba naopak. Skutečně si myslíte, že stát umí být dobrým hospodářem? Zatím na co sáhne, to je tunel, vícenáklady, problémy či kolaps.
Tunel, vícenáklady, problémy nebo kolaps vznikají
v tendrech či privatizacích se soukromými osobami. Viz současné problémy OKD. Stát může být dobrým hospodářem, když dosazuje kompetentní lidi na pracovní pozice a zároveň funguje kontrola
a vyvozování odpovědnosti.

Nemáte dojem, že naštvanost lidí z toho, co tady politici předvádějí už řadu let, překročila po aféře Nagyová jistou mez? A že se tudíž ve volbách přikloní 
k nesystémovým stranám typu Úsvit, ANO, Hlavu vzhůru nebo SPOZ, jež jsou založeny na jediné vůdčí osobnosti?
Souhlasím s tím, že po dvou volebních obdobích vládnutí pravice, kdy došlo ke zhoršení politické kultury, k rozevírání nůžek ve společnosti, k celkovému marasmu a útlumu, jsou lidé velmi rozhořčeni, a proto věřím, že při své volbě budou pečlivě zvažovat, komu dají svoji důvěru.

Jak chce KSČM zařídit, aby politici rozhodovali kompetentně 
a úředníci to provedli odborně 
a levně?
Je na nás všech, jaké politiky si zvolíme. Myslím, že tím nejjednodušším receptem je dodržování zákonů a používání všech kontrolních mechanismů, včetně vyvozování odpovědnosti konkrétních osob při jejich porušení.

Například vaše jednička v Pardubickém kraji Květa Matušovská v televizní debatě působila naprosto zmateně a bez znalosti základních věcí. Jak se takovíto lidé mohou podílet na správě státu? Má KSČM odborné zázemí, nebo jen Jiřího Dolejše
a Pavla Kováčika?
I některé věhlasné osobnosti působí na obrazovce někdy velmi zmateně. Neznamená to však, že ve svém oboru nejsou kapacitami. Květa Matušovská je mladá politička a dejme jí možnost, aby prokázala nejen prací 
s lidmi, ale i na televizní obrazovce, že bude pro občany
i stranu prospěšná.

Trváte stále na vystoupení
 z NATO?
Naše názory se nemění, jsme přesvědčeni, že zárukou bezpečnosti občanů ČR může být postupné budování celoevropského bezpečnostního systému založeného na respektování zásad mezinárodního práva.

Co říkáte poslednímu nápadu Václava Klause na vystoupení Česka z EU, která je podle něj původcem všech našich potíží?
Do Evropské unie se rozhodli vstoupit občané na základě referenda. Tady chci připomenout, že jediná parlamentní strana, KSČM, tento vstup kvůli nevýhodným podmínkám nedoporučovala. Jsme si plně vědomi, že objektivní proces integrace
v Evropě je nutný, je důležité, aby se Evropská unie více přiblížila občanům. V případě, že by ke změně nedošlo 
a občané by projevili zájem 
z Evropské unie vystoupit, trvali bychom na tom, aby to bylo opět pouze v referendu.

KDO JE JUDr. VOJTĚCH FILIP

•             Narodil se 13. ledna 1955 v Jedovarech u Českých Budějovic.

•             Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně 
v Brně, poté působil jako podnikový právník ve státním podniku Sfinx.

•             V letech 1990-1992 byl poslancem Federálního shromáždění, od roku 1996 zastupuje KSČM ve sněmovně. V období 2002 až 2010 zastával funkci jejího místopředsedy.

•             Podle soudního verdiktu 
z července 2006 Vojtěch Filip vědomě spolupracoval s komunistickou rozvědkou, ale nevěděl, že služba, jíž závazek podepsal, je součástí StB.

•             Roku 2005 byl zvolen předsedou KSČM, kterým je dodnes. Vojtěch Filip je ženatý a má dvě děti.

Autor: Kateřina Perknerová

12.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 145
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Pohledem Davida Vagadaye: Babiš se naštval

Miliardáře a ministra financí Andreje Babiše naštval komentář našeho redakčního kolegy. V reakci pak jeho styl psaní nazval amatérským a přidal hodně dlouhý výčet počinů, které se mu ve vládě povedly.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Spartě hrozí kolaps. Fanoušci napsali Křetínskému: Ukončete chaos

Kdyby mohly fotbalové kluby mluvit, Sparta by si asi teď postěžovala: Jsem jako fackovací panák. Ano, bez přehánění se dá říct, ženejúspěšnější celek v české historii dostává jednu ránu za druhou. Neustálé výměny trenérů, krach v Evropě, vzdalující se vidina titulu a také lapálie Tomáše Rosického.Může být hůř? Odpověď zní: samozřejmě. Poslední políček dostala Sparta od vlastních příznivců. Před nedělním derby se Slavií se ozvala nejvěrnější skupina: oficiální fankluby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies