Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volba šéfa ČSSD: může jít o budoucího premiéra

Praha – Souboj o budoucího předsedu ČSSD je ostře sledovaným tématem. Na jaře si totiž sociální demokraté v Brně vyberou člověka, který v premiérské křesle dost pravděpodobně vystřídá Petra Nečase.

11.11.2010 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Divíšek Martin

Obecně se soudí, že vítěz vzejde z dvojice Bohuslav Sobotka a Michal Hašek. Oba chtěli, aby si Paroubkova nástupce vybrali všichni členové strany, ale v sobotu tento podnět na výkonném výboru neprosadili. Což nahrává Haškovi, který je šikovnějším zákulisním hráčem. Jeho nástin směřování strany podepsali všichni jeho hejtmanští kolegové. Kromě Davida Ratha, jenž stojí za Sobotkou.

Paroubkova kritika

Do klání se ale hlásí stále noví zájemci. Ve středu například podobnou ambici naznačil současný místopředseda strany i sněmovny Lubomír Zaorálek. Nutné nominace z okresů mají zatím jenom Hašek, Sobotka a expředseda Jiří Paroubek. Ten se ale o comback pokoušet nebude.

Hemžení u socialistů potvrzuje, jak těžko se hledají nové tváře. Oba favorité patří k letitým politickým harcovníkům, kteří věrně stáli po boku dnes zatracovaného Paroubka. Mimochodem právě ten podrobil vstupní koncepce obou uchazečů drtivé kritice. Haška označil za politika, který nepřekročil regionální úroveň a Sobotkovi vyčinil za podporu moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase v senátních volbách. „Pohoršovat se nad amorálností koalice ODS a ČSSD v Praze a neodvážit se řešit Palase, to neberu. Anebo bych na Sobotkově místě vynechal pasáž Proti korupci, to by bylo fér,“ napsal Paroubek na svém webu.

S kým do koalice

Vymezení vůči možným koaličním partnerům a postoj k radničním koalicím osvětluje postoje kandidátů. Sobotka se řídí tím, že nemůže čtyři roky stavět politiku na protivládní rétorice a pak se některému ze současných kormidelníků hodit kolem krku. To Hašek je obezřetnější. Cílí hlavně na Věci veřejné. Jejich neformální šéf Vít Bárta se mu odměnil polibkem smrti. „Když čtu desatero pana Haška, tak v porovnáni se sobotkovsko-rathovským vedením vidím naději, že by se sociální demokracie dostala na hřiště demokratických stran,“ prohlásil ministr dopravy Bárta v nedělní Partii TV Prima.

Komentátoři za takovým výpadem hned dohledali zajímavé spojení. V Haškově týmu totiž působí bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, který je velmi zadobře s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem. No a ten je jedna ruka s Bártou, jehož politickému projektu pomáhal na svět. Paroubek ale Haška i Sobotku mistruje: „ČSSD si bude moci vybrat jakéhokoliv koaličního partnera do své vlády jen pokud součet mandátů ČSSD a KSČM přesáhne polovinu členů sněmovny. Pokud bude tento součet nižší, bude ČSSD prostě v opozici a pravicové strany vytvoří koalici.“ Tím vrací diskusi k podstatě věci, kterou je praktický výkon moci. Bude sociální demokracie pod příštím šéfem důsledně opoziční stranou hájící principy sociálního státu, nebo se stane levicovější odnoží koalice? To je, oč v Brně bude běžet.

Kdo se uchází o místo předsedy ČSSD

Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD (zatím dvě nominace)
Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje (zatím dvě nominace)
Jiří Paroubek, expředseda ČSSD (zatím jedna nominace)
Vladimír Dryml, senátor
Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD
Martin Pecina, poslanec ČSSD
Co nabízejí hlavní favorité:

Bohuslav Sobotka (39):
– strategické či dlouhodobé spojence nenajdeme mezi současnými vládními stranami, pozorně bychom však měli sledovat vývoj u Zelených a v KDU-ČSL
– jedním z důvodů, proč nás lidé v minulosti přestali volit, byl nepřehledný a nekonečný boj mezi opozicí a vládou, z něhož se vytratil obsah a zůstala jen křiklavá forma, připomínající tu kabaret, tu permanentní studenou občanskou válku
– nelze připustit privatizaci penzijního systému, rozklad pracovního zákonodárství nebo třeba rozdělení zdravotní péče na tu pro bohaté a chudinskou péči pro všechny ostatní. Obrana všech podstatných náležitostí sociálního státu je současně obranou demokratického uspořádání naší společnosti

Michal Hašek (34):
– sociální stát 20. století je minulostí a potřebuje zásadní revizi
– ČSSD nové generace bude stranou nového stylu a komunikace. O slušnosti a pracovitosti v politice přestaneme jen mluvit, ale budeme se tak chovat
– není možné úspěšně realizovat základní teze sociálnědemokra­tické politiky za situace, kdy více než třetina deficitu jde pouze na splátky úroků z úvěrů. ČSSD se musí umět přihlásit ke svému dílu odpovědnosti za vzniklý deficit veřejných financí
– ČSSD musí být stranou koaličního potenciálu, který však vylučuje spolupráci se stranami minulosti, stranami populistickými a extremistickými
Bývalý předseda ČSSD a vlády Vladimír Špidla: Bližší mi je koncepce Bohuslava Sobotky

Bývalý šéf ČSSD v senátních volbách sice neuspěl, ale ve straně má stále silné slovo. Varuje před velkou koalicí v Praze.

Přesunou se zásadní politické debaty do Senátu, který po volbách ovládla sociální demokracie?
O tom nepochybuji. Koalice zneužívá institut legislativní nouze přímo hanebně, neboť už Masaryk říkal, že demokracie je diskuse. Vládní strany ji ale znemožňují, proto se platformou demokratické diskuse stane Senát.

Ze sociální demokracie se ozývají hlasy, že vláda má síly na protlačení úsporných norem, ale kvůli vnitřnímu pnutí nebude schopna prosadit velké reformy penzijního, zdravotního a daňového systému.
Podle mého názoru udělá vše pro to, aby válcovala i u velkých reforem. Je ale obtížné odhadnout, jak při tom bude úspěšná.

Připouštíte ale, že za čtyři roky by Česká republika mohla vypadat úplně jinak než dnes?
Bohužel ano, sociálně a politicky by se mohla změnit po vzoru nějakého konzervativního státu na americkém středozápadě.

Kandidát na post šéfa ČSSD Michal Hašek tvrdí, že sociální stát 20. století je minulostí. Nedává tím koalici tak trochu za pravdu?
Pro mne je složité pochopit, co tím myslel. Pokud sociální stát 20. století bereme jako univerzální přístup ke zdravotní péči, sociálnímu zabezpečení a ke školství, pak rozhodně nejde o mrtvý koncept. Jestli tím chtěl naznačit, že tyto hodnoty musíme přenést i na nadnárodní úroveň, pak v tom racionalita je.

Ne, myslel tím příliš velký sociální polštář. Právě proto se nevymezil ve svém desateru proti současným vládním stranám.
Spolupráce se odehrává na základě strategické politické dohody a ta podle mne se stranami tvořícími vládu možná není. Představitelné ale je, že jedna z těch stran by po volbách mohla být v koalici s dominující ČSSD. Já ale doufám, že se lidovci a zelení zvednou.

Čímž říkáte, že vám je bližší koncept Bohuslava Sobotky, který právě o těchto dvou stranách hovoří?
Rozhodně nesouhlasím s myšlenkou, že koncepce sociálního státu by se měla odložit ad acta. V tom smyslu mi je Sobotkův náhled bližší, ale jsme jen na samém počátku diskuse. Už dříve jsem prosazoval rudo-zelenou koalici, která by kladla důraz na ochranu životního prostředí. Sociální demokracie by se měla stát jádrem hnutí, které sjednotí proudy od levých liberálů po sociálně myslící křesťany a zelené.

Jak se díváte na to, co předvádí pražská ČSSD, která vyhnala z vyjednávacího týmu člověka, díky němuž strana v Praze výrazně uspěla, tedy Jiřího Dienstbiera mladšího?
Koncept velké koalice v Praze je v očích občanů do té míry morálně zpochybněn, že by se touto cestou jít nemělo. Spojenectví s ODS rozumné není a mohlo by nás výrazně oslabit i v příštích volbách do sněmovny.

V senátních volbách jste neuspěl, čím se teď živíte?
Základem mého živobytí je odstupné z Evropské komise, mám několik menších úvazků. S největší pravděpodobností se budu věnovat vysokoškolské kariéře, psát. Určitě budu působit i v ČSSD, kde jsem mluvčí pro evropské záležitosti.

Autor: Kateřina Perknerová

11.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herečka Květa Fialová.
AKTUALIZOVÁNO
3 15

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe

Ilustrační foto.
1

Případů přibývá. V Brně zemřel novorozenec při domácím porodu

DOTYK.CZ

Levi Strauss: modrá je dobrá, hlásil jeho vynález

Löb Strauss naplňoval stereotypy o židech. Byl podnikavý, v byznysu mazaný a nadevše dbal o svou značku. Německo-židovský imigrant, který v roce 1853 v San Francisku rozjel výrobu džín, skonal před 115 lety. Proč se džínám říká „džíny“? Proč je denim „denim“, a jak se Strauss k nesmrtelné džínovině dostal? Jednu z odpovědí podá i omyl jisté textilky v moravském Bruntále.  

Burgundsko, Bretaň či zámky na Loiře. Startuje nový Bedekr

Do země galského kohouta se vrací čtvrtá řada cestovatelského magazínu Bedekr. Její přírodní i architektonické krásy divákům zprostředkují Michaela Maurerová a Martin Písařík. Jejich pozornosti neuniknou kulinářské speciality ani víno. Nové díly startují na obrazovkách České televize 28. září.

Po nové dálnici k voličům. Znalci: K smíchu, ale neškodné

Do parlamentních voleb zbývá pár týdnů. Tradicí se již v Česku v předvolebním období stává rychlé dokončování a otvírání nových dálničních úseků, byť jde obvykle jen o pár kilometrů. Pomůže opravdu kus asfaltu politikům „nahnat“ body u voličů?

Opozice chce projednat dostavbu okruhu. Nepodpořím to, řekl Dolínek

Tendr na dostavbu severovýchodního městského okruhu mezi Pelc/Tyrolkou a Štěrboholy chce dnes projednat opozice. Pražská TOP 09, ODS a Nezávislí kvůli tomu svolali mimořádné zastupitelstvo. Náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), který obchvat prosazuje, paradoxně jeho projednání nepodpoří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení