Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K volbě je vše připraveno. Jen není jisté, zda bude

Praha - Úderem páteční desáté hodiny začíná ve Španělském sále Pražského hradu volba prezidenta České republiky. Kandidáty jsou Václav Klaus (66) a Jan Švejnar (56).

8.2.2008
SDÍLEJ:

Václav Klaus a Jan Švejnar.Foto: DENÍK/Infografika

Není ale vůbec jasné, zda k hlasování dojde. Stále otevřená je totiž otázka, jak vůbec se má první muž země volit. Zda veřejně, nebo tajně.
Ještě nedávno veřejnou volbu prosazovali jen sociální demokraté. Přidali se ale lidovci, i když zdaleka ne všichni. „Za stávající situace jsem pro volbu tajnou,“ řekl Deníku předseda jejich senátního klubu Adolf Jílek. A ministr financí Miroslav Kalousek, který se už dávno vyjádřil pro Klause, zopakoval, že v personálních volbách, natož v prezidentské, se má hlasovat tajně.

Šok na politické scéně způsobilo středeční rozhodnutí zelených, podle nichž se dá zákulisním nekalostem při volebním aktu předejít jen jeho veřejným průběhem. A včera večer se k veřejné volbě přihlásila ústy svého výkonného výboru také KSČM.

Ve sněmovně tak mají podle všeho většinu strany, jež si přejí veřejnou volbu. Senát, který ovládá ODS, je ale pro volbu tajnou. Pokud by se obě komory dnes neshodly, jak volit, mohl by mít poslední slovo až Ústavní soud.

A co na to kandidáti? Zatímco Jan Švejnar uvedl, že by se k této otázce vůbec neměli vyjadřovat, Václav Klaus se dal slyšet, že pokud k volbě kvůli hádkám politiků nedojde, veřejnost bude pobouřena. „Pro některá politická uskupení v jednotlivých stranách je zřejmě nevolba to, nač chtějí hrát,“ konstatoval.

Komu by posloužilo bezvládí na Hradě?

To je asi klíčová otázka pátka. Kněmu může dojít, když se dolní a horní komora parlamentu neshodnou na způsobu volby a bude se muset čekat na verdikt Ústavního soudu.

Klausovi končí volební období 7.března. Platí-li varianta, že jeho nezvolení povede krozpadu koalice a odchodu Mirka Topolánka zčela ODS, sociálním demokratům by vyhovovalo co nejrychlejší konání mimořádných voleb do sněmovny. „Přesně ktomu by ale nemohlo dojít. Kromě jmenování generálů a vedení Nejvyššího soudu totiž právě vypsání voleb do sněmovny a Senátu je prezidentskou pravomocí, která podle ústavy nemůže být delegována na žádného jiného funkcionáře,“ řekla Deníku politoložka Vladimíra Dvořáková.

Sama je příznivkyní tajné volby, ale poslední vývoj ji zviklal. „Pokud si poslanci zplatformy Vlastimila Tlustého chtějí fotit své volební lístky jako důkaz věrnosti straně, pak se to celé mění ve frašku připomínající doby dávno minulé. To už ať je raději ta volba veřejná,“ uzavřela politoložka. Poté, co Topolánek vzkázal koaličním partnerům, že si mají vybrat mezi veřejnou volbou či účastí ve vládě, začali lavírovat lidovci. Šéf jejich senátního klubu Adolf Jílek například preferuje tajnou volbu, jako většina senátu. „Náš poslanecký klub trvá na veřejné volbě," prohlásil však jeho předseda Pavel Severa.

Nejprve se bude hlasovat o tajnou volbu

Zasedal iústřední výkonný výbor KSČM. Komunisté se na něm vyslovili proti hysterii kolem prezidentské volby, která podle nich jen zakrývá skutečné problémy republiky a jejích obyvatel. Zopakovali, že budou chtít vyvolat druhou volbu, do níž by spolu se sociální demokracií postavili skutečného levicového kandidáta.

Komunisté na svém večerním zasedání odhlasovali, že budou chtít veřejnou volbu prezidenta. Přidali se tak k ČSSD, lidovcům a zeleným.

Podle legislativního odboru sněmovny se vpátek nejprve bude hlasovat onávrhu na tajnou volbu. Když nebude schválen, automaticky by se hlasovalo veřejně. Právnička Hana Marvanová Deníku ale řekla, že při veřejném hlasování nelze zabránit tomu, aby některý volitel postupně zvedl ruku pro oba kandidáty. „Myslím, že by každá komora mohla hlasovat odděleně. Senátoři by vhazovali anonymně lístky jen se zaškrtnutým kandidátem, zatímco poslanci by si své lístky podepsali,“ uvedla Marvanová.

Klikněte pro zvětšení!

Na Hradě počítají se vším

Zatímco politikové do nočních hodin jednali o tom, jak budou volit hlavu státu, zhruba stovka lidí se stará o jejich zázemí. Hrad bude celý pátek pro veřejnost uzavřen.

Poslanci, senátoři, ale také týmy obou kandidátů a tři stovky novinářů musejí mít kde sedět, občerstvit se, scházet se v kuloárech. Kromě Španělského sálu, kde proběhne společná schůze sněmovny a Senátu, se také musely připravit reprezentační salonky v jižním křídle pro jednotlivé parlamentní kluby. Tiskové středisko s faxy, kopírkou a internetem je ve středním traktu. Oběd se bude podávat v Rudolfově galerii.

„Při přípravě jsme museli vycházet z faktu, že většina prostor na Hradě je památkově chráněna, takže kromě televizních obrazovek a židlí jsme do nich nemohli vlastně nic umístit,“ řekl Deníku šéf tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch. Výkonný ředitel největší cateringové společnosti v ČR Eures Jan Jiran prozradil, že na dnešek nachystali ve spolupráci s hradním gastronomickým úsekem obědy pro 400 osob. „Nabídneme na výběr hovězí guláš, pečené kuře a zeleninovou směs,“ uvedl Jiran. Dodal, že jsou připraveni i na večerní variantu. Pokud se jednání protáhne, volitelé se mohou těšit na kuřecí soté s rýží.

Otázka je, zda všechny přípravy budou korunovány úspěchem v podobě zvolení prezidenta. Jestli se totiž senátoři a poslanci neshodnou, zda budou hlasovat tajně, či veřejně, může se volba protáhnout na několik týdnů.

Jméno prezidenta budeme znát do devíti hodin večer

Je o tom přesvědčen šéf senátní volební komise Josef Pavlata (ODS).

Sdílíte obavy Václava Klause, že by volba nemusela kvůli neshodám politiků vůbec proběhnout?

To by bylo před veřejností těžko obhajitelné. Jsem přesvědčen, že dnešní volba hlavy státu bude nakonec důstojná a proběhne tajně.

Jak tedy dnešek bude vypadat?

Nejprve oba kandidáti, Václav Klaus a Jan Švejnar, musí prokázat, že jsou občany ČR staršími 40 let a nebyli prezidentem našeho státu déle než jedno volební období. Pak už volitelé vyslechnou projevy obou pánů a bude rozprava.

Už jste rozhodli o délce diskusních vystoupení poslanců a senátorů?

Předpokládám, že je nebudeme omezovat. Dá se totiž očekávat, že vystoupí jen předsedové stran, eventuálně navrhovatelé jednotlivých kandidátů.

Dozvíme se dnes jméno nového českého prezidenta? Podle mne ano. Pokud by byl zvolen až ve třetím kole tajné volby, z nichž každé by trvalo zhruba 100 minut, pak věřím, že jméno prezidenta ČR bude známo do deváté hodiny večerní.

Autor: Kateřina Perknerová

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Ilustrační foto.
15

Jaké budou moderní sklady? Plné robotů a 40 metrů vysoké

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení