VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K volbě je vše připraveno. Jen není jisté, zda bude

Praha - Úderem páteční desáté hodiny začíná ve Španělském sále Pražského hradu volba prezidenta České republiky. Kandidáty jsou Václav Klaus (66) a Jan Švejnar (56).

8.2.2008
SDÍLEJ:

Václav Klaus a Jan Švejnar.Foto: DENÍK/Infografika

Není ale vůbec jasné, zda k hlasování dojde. Stále otevřená je totiž otázka, jak vůbec se má první muž země volit. Zda veřejně, nebo tajně.
Ještě nedávno veřejnou volbu prosazovali jen sociální demokraté. Přidali se ale lidovci, i když zdaleka ne všichni. „Za stávající situace jsem pro volbu tajnou,“ řekl Deníku předseda jejich senátního klubu Adolf Jílek. A ministr financí Miroslav Kalousek, který se už dávno vyjádřil pro Klause, zopakoval, že v personálních volbách, natož v prezidentské, se má hlasovat tajně.

Šok na politické scéně způsobilo středeční rozhodnutí zelených, podle nichž se dá zákulisním nekalostem při volebním aktu předejít jen jeho veřejným průběhem. A včera večer se k veřejné volbě přihlásila ústy svého výkonného výboru také KSČM.

Ve sněmovně tak mají podle všeho většinu strany, jež si přejí veřejnou volbu. Senát, který ovládá ODS, je ale pro volbu tajnou. Pokud by se obě komory dnes neshodly, jak volit, mohl by mít poslední slovo až Ústavní soud.

A co na to kandidáti? Zatímco Jan Švejnar uvedl, že by se k této otázce vůbec neměli vyjadřovat, Václav Klaus se dal slyšet, že pokud k volbě kvůli hádkám politiků nedojde, veřejnost bude pobouřena. „Pro některá politická uskupení v jednotlivých stranách je zřejmě nevolba to, nač chtějí hrát,“ konstatoval.

Komu by posloužilo bezvládí na Hradě?

To je asi klíčová otázka pátka. Kněmu může dojít, když se dolní a horní komora parlamentu neshodnou na způsobu volby a bude se muset čekat na verdikt Ústavního soudu.

Klausovi končí volební období 7.března. Platí-li varianta, že jeho nezvolení povede krozpadu koalice a odchodu Mirka Topolánka zčela ODS, sociálním demokratům by vyhovovalo co nejrychlejší konání mimořádných voleb do sněmovny. „Přesně ktomu by ale nemohlo dojít. Kromě jmenování generálů a vedení Nejvyššího soudu totiž právě vypsání voleb do sněmovny a Senátu je prezidentskou pravomocí, která podle ústavy nemůže být delegována na žádného jiného funkcionáře,“ řekla Deníku politoložka Vladimíra Dvořáková.

Sama je příznivkyní tajné volby, ale poslední vývoj ji zviklal. „Pokud si poslanci zplatformy Vlastimila Tlustého chtějí fotit své volební lístky jako důkaz věrnosti straně, pak se to celé mění ve frašku připomínající doby dávno minulé. To už ať je raději ta volba veřejná,“ uzavřela politoložka. Poté, co Topolánek vzkázal koaličním partnerům, že si mají vybrat mezi veřejnou volbou či účastí ve vládě, začali lavírovat lidovci. Šéf jejich senátního klubu Adolf Jílek například preferuje tajnou volbu, jako většina senátu. „Náš poslanecký klub trvá na veřejné volbě," prohlásil však jeho předseda Pavel Severa.

Nejprve se bude hlasovat o tajnou volbu

Zasedal iústřední výkonný výbor KSČM. Komunisté se na něm vyslovili proti hysterii kolem prezidentské volby, která podle nich jen zakrývá skutečné problémy republiky a jejích obyvatel. Zopakovali, že budou chtít vyvolat druhou volbu, do níž by spolu se sociální demokracií postavili skutečného levicového kandidáta.

Komunisté na svém večerním zasedání odhlasovali, že budou chtít veřejnou volbu prezidenta. Přidali se tak k ČSSD, lidovcům a zeleným.

Podle legislativního odboru sněmovny se vpátek nejprve bude hlasovat onávrhu na tajnou volbu. Když nebude schválen, automaticky by se hlasovalo veřejně. Právnička Hana Marvanová Deníku ale řekla, že při veřejném hlasování nelze zabránit tomu, aby některý volitel postupně zvedl ruku pro oba kandidáty. „Myslím, že by každá komora mohla hlasovat odděleně. Senátoři by vhazovali anonymně lístky jen se zaškrtnutým kandidátem, zatímco poslanci by si své lístky podepsali,“ uvedla Marvanová.

Klikněte pro zvětšení!

Na Hradě počítají se vším

Zatímco politikové do nočních hodin jednali o tom, jak budou volit hlavu státu, zhruba stovka lidí se stará o jejich zázemí. Hrad bude celý pátek pro veřejnost uzavřen.

Poslanci, senátoři, ale také týmy obou kandidátů a tři stovky novinářů musejí mít kde sedět, občerstvit se, scházet se v kuloárech. Kromě Španělského sálu, kde proběhne společná schůze sněmovny a Senátu, se také musely připravit reprezentační salonky v jižním křídle pro jednotlivé parlamentní kluby. Tiskové středisko s faxy, kopírkou a internetem je ve středním traktu. Oběd se bude podávat v Rudolfově galerii.

„Při přípravě jsme museli vycházet z faktu, že většina prostor na Hradě je památkově chráněna, takže kromě televizních obrazovek a židlí jsme do nich nemohli vlastně nic umístit,“ řekl Deníku šéf tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch. Výkonný ředitel největší cateringové společnosti v ČR Eures Jan Jiran prozradil, že na dnešek nachystali ve spolupráci s hradním gastronomickým úsekem obědy pro 400 osob. „Nabídneme na výběr hovězí guláš, pečené kuře a zeleninovou směs,“ uvedl Jiran. Dodal, že jsou připraveni i na večerní variantu. Pokud se jednání protáhne, volitelé se mohou těšit na kuřecí soté s rýží.

Otázka je, zda všechny přípravy budou korunovány úspěchem v podobě zvolení prezidenta. Jestli se totiž senátoři a poslanci neshodnou, zda budou hlasovat tajně, či veřejně, může se volba protáhnout na několik týdnů.

Jméno prezidenta budeme znát do devíti hodin večer

Je o tom přesvědčen šéf senátní volební komise Josef Pavlata (ODS).

Sdílíte obavy Václava Klause, že by volba nemusela kvůli neshodám politiků vůbec proběhnout?

To by bylo před veřejností těžko obhajitelné. Jsem přesvědčen, že dnešní volba hlavy státu bude nakonec důstojná a proběhne tajně.

Jak tedy dnešek bude vypadat?

Nejprve oba kandidáti, Václav Klaus a Jan Švejnar, musí prokázat, že jsou občany ČR staršími 40 let a nebyli prezidentem našeho státu déle než jedno volební období. Pak už volitelé vyslechnou projevy obou pánů a bude rozprava.

Už jste rozhodli o délce diskusních vystoupení poslanců a senátorů?

Předpokládám, že je nebudeme omezovat. Dá se totiž očekávat, že vystoupí jen předsedové stran, eventuálně navrhovatelé jednotlivých kandidátů.

Dozvíme se dnes jméno nového českého prezidenta? Podle mne ano. Pokud by byl zvolen až ve třetím kole tajné volby, z nichž každé by trvalo zhruba 100 minut, pak věřím, že jméno prezidenta ČR bude známo do deváté hodiny večerní.

Autor: Kateřina Perknerová

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z areálu muniční továrny v Boříně se ozývají exploze. Hasiči se z místa museli stáhnout.
SLEDUJEME ON-LINE
14 18

Výbuch v Poličce: 19 zraněných. Policie chystá evakuaci okolí

Tramvaj přejela mladého muže u brněnského Ústředního hřbitova.
AKTUALIZOVÁNO
4

Tramvaj přejela muže ležícího na kolejích. Amputovala mu obě nohy

Spoření na penzi. Vydělává, ale slabá koruna ho sráží

Penzijní fondy si pochvalují, že spoření na penzi táhne více než v nedávné minulosti. Na přilepšení k důchodu dokonce svým dětem začínají šetřit i někteří rodiče.

EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči

Praha - Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium Care, která se specializuje na poskytování nadstandardní individuální zdravotní péče. Prodej akcií firmy je součástí likvidace společnosti Holte, která je dceřinou společností Nemocnice Na Homolce. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Praha zaplatí na 22 školách výuku češtiny jako cizího jazyka

Praha - Hlavní město zaplatí ve 22 základních školách výuku češtiny pro děti, pro které není mateřským jazykem. Dvě vyučovací hodiny jednou týdně město vyjdou za celý rok zhruba na 620 tisíc korun. Přidělení peněz ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Zlikviduje KLDR svého velvyslance v Česku? Prý je na řadě

Paranoidní severokorejský režim v čele s Kim Čong-unem by mohl zlikvidovat svého velvyslance v Česku Kim Pchjong-ila, který patří k členům vládnoucí dynastie. Tvrdí to zahraniční experti na KLDR, podle nichž je ambasador pro režim hrozbou, stejně jako nedávno zavražděný bratr diktátora Kim Čong-una.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies