Voliči v těchto dvou dnech rozhodnou o tom, kdo bude v dalších čtyřech letech určovat chod jejich města nebo vesnice. V souběžných senátních volbách na třetině území Česka pak jejich hlasy stanoví mimo jiné to, zda bude mít poprvé v historii horní komory parlamentu navrch levice. Naprostou většinu z 27 mandátů, o jejichž obsazení letos jde, totiž obhajují zástupci dvou nejsilnějších vládních stran.

Minulé volby

Vítězem komunálních voleb před čtyřmi lety byla ODS, která je vyhrála drtivě. Získala přes 36 procent hlasů, v Praze dokonce nadpoloviční většinu, což jí vyneslo 7113 mandátů, zatímco druhá ČSSD se musela spokojit s necelými 17 procenty a 4361 křesly na radnicích. I přes nižší zisk hlasů je předstihli lidovci s 5187 zastupiteli, hlavně na venkově. Komunisté obsadili 4333 křesel. ODS obhajuje místa primátorů v 16 z 23 statutárních měst včetně Prahy. ČSSD bude obhajovat pět primátorských míst včetně Brna a Ostravy, KDU-ČSL jediné v Českých Budějovicích. V Mostě před čtyřmi lety zvítězilo a primátorské křeslo obsadilo sdružení Mostečané Mostu.

Důležité informace

Lidé budou moci volit v pátek tradičně od 14:00 do 22:00 nebo v sobotu od 08:00 do 14:00. Pak už jim nezbude než čekat, jak výsledky hlasování v jejich obci dopadly. Aktuální a onnline výsledky ze všech obcí naleznou čtenáři ve speciálu Deníku ZDE a také přímo na jednotlivých webech regionálních deníků - od soboty od 14 hodin. Po celou dobu budeme online mapovat volební dění v celé ČR.

Do volební místnosti by si lidé měli s sebou vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas. V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Lístky vloží do obálky a vhodí do schránky. V senátních volbách si pouze vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté obálky pro senátní volby. Obálky, které dostanou od volební komise, by neměli zaměnit, jinak nebude moci být jejich hlas uznán za platný

ČSSD a odveta za "Pyrrhovo vítězství"

V nejméně záviděníhodné pozici jsou tak vzhledem k počtu obhajovaných křesel občanští demokraté, které v jejich tradiční pražské baště v květnových sněmovních volbách porazila TOP 09. Jarní volby navíc vynesly na výsluní také třetí vládní stranu, Věci veřejné. Nadcházející víkend tak hlavně ve velkých městech napoví, nakolik je podpora těchto stran koalice rozpočtové odpovědnosti stabilní, a nakolik z ohlášených úspor a škrtů bude těžit opozice.

Dvojnásob by to mohlo platit v případě senátních voleb, které ČSSD pojala jako odvetu za "Pyrrhovo vítězství" ve volbách sněmovních. Sociální demokraté mají nyní s 29 senátory šanci sebrat ODS pozici nejsilnější senátorské frakce, nasadili kvůli tomu do hry přední krajské politiky, bývalého eurokomisaře i místopředsedu strany. ČSSD předloni vyhrála ve 23 obvodech a letos žádný mandát neobhajuje, může tedy jen získat.

V opačné situaci je ODS - mandát končí 19 z 36 jejích senátorů, před dvěma lety obhájila pouze tři senátorská křesla. Podobně Klub TOP 09 a Starostové bude obhajovat pět křesel z osmi a křeslo po předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který se stal poslancem. Lidovci a komunisté obhajují po jednom mandátu ze čtyř, respektive ze tří. VV zatím senátora nemají. Strany vládní koalice tak k uhájení nadpoloviční většiny v Senátu potřebují vyhrát v 21 z 27 obvodů, zatímco opozičním stačí pouze sedm vítězství. Síla Senátu je mimo jiné v možnosti vetovat a vracet zákony s úpravami Poslanecké sněmovně, která ale může horní komoru přehlasovat. Senát společně se sněmovnou také volí prezidenta republiky. Bude tomu i počátkem roku 2013, pokud se do té doby poslanci a senátoři nedohodnou na zavedení přímé volby hlavy státu všemi voliči, což se zavázaly prosazovat vládní strany.