Příhoda v září předloňského roku v Krnově brutálně usmrtil svou manželku a její tetu. První z nich ubil, druhou zastřelil. Důvodem měly být spory týkající se rozvodu. Samotný Příhoda ale tvrdí, že nic neudělal. Když se vraždilo, byl údajně v Čechách. Soud ale této verzi neuvěřil.

Obhajoba

K samotnému činu došlo po páté hodině ranní ve vilové části v Krnově. O několik hodin později se Příhoda objevil v Plzni, kde v té době bydlel a pracoval. Ještě téhož dne nastoupil na odpolední směnu. A právě na tom postavil svou obhajobu. Tvrdil totiž, že je nemožné, aby stihl zabít dva lidi a po několika hodinách se objevit na druhém konci republiky. „Co říká obžaloba, není vůbec pravda. Když se to mělo stát, byl jsem někde úplně jinde, zhruba 450 kilometrů daleko,“ hájil se během hlavního líčení Příhoda.

Podle žalobkyně se však jednalo o detailně připravenou chladnokrevnou vraždu. Muž si celou trasu předem projel, aby si ověřil, zda se stihne vrátit do Plzně.

Bestiálnost

Svou manželku napadl před garážovými vraty jejich rodinného domku v Krnově. Stalo se tak v okamžiku, kdy se chystala do práce. Jako smyslů zbavený ji několikrát velkou silou udeřil masivní dřevěnou násadou do hlavy. Způsobil jí řadu hlubokých i tržných ran. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku. O chvíli později zaútočil na její tetu, kterou uvnitř domu střelil do hlavy pistolí ráže 6,35 milimetrů. Žena později zemřela. Poté manželku odtáhl do domu, nasedl do auta a vyrazil směrem na Plzeň. Vražednou zbraň se nikdy nepodařilo najít.

Proč?

Motivem činu byla podle soudu neschopnost smířit se s tím, že manželka pořádala o rozvod a Příhodovi dala jasně najevo, že s ním již nechce mít nic společného. „Nedokázal se s tím vyrovnat. Cítil se být zrazen svou manželkou,“ prohlásil předseda senátu Jiří Richter. Příhoda rozvodové řízení bojkotoval, nereagoval ani na soudní předvolání. Znalci u něj zjistili vysoký egocentrismus. Svou roli mohla sehrát i ješitnost. Příhoda měl po celé republice několik milenek a sám sebe považoval za neodolatelného. Představa, že by jej nějaká ženu odmítla či dokonce opustila, mohla být pro něj nepřijatelná.

Důkazy

Proti Příhodovi sice neexistoval žádný přímý důkaz, soud měl však k dispozici řadu nepřímých – například Příhodovy pachové stopy, jež se objevily na kole nebo na kotnících jeho manželky, nebo výpisy mobilních operátora, podle nichž se dá lokalizovat místo, kde se Příhoda nacházel.

Obžalovaný se pokaždé snažil přijít s logickým vysvětlením. Tvrdil například, že několik dnů před tragédií navštívil svou manželku a doprovodil ji do práce. Přitom vedl její kolo a také se jí dotýkal. Proto mohla policie najít pachové stopy. Tomu ale soud neuvěřil. Podle senátu je jasné, že pachové stopy na kotnících vznikly ve chvíli, kdy Příhoda svou mrtvou manželku táhl do domu. Výpisy mobilního operátora sice potvrdily, že se pohyboval na Krnovsku, ale v jiné lokalitě. V té chvíli již plánoval vraždu a mimo jiné zkoušel, zda se stihne vrátit do Plzně.

Zbytečná smrt

„Naprosto zbytečně zmařil životy dvou žen. Bylo to pouze k uspokojení jeho jakéhosi ega,“ uvedl na adresu Příhody předseda senátu s tím, že pětadvacet let ve věznici se zvýšenou ostrahou je pro něj odpovídajícím trestem. „Jeho jednání bylo racionální, přesně promyšlené a plánované,“ dodal soudce. Rozsudek zatím není pravomocný. Příhoda se proti němu na místě odvolal. „Nesouhlasím s tím,“ uvedl Příhoda. Konečné slovo tak připadne Vrchnímu soudu v Olomouci.