Od ledna se totiž bude za návštěvu u doktora platit a některé pražské nemocnice se rozhodly poplatky za návštěvy vyřešit instalací automatů, aby se jejich vybíráním nemusel zdržovat personál.

„V budoucnu začnou v pavilonech fungovat automaty. Jejich výroba ale trvá půl roku,“ řekl Deníku Miloslav Ludvík, ředitel nemocnice v Motole. Pro začátek si pacienti budou moci zakoupit lístky v trafice, u kadeřníka nebo třeba v šatně v areálu nemocnice.

S automaty počítá i Bulovka, která je začne instalovat v polovině prosince, nebo Thomayerova nemocnice v Krči.

„Budeme mít kolem dvacítky automatů s měniči bankovek. Ty rozmístíme po celém areálu,“ popsal systém mluvčí nemocnice Na Bulovce Petr Mach.

Další pražská zařízení o tom, jak zpoplatnění návštěv vyřeší, teprve uvažují.

Éra bezplatné zdravotní péče končí. Už za necelé dva měsíce budou muset pacienti kvůli každému zákroku v nemocnici sáhnout do kapsy a vyndat desetikoruny. V tom, jak bude praxe fungovat, ale nemají jasno lidé ani polovina pražských nemocnic. Jestli zřídí speciální výběrčí místa nebo nainstalují v areálu automaty, je ve hvězdách.

Přístroje na lístky na chodbách

„V úvahu připadají obě varianty. Konečné rozhodnutí padne třicátého listopadu,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice na Homolce Jitka Kalousková. Podobnou situaci potvrdil například František Juřina z Nemocnice Na Františku. „Stále se o tom jedná,“ přiznal.

Přístroje na chodbách jsou podle náměstka Thomayerovy nemocnice Toma Phillipa vhodnější z mnoha důvodů. „Hlavně se vyhneme kontaktu s bankovkami v ordinacích, což je nehygienické,“ objasnil plánovaný nákup čtyř přístrojů do Krče.

„Každý pacient, který k nám od druhé poloviny prosince přijde na vyšetření, dostane informační letáček s mapkou a návodem,“ popsal systém mluvčí nemocnice Na Bulovce Petr Mach.

Doplnil, že hospitalizovaní budou pobyt v nemocnici, který vyjde denně na šedesát korun, hradit fakturou. „Při propouštění dáme pacientům složenku. Když ji do osmi dní po propuštění nezaplatí, případ převezme naše právní oddělení a začne částku vymáhat. Otazníkem zůstává, co dělat s člověkem, jenž předem nezaplatí třicet korun za ošetření. Péči mu stejně poskytnout musíme,“ sdělil Deníku Petr Mach.

Ospolupráci s firmou, která by vymáhala i takové typy pohledávek, uvažuje zatím pouze Fakultní nemocnice Motol. Ostatní se spoléhají na to, že neplatičů nebude tolik. „Naši pacienti se sem vracejí. Téměř všichni pravděpodobně zaplatí. Zbylé případy budeme řešit individuálně,“ řekl náměstek pro personální a právní věci IKEMu Zdeněk Žatečka.

Pražské nemocnice se shodují na jednom: peníze, které vyberou od lidí, jim nijak výrazně nepomohou. Podle Ludvíka se rozpočet Motola na příští rok blíží šesti miliardám korun, výběr peněz od pacientů se vyšplhá maximálně na čtyřicet milionů. „Poplatky přispějí k tomu, aby si lidé uvědomili, že léčení není zadarmo,“ připustil.