Kraj totiž nerespektoval požadavek ochránců přírody na zpracování takzvané velké EIA a ani magistrát nevznesl žádnou námitku, ačkoli věděl, jak je toto místo unikátní.

„Lokalita, v níž golfové hřiště vzniká, byla většinou prezentována jako zdevastovaná. To je omyl, protože od doby, kdy se tam netěží, zde vznikla unikátní přírodní společenství a vyskytovala se tu i řada zvláště chráněných druhů,“ vysvětlovala ředitelka ústecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Moravcová.

„Byly to různé druhy ptáků a obojživelníků. My jsme do našeho vyjádření ve zjišťovacím řízení napsali jednoznačně, že Exelent, dnes CZ Golf Investment, nedostatečně zhodnotil vliv výstavby a provozu hřiště na přirozeně se vyskytující faunu,“ řekla Moravcová.

„Například u kácení náletových dřevin nebylo vzato v úvahu hnízdění ptactva,“ uváděla Moravcová.

„Investor také pominul konkrétní ochranná opatření jako termíny prací a kácení, vymezení nejcennějších mikrolokalit, jež by měly zůstat bez zásahu. Zcela chybělo i posouzení vlivu na krajinu. Proto jsme požadovali, aby kraj postupoval podle zákona 100/2001,“ doplnil Jiří Hejduk z ČIŽP. „Tedy zpracování vlivů na životní prostředí, neboli velkou EIA, jak se tomu neoficiálně říká. Kraj to však nerespektoval.“

Podle něj dokonce byla tato lokalita navržena do projektu Evropské unie Natura 2000. „Kdyby tam byla zařazena, golfové hřiště by tu nevzniklo, alespoň ne v této podobě,“ řekl Hejduk a dodal, že nerespektování požadavků inspekce není v Ústeckém kraji ojedinělé.

Stažení návrhu na zařazení místa do Natury 2000 potvrdila vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří Markéta Peřinová. „Do Natury 2000 byla navržena pro unikátní a mimořádně početnou populaci kuňky ohnivé. Kvůli nesouhlasu vlastníků pozemků i statutárního města Ústí nad Labem návrh neuspěl.“

Výsledkem je likvidace unikátního území a vzácných živočichů. „Zničili mokřady, kde žili zvláště chránění obojživelníci, pokáceli dřeviny, na kterých hnízdily chráněné druhy ptáků a to uprostřed hnízdění,“ uvedla Moravcová.

„Město získalo dotaci, jež byla určena na revitalizaci této lokality. Ta měla usměrnit zdejší přírodní vývoj a změnit místo v park. Předpokládáme, že investor peníze vrátí, jak se zavázal. Nejvíc udivující ale je, že odbor životního prostředí magistrátu neměl ke stavbě vůbec žádnou připomínku, přestože věděl, jak je tato lokalita unikátní. Měl totiž k dispozici výsledky zdejšího biomonitoringu,“ dodal Hejduk.

Na to František Janačík z kanceláře hejtmana odpověděl, že investor musí před kolaudací kraji doložit, jak se vypořádal s připomínkami ČIŽP. „ČIŽP vznesla 4 připomínky a u každé z nich konstatovala, že nemohou mít podstatný vliv na průběh a závěry zjišťovacího řízení a že budou řešeny během stavby.“

Zde se však Janačík mýlí, neboť z dokumentace vyplývá, že ČIŽP požadovala posuzování podle zákona 100/2001. Byl to naopak kraj, kdo tvrdil, že připomínky nemohou mít vliv na závěry zjišťovacího řízení.

Lidé nesouhlasí se zdevastováním evropsky unikátní lokality

ÚSTÍ NAD LABEM, VŠEBOŘICE - V souvislosti s likvidací unikátní oblasti ve Všebořicích, k níž došlo stavbou golfového hřiště firmou CZ Golf Investment, se začínají zvedat nesouhlasné reakce veřejnosti i některých zastupitelů. Také se jim nelíbí, že nebyla zařazena do Natury 2000. „Ono to skutečně nebylo
zdevastované?“ podivovala se Miroslava Štěpánková. „A proč zrovna golfové hřiště, park by byl mnohem lepší. To už zase převládl názor, že prachy jsou důležitější než nějaká žabička?“

Podobně reagoval Michal Starý. „Tak to on asi bude golf masový sport. Já jen doufám, že odpovědní úředníci budou po zásluze potrestáni. Vypadá to celé dost podivně. Nejdřív jakési finanční čachry a teď se dozvídám o porušení zákonů na ochranu životního prostředí.“

Ředitel společnosti Přátelé přírody Marian Páleník nechápe, jak je možné, že tato oblast byla vyškrtnuta z návrhu do Natury 2000. „O zařazení nerozhoduje samospráva, už vůbec jednotlivci. Tím, že se zde hojně vyskytovala kuňka ohnivá a další evropsky významné druhy, byla vláda povinná jí do seznamu zařadit. O jejím případném vyjmutí by mohla rozhodnout pouze evropská komise. Vyplývá to z našeho členství v EU.“ Podle Páleníka je v této kauze klíčové, že se rada města a část zastupitelstva chovala jako golfová lobby. „Vypadá to, jakoby samospráva už dopředu věděla, že zde někdo
chce to golfové hřiště postavit. Potom by svým nesouhlasem k zařazení do seznamu Natura 2000 hájila zájem jedné firmy. Stavba golfového hřiště v evropsky významné lokalitě je barbarství,“ řekl a dodal, že golfová hřiště sice vypadají jako zelená, ale ve skutečnosti jsou svým způsobem poušť.

Zastupiteli za Stranu Zelených Karlu Neprašovi se to také nelíbí. „Jestliže inspekce životního prostředí požadovala EIA a kraj to nerespektoval, tak je to skutečně tragédie. “

Investor golfového hřiště obdržel od inspekce životního prostředí pokutu ve výši 1 400 tisíc korun. Náměstek primátora Ústí nad Labem Arno Fišera (ČSSD) si myslí, že pokutě se dalo předejít. „CZ Golf Investment, který věděl, že tam tyto druhy jsou, se o ně měl postarat v souladu se zákonem, který zbytečně obešel.“ Fišera také vyjádřil názor, že protesty tehdejší samosprávy k zařazení lokality do seznamu Natura 2000 nejspíš pramenily ze znalosti věcí budoucích. „Předpokládám, že věděli o úmyslu výstavby tohoto golfového hřiště. Lokalita nakonec do Natury 2000 nebyla zařazena.“

Vedoucí Správy CHKO České středohoří Markéta Peřinová k tomu už dříve dodala, že škody napáchané v lokalitě CZ Golf Investmentem už zřejmě nepůjdou napravit.