Policie ve spolupráci s odborníky proto vytváří specializovaná zařízení pro práci s?dětskými svědky a oběťmi trestných činů. Jedno z nich policisté zprovoznili také v Olomouci.

„Právě kvůli zmenšení psychické zátěže dětí se vždy provádí jen jeden výslech, ten ale musí mít odpovídající rozsah. Může tak trvat i několik hodin. Důležité je, aby děti při svém svědectví měly pocit bezpečí a dokázaly navázat otevřený kontakt, to ale mnohdy komplikovalo právě stresující prostředí,“ vysvětlil kriminalista Martin Nasswettr.

Děti bývají často svědky závažných trestných činů, jako je kuplířství, vydírání nebo pohlavní zneužívání, a hovořit o takové zkušenosti je pro ně velmi komplikované.

Psychický tlak v době vyšetřování nazývají odborníci sekundární viktimizace a policisté se takovému postupu snaží předcházet.

„Nejdříve je nutné navázat otevřený kontakt s dítětem. To se ale nemusí povést hned, někdy je samotný výslech i několikrát odkládán. Prostředí je v tomto případě důležitým aspektem,“ doplnil Nasswetr.

Policisté proto zřizují speciální výslechové místnosti a zařízení, které připomínají spíše dětský pokoj nebo koutek mateřské školy.

Olomoucký komplex pro práci s dětskými svědky pak vybudovali ve spolupráci s krajským úřadem v areálu Sdružených zařízení pro péči o dítě a k dispozici bude připraveno čtyřiadvacet hodin denně.

Místnosti určené k výslechům jsou vytvořeny z bývalého bytu, který působí opravdu útulně.

„Vybudování přišlo na 250 tisíc korun, které zaplatilo ze svých fondů ministerstvo vnitra. Provozní náklady pak bude hradit krajský úřad,“ uvedl ředitel olomoucké policie Zdeněk Šebestík.

Podobné zařízení již funguje také v Jeseníku a v Ostravě, kde s jeho provozem mají dobré zkušenosti.

„V Ostravě již speciální výslechovou místnost používají dva roky a je opravdu vytížená. Nejdůležitější ale je, že děti tu nebudou zbytečně vystavovány stresujícímu prostředí,“ řekl Nasswettr.