71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Výzkumné centrum v Plzni zahajuje činnost

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: DENÍK/Lubomír Stehlík

4.1.2012 01:22

Plzeň – Špičkově vybavené výzkumné centrum CENTEM, které bude svými více než 50 novými přístroji konkurovat významným laboratořím v Japonsku a USA, už rozjíždí nové projekty výzkumu materiálů. Zaměří se na vývoj fotovoltaických článků nové generace, laserových technologií a polymerních kompozitů.

Celková investice včetně grantů na rozjezd nového pracoviště při Západočeské univerzitě (ZČU) bude 442 milionů korun, EU dá 324 milionů korun.

Má všechny předpoklady pro to, aby se stalo výzkumným centrem světové úrovně, řekl ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Podle něj ČR potřebuje projekty, které podporují inovativní úsilí firem a zvyšují konkurenceschop­nost země.

„Dvě třetiny přístrojů už máme a nyní naplno rozjíždíme výzkum. Další dostaneme do poloviny roku. Na nové projekty jsme přijali 50 výzkumníků z Plzně i Prahy, takže je nás celkem 120,“ řekl Miroslav Holeček, ředitel vysokoškolského ústavu Nové technologie (NTC), pod nějž Centem patří. Do přístrojů jde téměř 300 milionů Kč, dále jsou v dotaci peníze na podporu nových pracovníků (start up granty).

Centem nevyžaduje žádné stavby. NTC, založené v roce 2000 pro aplikovaný výzkum, vlastní tři budovy v průmyslové zóně Borská pole a v dubnu přesune část do sousedního vědecko-technického parku. Už loni využil část objektu v centru Plzně pro materiálovou chemii. ZČU nemá vědeckou chemii, a proto spolupracuje s Vysokou školou chemicko-technologickou.

Čím se NTC zabývá

NTC se zabývá počítačovým modelováním systémů a výzkumem materiálů na bázi křemíku, polymerních struktur, kompozitů a tenkých vrstev pro využití ve fotovoltaice, mikrosystémové technice, stavebnictví, strojírenství a energetice. NTC nabízí vývoj firmám. Kromě laserů také výpočetní modely složitých problémů, jako simulace poranění posádky při havárii automobilu a tvarování plechů pro dosažení minimálního špinění karoserie. „Zájem firem o společné projekty je díky novému vybavení výrazně větší, ale komerční zakázky se shánějí stále těžce,“ řekl Holeček. V únoru bude NTC a CzechInvest diskutovat na workshopu v Plzni o spolupráci s podniky a představí přístroje i budoucí projekty.

Projekt Centem, který si bude muset vydělat na vlastní provoz, zásadně rozšíří analýzy struktur a vlastností materiálů od nano- po makroskopickou úroveň. Mezi novými přístroji jsou výkonné lasery, spektrometry a difraktometry. „U elektronových mikroskopů, nejlepších na světě, z nich jeden přijde na 40 milionů Kč, je zpoždění kvůli přírodní katastrofě v Japonsku,“ uvedl Holeček. Unikátním přístrojem, který už pracuje, je mikro-CT, které zachycuje materiál v 3D a zjistí mikrotrhliny. Je první v ČR a je o něj velký zájem. Ve vývoji tenkovrstvých fotovoltaických technologií bude Centem podle Holečka špičkové světové pracoviště. Díky pětikomorové aparatuře může nanášet i testovat všechny vrstvy fotovoltaických článků nové generace.

Autor: ČTK

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

Maskovaní muži přepadli podnikatele: Jeden z nich zemřel

Maskovaní muži přepadli podnikatele: Jeden z nich zemřel

Smrtí jednoho z útočníků skončilo loupežné přepadení podnikatele Jaroslava Papouška (50) z Litoměřic. V… celý článek ›

Dana Morávková: 10 rad, jak si získat muže a mít ho v hrsti

Dana Morávková: 10 rad, jak si získat muže a mít ho v hrsti

Jak získat mužské srdce? Herečka Dana Morávková (40) na to zřejmě přišla! Už 16 let je totiž šťastně… celý článek ›

Známe přesný datum Ježíšovy smrti, tvrdí vědci

Známe přesný datum Ježíšovy smrti, tvrdí vědci

Ježíš zemřel v pátek 3. dubna roku 33. V ten den "chrámová opona se roztrhla vpůli odshora až dolů, země… celý článek ›

Kouč Mancini se chce zbavit vlastního syna. Neměl výkonnost!

Kouč Mancini se chce zbavit vlastního syna. Neměl výkonnost!

Kouč Roberto Mancini se v Manchesteru City s žádným hráčem moc nemaže. V minulé sezoně to bolelo, ale… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz