Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výročí sametové revoluce. Sledovali jsme oslavy online

PRAHA - Česká republika si v sobotu připoměla historické události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o padesát let později komunistická moc. Sledovali jsme dění v metropoli.

17.11.2007
SDÍLEJ:

Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii dnes položil kytici k památníku událostí 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze.Foto: Deník/Milan Jaroš

17:45 - Václavské náměstí - Demonstranté proti radaru opouštějí Václavské náměstí a pokračují na Národní třídu, kde hodlají s dalšími spoluobčany uctít památku 17. listopadu 1989. Odtud se hodlají přesunout demonstrovat před úřad vlády ČR, kde chtějí vyjádřit svůj názor ohledně plánovaných radarových základen a politiky vlády.

16:40 - Národní třída - U pomníku se scházejí desítky občanů k uctění památky 17. 11. 1989. Zapalují svíčky, kladou květiny a zpívají českou hymnu.

16:20 - Václavské náměstí - V dolní části Václavského náměstí na Můstku se sešlo několik desítek příznivců na podporu odvolaného ministra a exvicepremiéra Jiřího Čunka. Akce probíhá v poklidu. Na místě přihlíží asi desítka policistů.

15:48 - Václavské náměstí - Zhruba o čtvrt hodiny dříve začala v horní části Václavského náměstí demonstrace iniciativy NE ZÁKLADNÁM. Před sochou svatého Václava a poblíž pódia, které lemuje nápis Referendum = Demokracie se zfrormovalo zatím 300 - 400 lidí. Demonstrace doposud probíhá v klidném duchu, účastníci diskutují převážně o roli USA v současné světové politice, o míře korupce prorůstající do vládních kruhů a o postoji EU, která si podle iniciativy radarové základny USA nepřeje. Atmosféru dokreslují trasparenty s různými hesly jako: Běž domů Ivane, Go home John, či Klaus, Topolánek, celá vláda = kolektivní vlastizrada. Celou akci neustále monitoruje policie.

14:35 - Palackého náměstí - Nenonacisté položili symbolickou rakev svobody slova a projevu k pomníku obrozence Františka Palackého. Mluvčí hnutí poděkoval přítomným za účast a vyzval přítomné ke klidnému odchodu, potažmo k nereagování na provokace ze stran jejich odpůrců. Demonstrace působila podle redaktorů Deníku spíše jako zpestření pošmourného podzimního odpoledne. Policisté doposud nemuseli zasahovat. Někteří účastníci demonstrace nevyloučili účast i na dalších demonstracích konaných v centru Prahy, např. proti radarové základně v ČR.

14:20 - Palacké náměstí - Dvacítka vlajkonošů a velmi špatný mluvčí a aparatura. To je začátek demonstrace krajní pravice za ,,svobodu slova a čistotu národa,,. Velmi špatná aparatura způsobuje, že i velmi neumělý projev mluvčího neonacistů budí jistou nevoli i ve vlastních řadách. Přítomní se tak mohou jen domnívat, co mluvčí v podstatě říká. Přítomné tvoří zhruba 150 příznivců krajní pravice a asi stejný počet anarchistů. ,,V žádném případě nehodláme rozpoutávat jekékoliv nepokoje, zejména po fiasku z 11. listopadu," uvedl jeden z představitelů neonacistů. Klid demonstrace se snažil narušit jeden člověk, který diskutoval s mluvčím a dalšími asi 15 přihlížejícími. Po deseti minutách byl v poklidu vyveden. Situaci neustále monitoruje vrtulník policie, který v pravidelných intervalech krouží nad Palackého náměstím. Podle šéfa pořádkové policie má demonstrace trvat přibližně 30 minut.

13:50 - Palackého náměstí - Zhruba deset minut před plánovanou demonstrací se na Palackého náměstí začínají shromažďovat anarchisté a oproti příznivcům krajní pravice mají převahu. Doposavad však maskují své obličeje kuklami. Jeden z anarchistů řekl Deníku: ,, Nenecháme Vlčím smečkám (neonacistům) jakoukoliv možnost k boji, jak oni říkají, proti černému moru.,, Podle informací Deníku, blízkých anarchistům se spíše očekávají pouliční bitky ve skupinkách po skončení demonstrace. ,,Nedopustíme žádné excesy jak ve volném prostranství Palackého náměstí, tak i v okolních ulicích a celé metropoli,, řekl redaktorům Deníku šéf pořádkové policie Václav Dbalý. V této chvíli se dav anarchistů začíná formovat a sílit. Velká část neonacistů se podle informací zatím zdržuje v okolních hospodách a vyčkává na smluvený signál.

13:35 - Palackého náměstí - Asi šedesát přívrženců krajní pravice se sešlo přímo u pomníku Františka Palackého. Zúčastnění protestují proti údajnému porušování svobody slova. Akce má zatím poklidný charakter, přesto na ni dohlíží městká i republiková police. Je zde přibližně sedm vozů bezpečnostních složek.

Na druhém konci náměstí demonstruje asi patnáct osob, členové hnutí Noise brothers, protestujících proti uzavření formálního svazku mezi Jiřím Paroubkem a Petrou Kováčovou. Podle hnutí je pro Paroubka Kováčová až příliš hezká.

13:10 - Žitná/Václavské náměstí - Asi destítka lidí, převážně členů Studentské komory rady vysokých škol se sešla v Žitné ulici u pomníku Jana Opletala u příležitosti uctění jeho památky a připomenutí původního významu státního svátku, který připadá na 17. listopadu. V současné chvíli se účastníci akce pokojně rozcházejí.

11:43 - Václavské náměstí/Staroměstské náměstí - V centru Prahy zatím nejsou hlášeny žádné nepokoje, dokonce ani v Židovském městě. Všude jsou přítomni městští strážníci a policie ČR. Na Staroměstském náměstí demonstruje asi deset lidí proti porušování lidských práv a obchodování s lidskými orgány, kteří zde rozložili plakáty. Na vše dohlíží asi dvacítka policistů.

10:05 - Národní třída - Krátce po desáte hodině ranní se začaly scházet stovky občanů na pražské Národní třídě k připomínce začátku Sametové revoluce 17. listopadu 1989. Nechyběli ani známé osobnosti, prezident Václav Klaus či představitelé současné vrcholné politiky. Na Národní třídu dorazil i premiér Mirek Topolánek v doprovodu své přítelkyně Lucie Talmanové s kočárkem a synem Nicolasem, či předseda senátu Přemysl Sobotka. Uctít památku studentů přišel i poslední žijící člověk z delegace studentů, kteří se vydali 23. února 1948 v pětičlené sestavě na Hrad za prezidentem Benešem, bývalý poslanec NSS Josef Lesák. ,, Jsem tu proto, abych vzdal poklonu a úctu našim následovníkům z r. 1989. My jsme se nástupu komunistů bránili, ale aš naši následovníci o čtyřicet let později pomohli ke zhroucení komunistického systému a urychlili jeho pád,, zavzpomínal Lesák. Podle reportérů Deníku panuje na Národní třídě uvolněná atmosféra.

9:05 - Hlávkova kolej - Krátce po deváté hodině se sešly známé osobnosti před pražskou Hlávkovou kolejí k uctění památky studentů nacistické perzekuce. Akci zahájil svým projevem prezident republiky Václav Klaus, přítomni byli za vládu její místopředseda Martin BursíK (SZ), za parlament Miloslav Vlček ( ČSSD ) a Kateřina Jacques (SZ). Akce se zúčastnili i tehdejší pamětníci, bývalí studenti pražských vysokých škol a nynější rektoři ČVÚT a Univerzity Karlovy. Shromáždění bylo ukončeno českou hymnou a kladením pamětních věnců.

1:50 - Praha 11 - Dvojice značně agresivních mladíků v sobotu v časných ranních hodinách páchala na Praze 11 výtržnosti zvedala pravice na nacistický pozdrav a hlasitě při tom hajlovala. Přivolaná hlídka městské policie musela k zadržení obou osob použít i donucovacích prostředků, poté dvojici předala do péče republikových policistů, kteří zřejmě vznesou formální obvinění z trestného činu omezování osobní svobody.

17.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Barcelona, teroristický útok
AKTUALIZOVÁNO
1 22

Islamisté na videu oslavují katalánské útoky a hrozí Španělsku dalším terorem

Ilustrační foto.
3 10

Ženám s rakovinou chybí lék prodlužující život, v Česku už není hrazený

STAN slibuje učitelům navýšení platu, občanům vysokorychlostní železnice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zahájilo v Praze jednodenní programovou konferenci, na které řeší finální podobu svého volebního programu.

SLEDUJEME ON-LINE

Reorganizace, nebo konkurz? Věřitelé rozhodnou o budoucnosti OKD

Bude se těžit dál, nebo je konec? Odpověď na tuto otázku by měli dnes svým hlasováním dát ve známost věřitelé společnosti OKD, kteří se hned ráno sešli u Krajského soudu v Ostravě.

Po prezidentu Benešovi zbyl v Náměšti telefon

V rámci našeho 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden vydáme do míst, kam nebyl ještě před časem povolen vstup. Dnes se zaměříme na sídlo, ve kterém chtěl žít náš prezident, klášter, který po odchodu armád povstal opět z popela, a hřbitov, na nějž se zapomnělo.

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

/INFOGRAFIKA/ Vyžeňte děti na sluníčko a servírujte jim ryby, vyzývají lékaři české rodiče. Přišli totiž na alarmující věc: jen třetina českých školáků má dostatek vitaminu D. Ten se přitom do těla dostává právě ze slunečního svitu, ryb a mléka. Pokud ho děti nemají dostatek, hrozí jim v budoucnu závažné choroby. Například problémy s imunitou či špatný vývoj kostí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení