Dvojice si v březnu 2008 počkala na osmatřicetiletého muže před Psychiatrickou léčebnou v Dobřanech, kde byl navštívit svou přítelkyni. I když se poškozený bránil, donutili jej nastoupit do auta a proti jeho vůli jej odvezli do Kařezu. Tam mu omotali kolem krku autolano a uškrtili jej. Mrtvolu pak vysvlékli, hodili do jámy připravené na jímku a zakopali.

Svědčil proti nim

Motivem zabití příbuzného bylo jeho svědectví v případu, který se projednával u pražského krajského soudu. Obžalovaní Klysák s Wertheimem, kterým hrozily vysoké tresty, chtěli, aby muž výpověď změnil a aby stáhl žalobu, kterou podal. Ten to ale odmítal, tak jej odvezli do Kařezu, kde jej zavraždili.

Jádrem sporu byl dům v hodnotě téměř dvou milionů korun, ve kterém žil zavražděný muž společně se svým bratrem. Wertheim s Klysákem oba bratry unesli na jistou chatu, kde je nějaký čas drželi a údajně i mučili a donutili je tam podepsat nevýhodnou smlouvu k prodeji domu. Bratři tak přišli o střechu nad hlavou a z prodeje domu nic nezískali.

Dohromady 25 let

Pražský krajský soud za to mladé muže poslal do vězení. Wertheima na osm let a Klysáka na pět a půl roku. Podle nynějšího rozhodnutí soudu si musí Wertheim nejprve odpykat zbývajících sedm let vězení a teprve tehdy bude vykonávat výjimečný trest. Zdi věznice tak podle nepravomocného rozsudku může opustit až v padesáti letech. U Klysáka je situace jiná. Plzeňský soud mu rozsudek z Prahy zrušil a trest, který dostal, už je souhrnný.

Dokazování v případu vraždy nebylo vůbec jednoduché. Kriminalisté totiž dvojici obvinili více než rok poté, co se stala. Tehdy totiž našli mrtvolu osmatřicetiletého pohřešovaného muže zakopanou na Klysákově pozemku v Kařezu. Klysák ve své první výpovědi uvedl, že poškozeného zabili společně s Wertheimem. Ten k tomu tehdy nic neřekl. Klysák ale posléze zaslal soudu dopis, kde se doznal k tomu, že svého bratrance zabil sám. Druhý obžalovaný pak toto před soudem potvrdil. Zvrat ale nastal asi před měsícem. Klysák prohlásil, že příbuzného nezabil sám, ale s Wertheimem. Ten na nejdříve odpověděl mlčením a pak to popřel. Klysák připojil i to, že u vraždy byl ještě jeden starší muž, také příbuzný.

Byl pod vlivem rodiny

To, že bral Klysák nejdříve celou vinu na sebe, dělal prý kvůli rodině a dětem, protože měl příslib, že o ně bude postaráno. „Chtěli to po mně,“ řekl u soudu. Dalším důvodem bylo i to, že před koncem roku se s ním rozešla jeho družka, Wertheimova sestra. „Antonín Klysák měl v rodině podřadné postavení, jeho submisivní chování potvrdil i psycholog. K té výpovědi se odhodlal až po rozpadu jeho vztahu a když byl delší dobu bez vlivu rodiny Wertheimových,“ uvedla předsedkyně senátu Ivana Růžičková.

Podle soudu nelze vyloučit, že obžalovaní vraždu bratrance plánovali, i když to oba popřeli. Wertheim navíc u soudu tvrdil, že za příbuzným jeli proto, aby mu každý dal sto tisíc korun na živobytí, aby se urovnaly vztahy v rodině. Tomu ale soud neuvěřil. „Kdyby mu ty peníze chtěli dát, proč by měl být vyplašený a volat o pomoc,“ tázala se soudkyně.

Jsou bezcitní a chladnokrevní

Náprava obou odsouzených bude velmi těžká. Klysák je podle znalců velice snadno ovlivnitelný člověk, díky čemuž se snadno může dát na špatnou cestu. Wertheim je prý společnosti vysoce nebezpečný a podle odborníků jej nelze převychovat. „Obžalovaní mají naprostou neúctu k lidskému životu, jsou bezcitní a chladnokrevní,“ pronesla Růžičková. Státní zástupkyně i oba obžalovaní si ponechali lhůtu k podání odvolání.