„Pár studentů se nakazilo na praxi v nemocnici, jenže nic netušili a chovali se jako obvykle. Takže také zavítali na tradiční medik party. Tam se nakazilo mnoho dalších a nemoc se rozšířila dál,“ prozradil Deníku student plzeňské lékařské fakulty Tomáš. Ten si nepřeje uvést své příjmení, ale redakce ho zná. Z příušnic se prý právě doléčil.

Jeho slova potvrzuje i další ze studentů medicíny. „Příušnice postupně měli snad všichni medici, co znám. I já sama jsem pak nakazila asi patnáct lidí ve svém nejbližším okolí,“ přiznala Plzeňanka Jana.

Onemocnění může mužům způsobit neplodnost

Příušnice jsou nebezpečné zvláště pro dospělé muže, u kterých může způsobit neplodnost.

„Je pravda, že v Plzeňském a Ústeckém kraji došlo letos ke zvýšení počtu infikovaných. To je ale přirozené, zhruba po čtyřech až osmi letech se v ČR objevuje pravidelně nárůst onemocnění, protože po delším odstupu po očkování dochází u části očkovaných ke snížení imunity. Očkování totiž nezajišťuje celoživotní ochranu,“ tvrdí Petr Pazdiora z plzeňské hygienické stanice.

Jelikož se jedná o kapénkovou infekci s inkubační dobou 14 až 21 dní, je prý velice snadné ji nevědomky přenášet.

Co jsou příušnice
Akutní infekční onemocnění, kterým může onemocnět prakticky každý člověk. Nejčastěji se však objevuje v dětském věku. Nemoc se šíří podobně jako běžná chřipka kapénkovou infekcí, její inkubační doba činí 14 až 21 dnů. Projevuje se otoky a bolestivostí. Nemoc napadá příušní slinné žlázy, které se nacházejí mezi dolní čelistí a ušním lalůčkem v příuší. Při komplikacích napadá i jiné orgány, například varlata.

Podle Pazdiory se infekce šíří spíše od jednotlivých nemocných k dalším, a proto plošné epidemie, typické pro období před zahájením vakcinace, už nevznikají.

„Vakcinace proti příušnicím začala v roce 1987. Nejvíce ohroženi jsou tedy ti, kteří se narodili před začátkem vakcinace a nákazu neprožili, a ti, u kterých od očkování uplynula delší doba. Proto v současnosti převládají nemocní mezi 14. a 19. rokem,“ pokračuje lékař.

Onemocnění s sebou může přinést i nepříjemné komplikace. „V Plzni se letos vyskytly komplikace u tří procent hlášených onemocnění, jednalo se například o záněty varlete či mozkových blan,“ potvrzuje Petr Pazdiora. Tyto nepříjemnosti naštěstí studenta Tomáše nepotkaly. „Hned, jak jsem zjistil, že mám příušnice, zalehl jsem do postele. Měl jsem ale celkem štěstí, že se to u mě obešlo bez větších komplikací,“ potvrzuje.

Je potřeba si často mýt ruce

Po prvních příznacích choroby trvá devět dní, než nemocný přestane být nakažlivý a tím pro okolí nebezpečný. „Pokud jsou u pacienta diagnostikovány příušnice, měl by zůstat doma alespoň týden,“ doporučuje lékař hygienické stanice.

A jak se nemoci vyhnout? Nejlépe asi opatrností. „Prevencí nákazy je omezení kontaktu s nemocnými lidmi a častější umývání rukou v době zvýšeného výskytu těchto onemocnění,“ radí Pazdiora.

Čtěte také: Příušnice na Ústecku: Tisíce lidí musí na očkování