VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt komunistického aktivisty mohla být vražda

Šumperk - Verzi o sebevraždě mladého komunistického aktivisty Davida Pěchy ze Šumperka nevěří soudruzi Komunistické strany Československa – Československé strany práce.

4.8.2009 10
SDÍLEJ:

David PěchaFoto: archiv

Pěcha byl v této straně aktivním členem. Minulý týden byl Pěcha nalezen mrtev poté, kdy podle police vyskočil z osmého patra panelového domu v Kmochově ulici v Šumperku.

„Na šumperskou policii jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele, budeme požadovat důsledné vyšetření smrti Davida Pěchy,“ řekl Pěchův stranický kolega Ludvík Zifčák.

V rodině Pěchy se ale nejedná o první tragédii opředenou tajemstvím. Pěchova matka byla totiž v roce 1996 zavražděna, policistům se její smrt nikdy nepodařilo objasnit.

Komunisté postrádají disketu

Komunisté z ultralevicové strany, v níž byl Pěcha členem, vydali oficiální prohlášení. V něj rozvíjejí spikleneckou teorii.

„Výkonný výbor KSČ-ČSSP pověřil úzkou skupinu prošetřením tragické události. Podle vyjádření členů okresní organizace KSČ-ČSSP v Šumperku vše napovídá tomu, že v případě smrti Davida Pěchy se může jednat o násilný trestný čin. Soudruh Pěcha byl totiž spolupracovníkem levicového nakladatelství ELLF, které nedávno vydalo knihu předsedy strany Ludvíka Zifčáka o smrti amerického prezidenta Kennedyho.

Podle vyjádření vedení redakce měl David Pěcha – jako korektor – u sebe disketu s rukopisem pamětí Ludvíka Zifčáka, které by měly vyjít k výročí listopadových událostí 1989. Podle policie však žádná disketa na místě činu nebyla nalezena. VV KSČ-ČSSP z toho usuzuje, že ztráta diskety může souviset se smrtí Davida Pěchy a zároveň mohlo jít o důkladnou a promyšlenou politickou vraždu,“ uvádí v tiskovém prohlášení na internetových stránkách Komunistická strana Československa. Plné znění prohlášení je zveřejněno pod textem.

Policie: byla to sebevražda

Naopak policie případ vyšetřuje jako sebevraždu. „Na místě ani podle prvního ohledání těla nebylo zjištěno žádné cizí zavinění. Muž zanechal dopis na rozloučenou, jehož obsah nebyl určen ke zveřejnění, byl adresován jeho rodině. Případ policie definitivně uzavře až po výsledcích pitvy, což může trvat i několik měsíců,“ sdělil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Pěcha byl vizionář

Komunistická strana Československa – Československá strana práce vznikla jako odnož levicové strany, kterou krátce po roce 1989 založil totalitní aparátčík Miroslav Štěpán. Jednalo se o skupinu několika lidí, kteří se politicky angažují v Brně a především na Bruntálsku, kde také vycházejí jejich tiskoviny.

„Tato strana s parlamentní KSČM nikdy nespolupracovala, nebyli jsme v kontaktu. Davida Pěchu jsem krátce poznal po svém návratu do politiky v 90. letech. Byl rozladěný, vyčítal nám, že nejsme revoluční. Pak si našel skupinu jiných lidí a již jsme se nestýkali. Byl to především vizionář. Jeho úmrtí považuji za lidskou tragédii, a nemyslím, že by mělo politický rozměr. Teorii o vraždě nevěřím, nebyl tak důležitou osobou, aby z jeho úmrtí měl někdo politický prospěch,“ řekl šumperský zastupitel za KSČM František Merta.

Dvě tragická úmrtí v rodině

V Rodině Davida Pěchy se jedná o druhé úmrtí, nad kterým visí otazník. Pěchova matka byla totiž zavražděna v Mohelnici roce 1996. Tehdy jí bylo dvaačtyřicet let. Irena Č., která byla profesorkou mohelnické střední školy, byla nalezena mrtvá ve svém bytě, vrah jí podřízl. Podle důvěryhodných zdrojů blízkých tehdejšímu vyšetřování způsob násilné smrti svědčil spíš o práci profesionála a nikoliv o vraždě z afektu. Policie pachatele nevypátrala, nepodařilo se objasnit ani motiv činu. Za zmínku stojí skutečnost, že si Irena Č. přivydělávala tlumočením pro několik firem, ve škole vyučovala ruštinu a angličtinu. Policistům se nepodařilo prokázat, že by násilná smrt profesorky souvisela s jejími styky s podnikateli.

Smrt Pěchy: padlo trestní oznámení

Šumperk - Tragická smrt člena ultrakomunistické strany Davida Pěchy nenechává v klidu jeho stranické kolegy. Ti tvrdí, že Pěcha sebevraždu nespáchal, ale z okna byl vyhozen. Rozhovor Deníku poskytl Ludvík Zifčák, který stojí v čele Komunistické strany Československa – Československé strany práce.

Proč se domníváte, že nešlo o sebevraždu?
Řada věcí je nejasných. David Pěcha spravoval archív celé naší strany a také měl provést korektury věcí, které se připravovaly do tisku. I celý jeho pohřeb byl uspíšený, rodině jsme přitom chtěli nabídnout, že náklady uhradíme. Už jsme na šumperskou policii odeslali trestní oznámení na neznámého pachatele, budeme požadovat, aby se smrt Davida Pěchy důkladně prošetřila. O tom, že by se David Pěcha rozhodl skončit se životem nic nenasvědčovalo, byl plný elánu, měl se brzké době účastnit politických jednání v Německu.

Pokud by se nejednalo o dobrovolnou smrt, kdo by mohl mít prospěch z odstarnění Davida Pěchy?
K tomu se nebudu vyjadřovat.

Jak na Vás David Pěcha působil jako člověk?
Byl přesvědčený komunista, měl velké sociální cítění. Člověk byl u něj na prvním místě, nebyla lhostejná například chudoba, alespoň morálně se snažil podporovat rozvojové státy, které se s tímto problémem potýkají. Byl rovněž velmi vzdělaný, měl těsně před dokončením studia filozofické fakulty.

Ludvík Zifčák (*1960) je novinář. Do roku 2000 byl dopisovatelem deníku Špígl. Před tzv. Sametovou revolucí působil u československé kontrarozvědky, která úzce spolupracovala se sovětskou KGB. Před rokem 1989 se proslavil především tím, že se mu, jako jedinému československému kontrarozvědčíkovi, podařilo proniknout v tehdejším Československu mezi agenty CIA, BND, MI6 a MOSSADu. Pod krytím se pak podílel na organizaci politického převratu v ČSSR, kdy v listopadu 1989 vystupoval jako student Růžička. V roce 1992 byl během několika týdnů rozprodán miliónový náklad Zifčákových „Pamětí“, které se staly, alespoň co se týče prodejnosti,

Prohlášení výkonného výboru Komunistické strany Československa – Československé strany práce:

V pondělí dne 27. července 2009 za dosud nevyjasněných okolností tragicky zahynul člen KSČ-ČSSP a zároveň člen Ústřední revizní komise KSČ-ČSSP soudruh David Pěcha. Na základě četných dotazů novinářů využíváme možnost poskytnout odpověď všem médiím a to prostřednictví České tiskové kanceláře.

Výkonný výbor KSČ-ČSSP přijal zprávu o smrti svého člena s hlubokým zármutkem. Zároveň pověřil úzkou skupinu prošetřením tragické události. Podle vyjádření členů okresní organizace KSČ-ČSSP v Šumperku vše napovídá tomu, že v případě smrti Davida Pěchy se může jednat o násilný trestný čin. Soudruh Pěcha byl totiž spolupracovníkem levicového nakladatelství ELLF, které nedávno vydalo knihu předsedy strany Ludvíka Zifčáka o smrti amerického prezidenta Kennedyho. Podle vyjádření vedení redakce měl David Pěcha – jako korektor – u sebe disketu s rukopisem pamětí Ludvíka Zifčáka, které by měly vyjít k výročí listopadových událostí 1989. Podle policie však žádná disketa na místě činu nebyla nalezena. VV KSČ-ČSSP z toho usuzuje, že ztráta diskety může souviset se smrtí Davida Pěchy a zároveň mohlo jít o důkladnou a promyšlenou politickou vraždu.

Stejně tak podivné jsou i konstrukce listu Deník, který uvedl, že „podle neoficiálních zdrojů se jedná o promyšlenou sebevraždu, mladý muž prý nechal obsáhlý dopis na rozloučenou.“ Tato konstrukce je nesmyslnou a nepravděpodobnou neboť David Pěcha se dva dny před svou smrtí zúčastnil zasedání Výkonného výboru KSČ-ČSSP v Ostravě, který ho pověřil vedením stranické delegace KSČ-ČSSP k jednání ICOR (Centrála organizace revolučních stran Evropy), které se uskuteční ve dnech 1. – 2. srpna v Essenu (Německo).

Soudruh Pěcha byl mladý člověk plný života a před sebou měl závěr studia na Filosofické fakultě ve Zlíně. Jeho politické ambice byly velmi vysoké a revoluční přesvědčení maximální. Z toho důvodu je pro nás nepřijatelná teorie sebevraždy a navíc „promyšlené sebevraždy“ tak jak uvedla některá média.

Stejně tak jsou nesmyslná vyjádření některých médií, že David Pěcha se s naší stranou rozešel. Tato informace není pravdivá. David Pěcha v jednom ze svých článků na portálu Britské listy uvedl, že se s KSČ-ČSSP rozešel, ovšem co se týče názoru náboženství. Jeho pohled na náboženství byl vskutku odlišný od názoru strany.

Jisté je, že David Pěcha byl až do své smrti komunistou – členem KSČ-ČSSP a k tomuto členství se po celý život hrdě hlásil.

Zároveň si vás dovolujeme informovat o tom, že o celé záležitosti byly informovány spřátelené politické strany na celém světě.

V Ostravě dne 29. července 2009

Autor: Hana Kubová

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házení vajec po prezidentovi na Albertově.
AKTUALIZOVÁNO
5 14

Soud osvobodil muže obžalovaného z házení vajec na Zemana

Recesistické setkání na oslavu skvělých činů ministra financí Andrej Babiše proběhlo 3. dubna před budovou Generálního finančního ředitelství v Praze. Na snímku Bára Štěpánová.
3 9

Řešte rychle dluhopisy, říká Jurečka finanční správě a Babišovi

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda kamionů uzavřela dálnici D1 u Brna. Zemřel řidič dodávky

/FOTOGALERIE/ Zraněním podlehl padesátiletý muž, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna musí z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dálnice je v tomto směru několik hodin neprůjezdná. Částečně se má uvolnit po čtvrté hodině odpoledne.

Generál Andor Šándor: Bezpečné metro? Nedělejme si iluze

/ROZHOVOR/ Terorismus. Stále častěji skloňované slovo. Bohužel právem. Jako jeden z mnoha příkladů v posledních týdnech může sloužit útok v petrohradském metru, kde si výbuch vyžádal 14 obětí a desítky zraněných. Jak je to se situací v metru u nás? Známý bezpečnostní expert Andor Šándor je v této otázce skeptický.

Dvě tváře břečťanu

Plevel, nebo požehnání, vítaná výživa, nebo alergizující rostlina. Všechno je v jednom. Něco jiného ovšem platí pro včely a ptactvo nebeské a něco jiného pro lidi.

Na Facebooku vysílal vraždu své dcerky. Pak spáchal sebevraždu

Podle thajské policie se mladý muž natáčel při vraždě své dcery a celou událost přenášel živě na sociální síť Facebook. Nakonec si vzal život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies