Nové projednání nařídil Nejvyšší soud. Sporný bod předchozího rozsudku spatřoval v psychické újmě druhého z dvojice, který po tragédii začal trpět depresemi a dalšími vážnými duševními potížemi. „Nenašel se přesvědčivý argument pro úsudek, že obviněný měl a mohl vědět, že výstřelem může jinému způsobit vážné duševní onemocnění, aniž ho zasáhne," stojí v usnesení.

Prvoinstanční ani odvolací soud se podle něj otázkou nezabývaly dostatečně. „Událost musela mít nepochybně negativní dopad na jeho psychiku, byl ohrožený, střely dopadly bezprostředně vedle něj. Rozhodnutí Nejvyššího soudu o opětovném projednání ale bezezbytku respektujeme," řekl předseda vyškovského soudu Karel Menšík.

S ohledem na závěry Nejvyššího soudu navrhl okresní státní zástupce Radek Hůlka uznat Kociána vinným jen z usmrcení z nedbalosti. „S tím, že bude v popisu skutku vypuštěný popis následků druhého z poškozených. S tímto rozhodnutím soudu se vnitřně neztotožňuji, nicméně ho musím respektovat," podotkl Hůlka.

Co se týká návrhu trestu, poukázal na polehčující okolnost, že obžalovaný vedl řádný život. „Jenže ani částečně neuznal chybu a neprojevil žádnou lítost. Jde o vysoce společensky škodlivé jednání s fatálním důsledkem smrti, proto požaduji nepodmíněný trest," dodal Hůlka.

Na středeční líčení se Kocián nedostavil. Jeho právní zástupkyně Jarmila Pospíšilová to odůvodnila tím, že jednání na něj doléhají velice stresově. A navzdory faktu, že v souvislosti s trestným činem usmrcení z nedbalosti Nejvyšší soud neshledal žádné pochybnosti, žádala pro svého klienta podmíněný trest. „Závěr nemá pevnou oporu v důkazech. Výpověď bratra obžalovaného, který byl tehdy s ním, byla hodnocená jako nevěrohodná pro příbuzenskou vazbu. Na druhou stranu je to jediný člověk, který viděl celou událost," uvedla.

Záležitost nebyla podle jejího názoru dostatečně posouzená. „I s ohledem na vyšetřovací pokus, který probíhal za zcela odlišných podmínek, v jinou denní dobu. Vidím tak řadu pochybností ve prospěch klienta. Vyvstává i otázka, do jaké míry mohl předpokládat, že někdo bude ležet v pokosu maskovaný slámou," podotkla Pospíšilová.

Jak ale Menšík zmínil, vyšetřovací pokus nebyl využitý jako konkrétní důkaz. „Samozřejmě podmínky nemůžou být nikdy stejné. Jeho podstatou bylo právní posouzení včetně přesného popisu nedbalostního jednání," vysvětlil soudce.

Následně vynesl rozsudek v Kociánově nepřítomnosti. Vycházel z návrhu státního zástupce. Čtyřicetiletého muže poslal do vězení na 38 měsíců. „Bude mu odebraná kulovnice a je povinný zaplatit škodu za újmu rodině mrtvého, spolunocležníkovi a zdravotní pojišťovně, která vynaložila prostředky na léčení poškozeného," uvedl Menšík.

Kocián tak dostal o čtyři měsíce kratší trest než původně. „Takto mírné snížení je dané závažností jeho jednání. Po zohlednění všech okolností je nutné ho omezit na osobní svobodě. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o nedbalostní čin, bude v nejmírnějším typu věznice," odůvodnil Menšík.

Se závěry soudu byl Hůlka spokojený. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo zcela jednoznačné, takže nebylo příliš možné očekávat jiný výsledek," řekl Hůlka.

Kocián se nicméně může proti rozhodnutí soudu do osmi dnů odvolat. „S rozsudkem za klienta být spokojená nemůžu. Prostudujeme všechny souvislosti a předpokládám, že využije možnosti odvolání. Což neznamená, že by si nebyl vědomý, k jak tragické události došlo. Ale nesouhlasíme s právním hodnocením jeho zavinění," zmínila Pospíšilová.

Co se pak týká dosud nevyslovené omluvy, je si jistá, že její klient činu lituje. „Jenže to nevyznívá tak dobře, když to řeknete v kontextu s následkem, který se stal. To nejde odčinit slovy," dodala.