Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obtěžuje je šílený smrad. S peticí v ruce vytáhli do boje

OSTRAVA - Začarovaný kruh. Tak to vypadá se situací v ulici Hálkově v Ostravě-Přívoze. Její obyvatelé hledají viníka nepříjemného zápachu. Nařčené firmy se brání a tvrdí: „To my ne, to někdo jiný.“

22.9.2007 1
SDÍLEJ:

Obyvatelé ulice Hálkovy v Ostravě-Přívoze si stěžují na zápach, který se line z některého z okolních podniků. Ze kterého se ale neví. „Každopádně se tady nedá dýchat,“ říká Božena Kubíková (na snímku vpravo)Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

„To bylo zas léto. Museli jsme mít stále zabedněná okna a nevycházet ven, protože to tady stále nesnesitelně smrdělo.“ To jsou slova Aleny Stachové, obyvatelky ulice Hálkovy v Ostravě-Přívoze.

„Nedá se tady dýchat. Jednou ke mně přijely děti na návštěvu a říkaly: ,Mamko, kde to žijete? Vždyť vám tady zapáchají nějaká hov.. nebo co.‘ Podle nějakých měření prý tady máme čtyřikrát horší ovzduší než v Mostě,“ stěžuje si také Božena Kubíková, další žena bydlící v této lokalitě.

Lidi ve zdejších rodinných domcích už delší dobu trápí nepříjemný zápach, který vychází z blízkých podniků. Proti údajným viníkům tedy sepsali petici, kterou už poslali na ministerstvo životního prostředí. Vyřešit problém by jim měl pomoci i právník, kterého si najali.

Nařčené firmy se však brání. Původcem případného smradu musí být podle nich někdo jiný. Jejich technologie prý totiž vyhovují všem normám.

Zápach se prý line z čistírny

„Rozjeli jsme akci za čistší vzduch, protože už v tom zápachu nemůžeme žít. Petici podepsalo asi padesát místních lidí a poslali jsme ji ministrovi Martinu Bursíkovi. Ten už tady vyslal Českou inspekci životního prostředí, aby situaci prověřila,“ říká Alena Stachová.

A koho a proč tedy obyvatelé Hálkovy ulice viní? První na ráně jsou Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK) a jejich ústřední čistírna odpadních vod. „Skladují čistírenské kaly na volném prostranství. To znamená, že vyvezou nevysušený odpad a posypou ho vápnem. V reakci se pak uvolňuje čpavek,“ vysvětluje rozhorleně Stachová a dodává, že další šílený zápach se pak ulicí line, když se naložený odpad odváží na otevřených vozech z čistírny pryč. „Provoz stávající čistírny, která je v Přívoze od šedesátých let minulého století, byl zahájen v roce 1996. Od tohoto roku se technologie zařízení nezměnila, pouze v roce 2002 došlo na základě požadavků zpřísněné legislativy k zahájení hygienizování kalu vápnem. Po dobu minimálně tří let nebyly zaznamenány žádné negativní reakce občanů. Ty se objevily až po roce 2004, avšak v souvislosti s jiným podnikatelským subjektem, provozujícím své zařízení v této oblasti,“ hájí čistírny Barbora Lysá, mediální zástupkyně společnosti OVaK.

V blízkosti ústřední čistírny odpadních vod se dle jejích slov nachází množství dalších zdrojů možného zápachu. „Od května letošního roku, kdy bylo poprvé v souvislosti se zápachem zmiňováno naše zařízení, je postupně navštívilo nejméně pět kontrol správních orgánů. Ty konstatovaly, že zápach kalu je lokálního charakteru a nepřesahuje náš areál. Dále konstatovaly, že provoz zařízení neporušuje žádná legislativní nařízení,“ dodává ještě Lysá.

Že by takhle smrděly kanály?

Alena Stachová ani její sousedé ale takovýmto obhajobám příliš nevěří. OVaK patří městu, a proto prý chybí ochota se situací více zabývat a řešit ji. Obdobně pak nahlíží i na problém s druhým údajným viníkem smradu.

„Je jím firma Intext pana Vladislava Uličného. Ten vybavuje nábytkem většinu městských firem, a má tedy zřejmě na patřičných místech nadstandardní kontakty,“ přibližuje své postřehy Alena Stachová. Intext dle jejích slov v blízkosti Hálkovy ulice kompostuje odpad z veřejné zeleně na volném prostranství. „Kdo to kde viděl, aby byla nekrytá kompostárna vedle obytné části?“ ptá se.

„Podle dosavadních šetření není naše firma původcem toho, na co si lidé stěžují,“ oponuje ale Vladislav Uličný a pokračuje: „Z naší provozovny, kde se ekologickým způsobem zpracovává jen biologicky rozložitelný odpad z údržby zeleně, se žádný intenzivní zápach nešíří. Potvrzují to pachové zkoušky i výsledky mnoha kontrol, které u nás byly a jsou prováděny.“ Původcem zápachu, na který si občané stěžují, může podle Uličného být spíše nedaleká koksovna, chemička, spalovna odpadů nebo třeba i kanály v dané lokalitě.

Po revizi bude jasněji

Jako složitou vidí celou situaci s hledáním viníka zápachu a podnikáním následných kroků ke zlepšení stavu také Josef Sedláček. Zmiňovaný právník, jehož si občané Hálkovy ulice najali.

„Probíhá řízení na ochranu pokojného stavu těchto obyvatel. Původce znečištění by toho měl ve výsledku zanechat. Právě probíhá revize České inspekce životního prostředí, po jejímž skončení bude jasněji,“ sděluje závěrem Sedláček s tím, že za vyšší koncentrací čpavku v ovzduší dané lokality může stát snaha ušetřit a tím pádem používání zastaralých technologických procesů.

Trnem v oku je zejména ArcelorMittal

OSTRAVA - Největším znečišťovatelem ovzduší v kraji je podle zdejších lidí hutní kolos ArcelorMittal. Boj občanů ostravského městského obvodu Radvanice a Bartovice proti tomuto ocelářskému gigantu je už dostatečně mediálně známý. Tamní lidé mimo jiné také podepisovali petici za zlepšení životního prostředí v místě svého bydliště. Vždyť už od půlky letošního února by správně měli chodit po ulicích se zatajeným dechem, nebo rovnou v plynových maskách. Denní imisní limit pro polétavý prach totiž může být podle platné legislativy překročen maximálně pětatřicetkrát za rok, což se tady stalo hned zkraje roku. Na bývalou Novou Huť si ale stěžují lidé i z jiných lokalit. Jiří Janický bydlí už padesát let v Ostravě-Kunčičkách. Situace se špatným vzduchem se podle něj za tu dobu nezlepšila, ba spíše naopak. „Auto mám neustále zasypané popílkem, trápí mě dýchací potíže,“ stěžuje si stručně Janický. Jana Dronská, mluvčí ArcelorMittal Ostrava, však stále opakuje, že společnost plní všechny limity stanovené českou a evropskou legislativou. „Plní i všechny výrazně zpřísněné limity a emisní stropy stanovené krajským úřadem a každý den se snaží o další zlepšení stavu jednak formou velkých investic do modernizace zařízení a ekologických projektů, jednak řadou organizačních a technických opatření,“ tvrdí Dronská. Vedení hutní firmy podle ní opravdu považuje ochranu životního prostředí za jednu ze dvou hlavních priorit. Tou druhou je bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců. „Celkem má společnost v plánu letos a v následujících třech letech investovat více než 5,5 miliardy korun do modernizace a ekologických projektů,“ říká dále mluvčí a dodává, že ArcelorMittal společně s vysokými pecemi, které vyrábějí surové železo pro Vítkovice Steel, vypouští do ovzduší jen desetinu tuhých znečišťujících látek oproti roku 1990. „Máme informace, že celkové imise v Ostravě činí 15 tisíc tun prachu ročně, ArcelorMittal Ostrava přitom emituje patnáct set tun ročně, čili deset procent,“ argumentuje závěrem Jana Dronská.

 

V Přívoze je prokazatelně vyšší zátěž prostředí amoniakem

Na ulici Hálkově v Ostravě-Přívoze prováděla v červnu tohoto roku měření také Krajská hygienická stanice. Naměřenými hodnotami amoniaku byla podle závěru její zprávy prokázána zátěž lokality touto škodlivinou. „Výsledky nelze prokázat vliv jednoho zdroje znečištění ovzduší, pravděpodobný je podíl všech zdrojů v okolí – koksovny, chemických závodů, spalovny, čistírny odpadních vod, zařízení k likvidaci zeleně. Srovnáním s jinými průmyslovými městy, jako třeba Mostem, Lovosicemi či Pardubicemi, je v Ostravě-Přívoze prokazatelná vyšší zátěž prostředí

 

22.9.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Policisté vyšetřují na místě, kde k hrůzné události došlo.
AKTUALIZUJEME
8

V Doubici zavraždili mladou dívku, další bojuje o život

Boris Johnson a Lubomír Zaorálek
4

Práva Čechů v Británii zachováme i po brexitu, ujišťoval Johnson v Praze

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska. Policie sebevraždu vyloučila

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Tři miliardy navíc pro vysoké školy budou stačit, je přesvědčen Štech

O tři miliardy vyšší rozpočet vysokých škol, jak ho dnes odhlasovala vláda v rámci schvalování rozpočtu na příští rok, bude podle ministra školství Stanislava Štecha (ČSSD) stačit na odměňování škol podle kvality a částečně uspokojí i nároky na růst stipendií doktorandů. I když vysoké školy dostaly méně, než požadovaly, ministr si je jist, že akademici se s částkou spokojí.

Muslimská aktivistka: Evropa potřebuje společné zákony proti terorismu

Evropská unie by měla přijmout společná pravidla pro boj s náboženským extremismem, která by omezila hrozbu teroristických útoků. Dnes to řekla německá aktivistka, spisovatelka a bojovnice za lidská práva Seyran Ateşová, když v Praze představila evropskou petici za přijetí legislativy pro společný boj s terorismem.

Vláda schválila růst důchodů. Reaguje na zvyšování cen a mezd

Průměrný měsíční důchod vzroste od ledna příštího roku o 475 korun. Nařízení o valorizaci schválila dnes vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Růst odráží zvyšování cen i mezd v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení