Žena usedá na lavičku v nemocničním parku. Lékař jí dovolil procházku, teď jí ale náhlá nevolnost podlomila kolena. Mobil je vybitý a parčík zeje prázdnotou. Díky signálu, který vyslal čip zabudovaný v náramku na zápěstí, k pacientce za pár minut přijde lékař.

Scéna jako z vědeckofantastického filmu? Pro pacienty Masarykova onkologického ústavu v Brně bude možná brzy samozřejmostí. Nemocnice totiž z evropských fondů získala bezmála dvacet milionů korun na zdokonalení svého informačního systému. Areál na Žlutém kopci, kde se už víc než devadesát let léčí lidé s nádorovými onemocněními, díky tomu bude příští rok touto dobou pokrývat neviditelná pavučina bezdrátové sítě.

Pacienti i přístroje

Lékařům kdykoliv ukáže, kde se právě nachází nositel náramku s takzvaným RFID čipem. „Především si jím ale pacient dokáže okamžitě přivolat lékařskou pomoc v případě, že se mu náhle udělá nevolno,“ vysvětlil ekonomický náměstek Masarykova onkologického ústavu Petr Kovařík.

Čipy budou nejprve využívat hospitalizovaní lidé, do budoucna nemocnice počítá s jejich využitím i za hranicemi areálu ústavu. Plánuje kvůli tomu nákup 260 čipů pro pacienty, ale také tří stovek čipů pro označení lékařské techniky. „Pojistíme se tak pro případ, že se někdo pokusí vybavení ukrást. V první řadě ale díky tomu lékař okamžitě zjistí, kde je přístroj, který právě nutně potřebuje,“ upřesnil Kovařík.

S onkologickým onemocněním se léčila i Martina Lánská. Do situace, kdy by čip využila, se nikdy nedostala. „Možnost přivolat si pomoc je ale užitečná, pokud člověk špatně snáší léčbu. Chemoterapie má totiž hodně vedlejších účinků, a když se člověku udělá nevolno, potřebuje pomoc opravdu rychle. Proto mám stále při ruce číslo na sanitku. Myslím, že nejdůležitější je tehdy, pokud je člověk starší, nemá telefon nebo bydlí sám,“ dodala Lánská.

Konec papírování

Skutečný přelom pro práci lékařů a zdravotních sester z Masarykova onkologického ústavu má ale přinést malý přenosný počítač zvaný Tablet PC. Vypadá jako obyčejný notebook, i on je ale napojený na bezdrátový informační systém. Umí zobrazit podrobnou historii pacientova zdravotního stavu včetně výsledků nejnovějších vyšetření.

Vodotěsný, nárazuvzdorný a dezinfikovatelný notebook s dotykovou obrazovkou lékařům pomůže například při vizitách. „Prozatím si s sebou k lůžku pacienta nosím takzvanou teplotku, vyšetření z předcházejícího týdne. Ale například aktuální laboratorní výsledky v ní chybí,“ uvedl lékař Masarykova onkologického ústavu Igor Kiss.

Poznámky z teplotek pak lékař ještě jednou přepisuje do počítače. Pokud je ale zaznamená do notebooku na pokoji, může s nimi okamžitě pracovat třeba sestra. Vedení ústavu si myslí, že nová technologie ušetří až patnáct procent pracovní doby. „Je to první krok k takzvané bezpapírové nemocnici,“ podotkl Kiss.