Patří k těm ženám, které na vlastní kůži pocítí dopad úsporného Janotova balíčku. Ten sice podpořili i sociální demokraté a lidovci, ale jen proto, že byli odhodláni v některých ustanoveních ho pozměnit. „My prostě nechceme šetřit na lidech. Není důvod, aby se ženám výrazně snížila mateřská nebo se neproplácely první tři dny nemocenské,“ tvrdí šéf ČSSD Jiří Paroubek.

ODS nesouhlasí

V tomto směru našel oporu především u komunistů a některých nezařazených poslanců. Ale třeba mateřskou chtějí vrátit na původní výši i Svobodovi lidovci. ODS s tím zásadně nesouhlasí. „Je to demontáž již přijatých opatření, která nejsou samoúčelná. Balíček vláda zakomponovala do návrhu státního rozpočtu, který jsme schválili,“ oponuje místopředseda strany Petr Nečas.

Kampaň se státním servisem

ODS zaznamenala už v prosinci značnou porážku, když levice do rozpočtu prosadila svoje návrhy, především dodatečných 12 miliard na sociální služby, dorovnání plateb zemědělcům a zachování platové úrovně státních zaměstnanců. „Jediné, co bylo za období Fischerovy vlády skutečně důležité, byl rozpočet. Teď už neprojde nic. Ve sněmovně je teplo, světlo, počítače po ruce, takže proč by poslanci nevyužili státní servis pro svoji kampaň? Vždyť platy jim běží až do 28. května, kdy zřejmě začnou volby,“ zhodnotil sněmovní hrátky politolog Zdeněk Zbořil.

Jak se to dělá, předvedli v pátek, kdy měli schvalovat návrhy poslanců KSČM, které nejen vracejí vyměřovací základ pro výpočet mateřské z 60 na 70 procent, ale také ruší stropy na sociální pojištění. Tento záměr zhatily kluby ODS a Zelených, jež zavetovaly hlasování o předlohách ve třetím čtení po 14. hodině. Hned ráno místopředseda ODS Petr Nečas vystoupil s podnětem na vyřazení zhruba třiceti návrhů levice z programu, včetně proplácení 13. důchodu, novomanželských půjček, zrušení zdravotních poplatků či zavedení progresivního zdanění.

Plán jak zlikvidovat vše ostatní

Každý z nich dlouze zdůvodňoval. Hovořil přes třicet minut, i když nakonec neprošlo nic. Vzápětí se ale ODS povedlo prosadit projednávání senátního návrhu zákona o účastnících protikomunistického odboje. „Je to plán, jak zlikvidovat veškeré ostatní zařazené body,“ komentoval to místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Měl pravdu, o předloze, která prošla do druhého čtení, se mluvilo několik hodin. Tato sněmovní schůze tak naplno odstartovala předvolební kampaň.

KOLIK BEROU POSLANCI

Základní hrubý plat 61 400
Šéf výboru – 86 500
Předseda sněmovny – 164 900

Další požitky

Nezdaněné náhrady – 31 900 až 43 300 (reprezentace a doprava)
Ubytování nebo úhrada nájmu – do 17 000
Odborné a administrativní práce – do 14 300
Asistenti – do 35 000
Kancelář ve volebním obvodu – do 33 200
Účty za telefon a internet – do 7000
Kancelářský materiál – 2200
Veřejná doprava v ČR zdarma
Letenky na jednání parlamentu a při služebních cestách