Přesně před 50 lety byla ženám nabídnuta možnost plně rozhodovat o svém životě, světlo světa totiž spatřila první antikoncepční pilulka. Ačkoliv je svým rozměrem poměrně drobná, způsobila doslova revoluci v životě žen i mužů po celém světě.

To, že se jednalo doslova o revoluční objev, potvrdilo v roce 1993 také 200 předních historiků pro americký titul The Economist. Společnost podle nich tolik neovlivnila ani Einsteinova teorie relativity, ani atomová bomba, ani počítač či internet, jako právě antikoncepční pilulka.

První nesla jméno Enovid

Prvním průkopníkem ve výzkumu hormonální antikoncepce byl Gregory Pincus, který roku 1955 úspěšně potlačil ovulaci díky orálnímu podání syntetického progestinu.

Dne 11. května 1960 byla zaregistrována první hormonální antikoncepce v USA – přípravek Enovid. V Evropě pak byla dostupná o rok později, v podobě přípravku Anovlar. Velmi průkopnickým bylo v roce 1964 také uvedení kalendářového balení hormonálních pilulek.

S přirozeným estrogenem

Rozdíly mezi antikoncepční pilulkou před 50 lety a dnes jsou obrovské. Ačkoliv se postupem času snižoval obsah hormonů v nich obsažených a antikoncepce získala nové přidané hodnoty, dnešní pilulky se stále více přizpůsobují tělu ženy.

V roce 2009 byla uvedena na trh první antikoncepce s přirozeným (tělu vlastním) estrogenem, která obsahuje estradiol valerát. Tento estradiol se v organismu rychle metabolizuje a je identický s tím, který se přirozeně tvoří v lidském těle. Nová pilulka je specifická i harmonickým dávkovacím režimem, což je další trend, který antikoncepce nabízí. Potvrzuje to i gynekolog Jaroslav Jeníček: „Dochází k menšímu kolísání hladin hormonů v organismu v průběhu cyklu a také se snižuje výskyt nepříjemných symptomů ze spádu hormonů (bolesti hlavy, pánevní bolesti, napětí v prsou apod.).“

Tableta, nebo kondom?

I když existují různé alternativy, antikoncepční pilulka je stále nejoblíbenější. V současné době ji používá (nebo používalo) 605 milionů žen po celém světě. I v Evropě ženy beroucí antikoncepční pilulky tvoří podstatnou většinu – konkrétně v České republice na ni spoléhá 43 procent žen.

Podle celoevropského průzkumu z roku 2009, kdy bylo zjišťováno chování 24 320 žen z 18 zemí ve věku od 15 (nebo 18 let podle právní úpravy jednotlivých zemí) do 49 let, se zjistilo, že více než 65 procent dotázaných má zkušenosti s antikoncepční pilulkou, kondomem, nebo s oběma metodami.

Ovšem nejlepší ochranou pro ženu zůstává kombinace hormonální antikoncepce a kondomu.

Zdrženlivé Turecko a Ukrajina

Oblíbenost antikoncepční pilulky je patrná ve všech dotázaných zemích, i když mezi zeměmi existují velké rozdíly.

Například v Německu, Francii či Švédsku vyzkoušelo hormonální antikoncepci 90 procent žen, zatímco ženy v Řecku, na Ukrajině a v Turecku jsou v tomto směru poněkud zdrženlivější a procento zkušených žen (co se antikoncepčních pilulek týče) se pohybuje okolo 25.

Padesát let hormonální antikoncepce

ROZHOVOR

Gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová řekla Deníku:
Antikoncepční pilulky ženskému organismu neškodí

Hormonální antikoncepce je nejoblíbenější ochranou před nechtěným těhotenstvím. Na výhody antikoncepčních pilulek i na obavy, které ženy tíží, jsme se ptali MUDr. Dagmar Makalové.

U pacientek se často objevují obavy z přibírání na váze vlivem užívání antikoncepčních pilulek, jsou tyto obavy oprávněné?
V první řadě by měl ženě poradit její gynekolog se správnou volbou antikoncepce. Má-li žena problémy s váhou, je pro ni vhodná antikoncepce s obsahem drospirenonu, což je nejmodernější progestin, tedy hormon, který působí proti nadbytečnému ukládání vody v těle v důsledku zvýšeného příjmu hormonů. Mizí proto nejen cyklické přírůstky hmotnosti, ale i napětí v prsou, pocity nadýmání, otoky nohou, bolesti břicha, hlavy apod. Výhodou drospirenonu je i jeho působení např. proti účinkům testosteronu, který ovlivňuje činnost mazových žláz – tedy vznik akné. Je obsažen např. v přípravcích Yaz nebo Yadine.

Při užívání hormonální antikoncepce se do těla dostávají další hormony. Nezatěžují nebo neohrožují negativním způsobem játra?
Současné přípravky hormonální antikoncepce ovlivňují jaterní činnost tak nepatrně, že se to ve výsledcích jaterních testů neprojevuje a játra nejsou pilulkami nijak zatížena nebo poškozována. Proto bylo v rámci sledování uživatelek hormonální antikoncepce od provádění jaterních testů již před několika lety upuštěno. Je dobré si uvědomit, že mnohá antibiotika podstatně zatěžují jaterní činnost a zvyšují činnost jaterních enzymů. Pro ženy, které si přejí přiblížit se přirozeným pochodům ve svém životním stylu, a přesto chtějí využívat benefity spolehlivé antikoncepce, se nově nabízí řešení: hormonální antikoncepce obsahující přirozený, tedy tělu vlastní estrogen. Organismus tím přijímá identický hormon, který si jinak jeho vaječníky produkují samy. Antikoncepce s přirozeným estrogenem ve srovnání s „klasickou“ kombinovanou antikoncepcí ovlivňuje jaterní činnost ještě méně.

Existuje několik druhů hormonální antikoncepce s několika druhy dávkovacích režimů. Který z dávkovacích režimů je pro ženu nejlepší?
Až donedávna bylo klasické dávkovací schéma u většiny antikoncepčních přípravků 21/7 (21 aktivních pilulek a 7 dní pauzy nebo užívání neaktivních pilulek). Toto schéma napodobuje „přirozený menstruační cyklus“ a umožňuje ženě krvácet během 7denní pauzy. Navíc to ženy považovaly za spolehlivý důkaz toho, že nejsou těhotné. Nicméně se v posledních letech stále častěji diskutuje problematika kolísání hladin pohlavních hormonů v období 7denní pauzy, které s sebou přináší výskyt nepříjemných menstruačních potíží. Aby tedy i přípravky s velmi nízkou dávkou hormonů poskytovaly co nejstabilnější hladiny hormonů, byl navržen nový režim užívání 24/4. Tento režim ve spojení s drospirenonem přináší uživatelkám řadu výhod. Zkrácení „hormone-free“ intervalu o 3 dny oproti klasickému režimu přináší především mírnější kolísání hladin hormonů v organismu.

Liší se výběr dávkovacího režimu podle věku ženy?
Režimu 24/4 se využívá u antikoncepce, která je určena především ženám starším 40 let. Obsahuje nejnižší dávky hormonů, které odpovídají odborným doporučením pro tuto věkovou skupinu žen. Protože většina žen už po 40. roce života neplánuje mít děti, mohlo by se zdát užívání antikoncepčních pilulek v tomto věku zbytečné. Opak je pravdou – užívání pilulek po 40. roce života zajišťuje, kromě svého antikoncepčního účinku, stabilní hladiny pohlavních hormonů, které ženu do značné míry chrání před prvními příznaky klimakteria.