Na místo požáru po delší době dorazí oprýskané červenobílé auto, z něhož vyskáčou hasiči v potrhaných montérkách. V rychlosti sestaví záplatované hadice, které po natlakování vodou stříkají všude možně, jen ne na místo požáru.

S trochou nadsázky by takto mohl vypadat zásah hasičů poté, co se začali potýkat s vládními škrty. Hasiči totiž musejí snižovat investice do oprav, nákupů a podobně.

Rychlý škrt

Loni měli hasiči k dispozici 8,6 miliardy korun, letos si už musí vystačit jen se 6,8 miliardy. Kvůli tomu jim nyní budou chybět peníze na opravy a investice.

„Žijeme ze zásob. Nebudou se však moci nakupovat třeba nové obleky. Když se porouchá auto, nebudeme jej moci opravit. Letos to přežijeme, ale bude záležet, jaký rozpočet budeme mít příští rok,“ řekla Deníku mluvčí hasičů Ivana Svitáková.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán před novináři prohlásil, že příští rok budou hasiči potřebovat o 800 milionů korun více, než mají k dispozici letos. Pokud se tak nestane, bude ohrožena bezpečnost obyvatel.

Počty hasičů.

„Když nebude na opravu porouchaného auta, bude muset vyjet vůz z jiného místa, čímž se prodlouží dojezd. Zatím to jsou spekulace, ale příští rok může být hůř, jestliže se rozpočet nenavýší,“ vysvětlila mluvčí Svitáková. Hasiči jsou nyní nuceni využívat věci ze svých zásob, aniž by měli možnost je nahradit. „Jsou to různé věci, které se postupně opotřebovávají. Pokud nebudeme schopni je nahradit, někde se to musí odrazit,“ dodala mluvčí.

Ušetříme na lidech

Chybějící peníze na provoz se hasiči snaží kompenzovat penězi, jež ušetřili na mzdách kolegů, kteří se rozhodli sbor opustit. „Odešlo 652 lidí. Generální ředitel přitom chce naplnit jenom 302 míst. Tím ušetří 100 milionů a peníze chce převést do provozu,“ uvedl šéf hasičských odborů Zdeněk Oberreiter.

Po vládních škrtech podle něho začnou hasiči nosit domů v průměru o tři a půl tisíce korun méně. Nevylučuje proto, že další hasiči řady záchranného sboru opustí. „Stále se mluví o tom, že srdcaři neodejdou, ale tím rodinu neuživí. Jestli bude jejich plat na úrovni řidiče vysokozdvižného vozíku v nějaké továrně, odejdou tam, protože takový řidič nemá další omezení, jaká mají hasiči,“ dodal odborář.

John musí pryč

Úsporná opatření na ministerstvu vnitra ovšem kromě hasičů dráždí i policisty. Ti začali chystat petici, v níž by vyzvali ministra vnitra Radka Johna k odstoupení. Ministr podle šéfa policejních odborů Milana Štěpánka ztratil důvěru policistů. John se ovšem brání tím, že je prvním ministrem, který má takto osekaný rozpočet, a musí proto dělat nepopulární kroky.

VILÉM JANOUŠ a ČTK