Policii se podařilo najít část z 327 bronzových destiček se jmény nacistických obětí na Národním hřbitově v Terezíně, které v minulých dnech ukradl neznámý zloděj. Ve čtvrtek ale policisté přijali další oznámení, že z pietního místa od 11. dubna do 17. dubna někdo odcizil dalších přibližně 700 bronzových destiček. Dohromady je tak přes 1000 zhanbených náhrobků.

„Doposud provedenými úkony byly zjištěny poznatky k možným pachatelům, které dále policie prověřuje. Konkrétní osoba pachatele nebyla doposud zjištěna. Do současné doby se podařilo zajistit několik kusů odcizených bronzových destiček v jedné ze sběren, která se nachází v Severočeském kraji. S ohledem na probíhající šetření nebude policie podávat k celému případu další podrobnosti,“ sdělila tisková mluvčí litoměřického policejního ředitelství Alena Romová.

Zloději hrozí až osm let vězení.

Rozčarování ředitele Munka

Ředitel terezínského památníku Jan Munk byl z celé kauzy rozčarovaný. „Jenom tím vším navádíte zloděje k dalším krádežím,“ uvedl smutně, když byl dotázán, zda skutečně zmizelo dalších asi 700 destiček. Munk pociťuje bezmoc, výkup barevných kovů je natolik benevolentní, že je možné takřka vše.

Krádež bronzových jmenovek obětí, kterou pracovníci Památníku Terezín zjistili před několika dny, nebyla prvním útokem zlodějů na Národní hřbitov, kde je přes 2300 náhrobků. Tento však byl dosaženou škodou bezmála jeden milion korun považován až do čtvrtka za největší. Z bronzu jsou i číslice na náhrobcích. Ty však nejsou podle jednoho z policistů, kteří se podíleli na vyšetřování krádeže, pro zloděje barevných kovů tolik atraktivní. Jejich hmotnost je znatelně nižší než váha destiček se jmény. Proto jim pachatelé nevěnují pozornost.

Ministerstvo kultury, pod něž Památník Terezín patří, se následky kriminálního činu intenzivně zabývá. „Ministr Václav Jedlička osobně jednal s ředitelem Památníku Janem Munkem a v nejbližších dnech by měl být na ministerstvu domluven další postup,“ řekl Deníku tiskový mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Podle něj je Národní hřbitov před Malou pevností v Terezíně ojedinělým, unikátním areálem, jehož zabezpečení je mnohem těžší než například muzeí v uzavřených budovách.„Ale oplocení by vypadalo hrozně, nedokážeme si to představit. V úvahu připadá kamerový systém a osvětlení,“ poznamenal Cieslar.

Vedení Památníku navrhuje, aby všechny bronzové destičky na náhrobcích byly vyměněny za imitace z patinované pryskyřice. Náklady na výrobu a výměnu však Památník odhaduje na několik milionů korun. „Těší nás, že již přišly nabídky od sponzorů. Jsme překvapeni mírou solidarity. Je to přece jen památka nás všech a tato krádež spoustu lidé zvedla ze židlí,“ uzavřel mluvčí ministerstva kultury.

Pieta pro zloděje neexistuje

„Pro zloděje pieta neexistuje. V Ústí a na Mostecku zloději kradli i urny, vysypávali popel a odnesli je do sběrny, aby měli za kov peníze. Zákony nejsou schopné se s krádežemi a prodejem kradeného kovu vyrovnat. Starostové obcí to pociťují denně, jsou to nájezdy,“ uvedl starosta obce Telnice na Ústecku Jaroslav Doubrava.

Miroslav Pém, místostarosta Roudnice a předseda Svazku obcí Podřipsko, uvedl, že zkušenost z blízkého Terezína mají i jeho sousedi, jednomu z nich právě ukradli i měděné trubky na zahradě a kradou běžně kovové věci na hřbitově. „Jak může nemajetný člověk přivážet barevné kovy, ke kterým prakticky nemá přístup? Dokud bude moci člověk přijít do sběrny s desítkami kilogramů železa a barevných kovů bez toho, aby byl podezřelý, neexistuje vůči tomu obrana,“ zdůraznil Pém.

Ivo Chrástecký, František Roček