Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli předáni českým policistům, kteří je v pondělí převezli do Česka. Nyní jsou ve vězení, uvedla v úterý na webu mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Blažek a Tesárek byli v roce 2009 odsouzeni za krádež na deset let vězení. Do zahraničí uprchli poté, co bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová loni v červnu podala stížnost v jejich prospěch a oběma přerušila výkon trestu. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil loni v srpnu vzal ale stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu.

Podle Hodačové čeští kriminalisté krátce po vyhlášení pátrání zjistili, že uprchlíci jsou v zahraničí, a obrátili se o pomoc na thajskou policii.

"Na základě této spolupráce byla dvojice 13. května zadržena thajskou policií v oblasti Pattaya. Po zadržení byli muži s ohledem na neoprávněný pobyt v Thajsku umístěni do zařízení pro nelegální imigranty," upřesnila mluvčí s tím, že dvojice byla následně ze země vyhoštěna a na mezinárodním letišti Suvarnabhumi předána české policii.

Policistům pomohla těhotná přítelkyně

Podle rakouského tisku muže pomohl vypátrat styčný důstojník rakouského kriminálního úřadu v Thajsku. V městě Pattaya zjevně žili od svého zmizení a úřady na stopu hledaných mužů přivedla těhotná přítelkyně jednoho z nich, uvedla rakouská média.

Hodačová doplnila, že Thajsko oba muže zařadilo na takzvanou černou listinu, což znamená doživotní zákaz vstupu na jeho území.

Muži ukradli peníze z dodávky bezpečnostní agentury Agency of Security Fenix. V případu figuruje i řidič dodávky Milan Horych, který byl následně odsouzen k pětiletému vězení. Horych podle pravomocného verdiktu po vzájemné domluvě s Blažkem a Tesárkem po cestě z Hradce Králové do Liberce zastavil u čerpací stanice a od nezamčeného vozidla s kolegou odešel. V té chvíli na scénu vstoupili Tesárek s Blažkem, kteří peníze uložené v přepravních boxech z auta ukradli. Policii se podařilo najít pouze část z ukradených peněz.

Horych zpočátku svou účast na krádeži popíral, po několika měsících ve vazbě se ale k zločinu přiznal a usvědčil i zbylé dva muže. U soudu řekl, že jej Tesárek s Blažkem ke krádeži donutili, Tesárek mu prý hrozil likvidací jeho rodiny. Blažek a Tesárek před soudem tvrdili, že s krádeží nemají nic společného. Jejich obhajoba poukazovala na to, že chybí přímé důkazy. Blažek s Tesárkem zpochybňovali také klíčovou Horychovu výpověď.

Blažek a Tesárek jsou přáteli z českolipské posilovny a byli už dříve trestáni za podvod a ublížení na zdraví.

Čtěte také: V Thajsku byli dopadeni Češi, kteří ukradli 74 milionů