Některé ženy to však podstoupily nedobrovolně. Třiačtyřicetiletý Dobeš a jeho blízká spolupracovnice, čtyřicetiletá Barbora Plášková jsou nyní obžalováni ze znásilnění. Hrozí jim až dvanáctileté vězení, oba jsou stíhaní jako uprchlí.

Metodu odháčkování používali často při různých seminářích. Studentky školy však o této metodě nic nevěděly, byla jim nabídnuta, aniž tušily, jak probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat. Lektorky školy včetně Pláškové dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na dívkách krátkou soulož. Obžaloba zmiňuje osm takových případů, které se staly v letech 2004 až 2007.

Podle Weisse si škola vybírala stejné typy žen, mladé, velmi inteligentní a hezké, se zájmem o esoteriku, východní filozofie či jógu. „V těchto kruzích získávali další potenciální členky komunity. Dlouhodobý vliv se projevil v tom, že se nadchly pro školu Poetrie, fungovala i jako takzvané letadlo s finančním prospěchem, když sehnaly další členy," uvedl.

Ženy, které nedobrovolně podstoupily odháčkování, neměly podle něj v tu chvíli dostatek informací a byly také pod vlivem psychické i sexuální manipulace. Při aktu na ně měla zřejmě vliv neznámá látka či holotropní dýchání, které navozuje změněné stavy vědomí. Později o události nechtěly mluvit zejména ze studu. „Jsem si jist, že mnohé potenciální poškozené dokázaly rozeznat znaky charakterizující sektu a odejít. My se však zabýváme těmi, které včas neodešly," podotkl Weiss.

Na většinu poškozených neměly události výrazný vliv, dokázaly je po letech vytěsnit, oživily se však při policejním vyšetřování. U některých žen však odháčkování způsobilo posttraumatickou stresovou poruchu s úzkostmi a depresemi, mělo to vliv na jejich partnerský život, jedna žena si změnila jméno a nebyla schopná mít deset let partnera.

U soudu dnes vypovídal také religionista Zdeněk Vojtíšek, podle kterého byla Poetrie výjimečná velmi silným vztahem mezi charismatickým vůdcem a jeho následovníky. Dobře vyvinutý byl také nábor nových členů, se kterými bylo manipulováno. Škola podle něj nese obecné znaky sekty.

Znalkyně Ludmila Čírtková posuzovala na základě výpovědí svědků Dobeše, který se jevil jako sebestředný a zdatný manipulátor s dramatickým chováním. „Ví však, co dělá, je za své činy zodpovědný," uvedla znalkyně. Jeho vztah s Pláškovou byl patologický, kdy Plášková byla na Dobešovi závislá. Soud bude pokračovat v říjnu.