VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidovci povedou před volbami decentralizovanou kampaň

Praha – Kampaň KDU-ČSL před podzimními krajskými volbami bude decentralizovaná a soustředí se na konkrétní problémy jednotlivých regionů.

26.5.2012 14
SDÍLEJ:

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.Foto: ČTK

Řekl to dnes předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Ve většině krajů přitom jeho strana do voleb nepůjde samostatně, ale v koalici s menšími politickými subjekty. Lidovci se v kampani chtějí soustředit především na místa, kde mohou očekávat volební úspěch. Pomoci mají ploty straníků, internet, ale i nafukovací hrady pro děti.

„Uděláme v krajích určitou alternativu vůči neoliberalistické vládní politice, ale i tomu, co se, jak je vidět na případu (středočeského exhejtmana) Davida Ratha, děje v některých krajích," podotkl Bělobrádek. KDU-ČSL dnes v Praze pořádá svou programovou konferenci a některá témata, která na ní zazněla, mají být pro krajské kampaně a programy inspirací či nabídkou. „Ať už se to týká boje s lichvou, boje s nespravedlnostmi vůči rodinám a podobně," vysvětlil Bělobrádek.

Na konferenci dnes zazněly například návrhy na zákaz reklamy na lichvu, na společné zdanění rodin, které by zohledňovalo počet jejích vyživovaných členů. Strana, která tradičně označuje rodinu za svou prioritu, prosazuje také zachování sítě venkovských škol a více školek. Bělobrádek se v projevu vyslovil pro pětadevadesáti­procentní zdanění nedoložených příjmů a přísnější sledování výplat sociálních dávek.

Strana si před podzimními senátními a krajskými volbami vezme desetimilionovou půjčku. Přes milion hodlá do kampaně investovat stranické centrum, dalšími penězi přispějí krajské organizace i sami kandidáti. Dohromady plánuje KDU-ČSL za podzimní volby utratit mezi 12 a 15 miliony korun. Kampaň bude intenzivnější na Moravě, kde je strana především na jihu tradičně silná. Druhou úrovní bude zbytek Moravy a východní Čechy. V ostatních částech země budou vidět především výrazní straničtí kandidáti, kteří se o přízeň voličů budou ucházet právě v rámci koalic.

Volební manažer strany Vít Doležálek řekl, že lidovci letos výrazně omezí billboardovou kampaň, která se neukazuje jako příliš efektivní. „Spíše se to snažíme nahradit tím, že využijeme obrovskou členskou základnu a budeme opakovat už úspěšnou akci ‚Ploty'," vysvětlil Doležálek. Už v minulých letech lidovci požádali své členy, zda by stranické plakáty zdarma nevyvěsili na ploty a zdi svých domů.

Výrazně novým prvkem letošní kampaně má naopak být reklama na internetu. Nepůjde přitom o klasické reklamní bannery na velkých stránkách. „Spíše se budeme zaměřovat na menší servery, které nejsou tolik politicky atraktivní pro naše konkurenty, abychom tam byli politicky jedineční," podotkl volební manažer. KDU-ČSL se chce také „poměrně výrazně" soustředit na sociální síť Facebook, v každém kraji se o prezentaci své organizace na tomto populárním médiu bude starat jeden člověk.

Především na Moravě chtějí lidovci kontaktní kampaň spojit se zábavou pro nejmenší. „Chceme ukázat i tu přínosnější stránku politické kampaně. Naši kandidáti budou jezdit se skákacím hradem pro děti. Je to zejména pro rodiny, na které cílíme, ideální věc," prozradil Doležálek.

Bělobrádek: Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu

Ekonomickou i politickou alternativou současného vývoje České republiky se chystají být lidovci. KDU-ČSL, která nyní není zastoupena ve sněmovně, ale pomýšlí na návrat do vrcholné politiky i úspěch v podzimních krajských volbách,v sobotu v pražském paláci Charitas uspořádala svou programovou konferenci.

 Její předseda Pavel Bělobrádek zdůraznil, že strana je připravena převzít zodpovědnost a spolupracovat s nezkompromi­tovanými lidmi, kteří jsou slušní a připraveni „rozlomit" struktury vysávající veřejné peníze.

Bělobrádek je přesvědčen o tom, že nastal čas, aby si stát vzal „tvrdě a nekompromisně" zpět peníze, za které si lidé bez odpovídajících přiznaných příjmů kupují tryskáče, či je mají zakopané pod podlahou. „Každá koruna, která nebude v legálních příjmech daného člověka, musí být zdaněna alespoň 95 procenty," prohlásil.

Lidovci jsou podle něj také pro úplné zrušení anonymních akcií. Cílem KDU-ČSL je slušný stát pro slušné lidi. „Je pravdou, že jestliže chceme něčeho takového dosáhnout, tak kmotři musí mít strach, kam se schovají," zdůraznil Bělobrádek.

Stát si musí nekompromisně vzít zpět i peníze neoprávněně vyplácené na sociálních dávkách. „Šizení státu na daních a podvádění s dávkami je stejný zločin," zdůraznil v projevu šéf KDU-ČSL. Lidovci podle něj chtějí transparentní veřejné soutěže a redukci zbytečných státních výdajů, odmítají naopak škrtání v penzích a snižování peněz pro rodiny. „Důchodci a rodiny s dětmi do Monaka před daněmi neutečou, ale za státní dluh nemohou," řekl Bělobrádek.

Fatálním problémem je podle něj čerpání evropských fondů. „Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu," řekl Bělobrádek a zavtipkoval, že lidovci jsou přitom jedinou stranou, která je kmotrů plná. „Ale jsou to skuteční kmotři, kteří chodí ke křtu," poznamenal.

Vizí KDU-ČSL je podle Bělobrádka koncept sociálně tržního hospodářství. Lidovci se podle něj vymezují nejen vůči levicovým stranám, ale i vůči politice nynější vládní koalice. Sociálně tržní ekonomika je podle Bělobrádka neodolnější vůči krizi a nejlépe se z ní vzpamatovává. „Není vám divné, že česká ekonomika neroste a Německo ano?", zeptal se Bělobrádek. Německo podle něj krizi zvládá bez snižování penzí, bez drastického zvyšování daní, škrtů v dávkách a přesto spěje k růstu a drží zvládnutelný schodek.

Na programové konferenci dnes zazněly návrhy například na společné zdanění rodin, které by zohledňovalo počet jejích vyživovaných členů. KDU-ČSL je přitom pro více daňových pásem u daně z příjmů. Slevy na dani na dítě i na poplatníka by měla být ve stejné výši, výše odvodů na sociální pojištění by se měla odvíjet od počtu vychovávaných dětí. Manželé by podle KDU-ČSL měli mít také společný základ pro výpočet důchodů.

Strana, která tradičně označuje rodinu za svou prioritu, podle svého prvního místopředsedy Mariana Jurečka prosazuje také zachování sítě venkovských škol a více školek.

Podle místopředsedkyně Kláry Liptákové je potřeba prosadit úplné zrušení akcií na doručitele či elektronické aukce veřejných zakázek. Ke státním zakázkám by neměly mít přístup firmy, které neplatí daně v Evropské unii.

„Nabízíme novou generaci politiků," řekl Bělobrádek. Občané totiž mají podle něj dost politiků „generace Klausů, Zemanů, Nečasů, Sobotků a Kalousků" a je potřeba je nahradit novými lidmi. „Nikoliv tím, že budou lidé volit extremisty, ale že dají prostor tradičním stranám, které dokážou udělat sebereflexi," vysvětlil. Lidovci, kteří se v posledních volbách nedostali do sněmovny, nyní v průzkumech dosahují na potřebnou pětiprocentní hranici voličských preferencí.

Dnešní programová konference začala oblíbenou písní někdejšího lidoveckého předsedy Josefa Luxe David a Goliáš od Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

Autor: ČTK

26.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
31 12

Sobotka počká na Babišovo vysvětlení do konce dubna, pak rozhodne

Protesty ve Skopji skončily násilím

V makedonském parlamentu došlo k bitce, zraněno bylo minimálně deset lidí

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Vítězstvím 3:2 nad Finskem vstoupili čeští hokejisté do závěrečného turnaje Euro Hockey Tour, kterým jsou Carlson Hockey Games v Českých Budějovicích. Druhý zápas odehraje náš národní tým v sobotu proti Švédsku (17).

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Dalíkem kvůli právní kvalifikaci

Nejvyšší soud zrušil odsuzující verdikt nad lobbistou Markem Dalíkem poté, co vyhověl jeho dovolání i dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Případ vrátil pražskému vrchnímu soudu, který Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za pokus o podvod. Odvolací soud bude muset znovu přezkoumat právní kvalifikaci, na jejímž základě byl odsouzen. Oznámil to předseda trestního kolegia NS František Púry. Podle něj může soud trest zmírnit, ponechat stejný i zpřísnit.

Policie zatkla ve vládní čtvrti v Londýně muže ozbrojeného noži

V britské vládní čtvrti v Londýně došlo ve čtvrtek 27. dubna k incidentu, při němž policie zadržela muže, jenž byl ozbrojen dvěma noži. Informovala o tom BBC. 

Jihokorejci chtějí stavět Dukovany. Nezdržujeme a nezdražujeme, slibují

Tři roky poté, co ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína, začíná jaderný maraton nanovo. Zatím jen opatrně a zdvořilostním představováním. Bitva o jednu z největších zakázek v dějinách ČR ale bude možná ještě ostřejší než minule.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies