VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zhoršené vidění lze léčit, musí se ale začít včas

Praha - Odborníci odhadují, že nad pětašedesát let věku trpí onemocněním centrální části sítnice více než polovina lidí.

9.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: profimedia.cz

Známá výtvarnice Jarmila Kalašová maluje obrazy už dlouhá desetiletí. Před třemi lety to ale vypadalo, že se svou tvorbou bude muset přestat. Začala totiž ztrácet zrak a jen včasná léčba ji uchránila úplné slepoty.

„Najednou jsem přestala vidět na jedno oko. Mnula jsem si ho a říkala si, co to je. Zašla jsem za doktorem a tím začalo mé léčení. Včasné léčbě děkuji za záchranu zraku. Na pravé oko sice nevidím, mám tam uprostřed černou tečku a vidím jen to okolo, mohu však stále pracovat. Jen číst už nemohu,“ popsala své problémy se zrakem Kalašová.

Podobnými potížemi jako malířka trpí v Česku stále více lidí, nad šedesát let popisuje problémy s viděním takřka každý.
Jednaosmdesátiletá malířka trpí takzvanou věkem podmíněnou makulární degenerací, jejíž vlhká (tj. horší) forma se nedá zcela vyléčit. Lékaři však v současné době dokážou její postup zpomalit až zastavit.

„Když jsem přestala vidět na to pravé oko, tak jsem doma zavřela i druhé a chodila tak po bytě. Snažila jsem se žít jako slepec. Byl to pro mě šok. Naštěstí mi terapie pomáhá a dává mi sílu dál žít,“ říká Jarmila Kalašová.

Jak zabránit nejhoršímu

Stejně jako u všech nemocí, i při chorobách očí je nutné zachytit je včas. Právě věkem podmíněná makulární degenerace je v rozvinutých zemích nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí nad padesát let. Postihuje centrální část sítnice nazývanou žlutá skvrna. Pokud se však včas zachytí, dá se nejhoršímu zabránit.

„Čím dříve nemoc začneme léčit, tím větší je šance zachovat ji v tom stadiu, v jakém pacient k lékaři přišel. U vlhké formy, která představuje jednu desetinu všech makulárních degenerací, existuje celá řada léčebných možností včetně laseru či chirurgického zákroku. Ošetření však musí přijít co nejdříve. Léčení pokročilejších forem je vyhazování peněz, protože zhoršování vidění už zabránit nedokáže,“ varuje primář Oční kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Diblík.

Naopak suchou formu onemocnění, jejíž zhoršování probíhá jen velmi pozvolna, lékaři většinou neléčí. „Doporučíme vhodné vitaminové doplňky. Víc s tím v podstatě udělat neumíme,“ přiznává Diblík.

Odborníci odhadují, že nad pětašedesát let věku trpí onemocněním centrální části sítnice více než polovina lidí. Horší vlhkou formou v Česku každý rok onemocní na dva tisíce lidí.

Šedý zákal už není tragédie

Zešednutím vidění, které způsobuje takzvaný šedý zákal, trpí ještě více lidí. Nad 74 let jsou jich až tři čtvrtiny. Na rozdíl od předchozí nemoci se ale dá velmi úspěšně léčit.

„Řešení je pouze chirurgické, žádné kapky nepomohou. Operace v současné době děláme ambulantně, takže by se zdálo, že jsou velmi jednoduché. Potřebujeme k tomu ale velmi drahé moderní přístroje,“ řekl Jiří Pašta, který je pověřený řízením Oční kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice.

Onemocnění se podle něj vyznačuje právě zešednutím vidění. Nejdřív se projeví při čtení, kdy citlivější lidé zjistí, že nemají tak dobrou zrakovou ostrost na blízko. Pokud jim zhoršené vidění vadí i při běžných činnostech, už je zákal rozvinutější. V tom případě lékař pacienta odesílá na operaci, podstatný při tom je také subjektivní dojem člověka, že mu zhoršené vidění vadí.

Zatímco v rozvojových zemích způsobuje šedý zákal nejvíce oslepnutí, v hospodářsky rozvinutějších výraznější riziko nepředstavuje. Lékaři problém velmi snadno odstraní chirurgickým zákrokem. Jen loni v Česku takto operovali na 92 tisíc pacientů.

Propuknutí nemocí se podle odborníků zcela zabránit nedá, na jejich vzniku se totiž podílí více faktorů včetně dědičných dispozic nebo vlivů pohlaví či rasy. Studie dokázaly, že nemocné oči bude mít spíše běloch, náchylnější k nim jsou také starší ženy.

Lidé by se však měli vyvarovat častého a dlouhodobého pobytu na ostrém slunci. Ke vzniku nemoci také přispívá nezdravý životní styl, tedy špatné stravovací návyky, kouření a nadměrné pití alkoholu.

Počítače a televize zraku neškodí, ostré světlo ano

Časté sledování televize nebo počítačového monitoru podle docenta Jiřího Pašty, který je pověřen vedením Oční kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice, zrak lidí nezhoršuje. Oči naopak trpí ostrým světlem a slunečním zářením.

Šedý zákal představuje nejčastější onemocnění očí starších lidí v Česku. Na rozdíl od rozvojových zemí ale u nás nezpůsobuje až na malé výjimky slepotu. Jak to?

Dá se totiž poměrně dobře a snadno operativně léčit. Potřebné přístroje jsou však velmi drahé a ne všude si je mohou dovolit pořídit.

Jen v Česku lékaři odoperují desítky tisíc pacientů, loni jich bylo takřka sto tisíc. Dá se šedý zákal operovat vždy, nebo je nutné zachytit ho co nejdříve?

Operabilní je vždy. Jde jen o to, nakolik je operace komplikovaná.

Jak vůbec chirurgický zákrok probíhá?

Princip je, že se malým otvorem ve stěně oka rozmělní a odsaje vnitřek čočky. Ta se pak nahradí umělou, která umožní člověku vidět na předem dohodnutou vzdálenost. Dotyčný si ještě před operací řekne, zda chce po ní vidět na dálku nebo na blízko. Podle toho naměříme hodnoty čočky, kterou pak vložíme do oka. To je princip operace hrazené zdravotní pojišťovnou.

Většinu operací provádíte ambulantně. To znamená, že může pacient ještě tentýž den odejít domů?

Operace trvá při dobré logistice kolem dvaceti až třiceti minut včetně přípravy na dalšího pacienta. Většinou je to tak, že nemocný přijde na pracoviště, kde mu zákrok udělají, a po něm zase odejde.
Vše se vyřídí během dopoledne. Pak odchází se zakrytým okem domů. Druhý den už může obvaz sundat a normálně koukat. Kvůli vyššímu riziku infekce by měl pacient týden dodržovat absolutní čistotu oka. Neomezuje ho to v běžných činnostech, ale neměl by chodit do prašného prostředí nebo si třít oko rukou.

Můžete garantovat, že po operaci nemocný opět normálně uvidí?

Při operaci bychom měli dosáhnout dobrého vidění. Vždy však zůstane pár buněk při rovníku čočky, které zlikvidovat nemůžeme. Ve dvou až pěti procentech případů se proto mohou objevit komplikace.

Kolik existuje v Česku míst, kde šedý zákal operují?

Podle posledních informací jich je 64, operatérů jsou dvě stovky.

Dá se nějak šedému zákalu předejít?

Jde o takzvané multifaktoriální onemocnění, na jehož vzniku se podílí více faktorů. Dědičnost ani vlivy vlastního metabolismu ovlivnit nedokážeme. Můžeme se však vyvarovat pobytu na ostrém slunci, pomůže také nošení polarizovaných brýlí nebo brýlí s UV filtrem.
Problémy mají také svářeči, kteří nepoužívají ochranné brýle. Jednou z příčin je i nezdravý životní styl, tedy alkoholismus a nikotinismus. To může přispět k tomu, že se šedý zákal vyskytne dřív.

Mezi lidmi je velmi rozšířený názor, že očím škodí také dlouhé vysedávání před televizí nebo monitorem počítače. Je to pravda, nebo jde jen o pověru?

Hygienici neprokázali žádný vliv zrakové námahy na změny ve zrakové čočce. Staré obrazovky měly vliv pouze na unavenost oka. V současnosti mezi odborníky převládá názor, že oko je určeno k tomu, aby se dívalo. Pokud je unavené, tak se ozve samo.

Co má dělat člověk, který pracuje nepřetržitě několik hodin s počítačem, když se mu oko unaví?

Doporučuji jednou za hodinu dát očím odpočinout. Změnit zaměření pohledu. Velmi příjemný je například pohled do zeleně, který uklidňuje nejen oči.

Autor: Filip Sušanka

9.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
16 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Trumpův zeť bude svědčit v kauze ovlivňování prezidentských voleb

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery, byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci vykonává i nyní. Termín výslechu soud zatím neoznámil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies