Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dešťová zahrada je lék pro zemi

Proč dešťovou vodu pouštět do kanálu? Proč ji nevyužít? A když jí stejně máte moc, zkuste ji zužitkovat pro netradiční způsob zahrádkaření – pro dešťovou zahradu.

15.7.2017
SDÍLEJ:

chelone lyonii neboli štítovkaFoto: Public Domain

Už několikrát jsme vám psali, co dělat s dešťovou vodou. Může se zachytávat do sudů a pak s ní zalévat konví, může se zachytávat do speciálních nádrží a pak využít i v celém domě nebo se nechá zasakovat do půdy. A to buď speciálními vsakovacími tunely, nebo povrchovými vsaky. A právě ty nyní využijeme pro naši dešťovou zahradu.

Jezírko na pár dní
Základem celé myšlenky je to, že nechceme budovat zahradní jezírko. Chceme, aby dešťová voda odtekla na námi vytyčené území, kde se vsákne do země. Pomáhá tak udržovat stav podzemní vody, čistí se a hlavně zlepšuje prostředí, protože zvyšuje vlhkost vzduchu i okolí. V těchto místech pak mohou růst jiné rostliny než na klasické zahradě a drží se tu rozmanitější fauna. 

Možná si řeknete, že to bude perfektní místo pro líheň komárů. To ovšem není pravda. Jezírko, které ve vsaku dočasně vznikne, se dostane do půdy během čtyř dní. Komár potřebuje na vylíhnutí 7-12 dní. Samozřejmě, že je zapotřebí znát podloží, abyste se nesnažili vytvářet vsaky na místech k tomu nevhodných. Na žulové skále prostě vsak neuděláte.

Jak na to 
Pro vsak je důležitá dostatečně rozměrná díra, kterou buď sami vykopete, nebo využijete přírodní prohlubeň. Tu je zapotřebí vyložit geotextilií a na ni navrstvit štěrk (záleží na množství přiváděné vody). Na štěrk (ideální je třeba frakce 16/32) pak znova položit geotextilii a zasypat ji tím, co je vhodné pro pěstování zamýšlených rostlin. Můžete použít písek, hlínu i rašelinu. Ideální je kombinace – 50 písku, 30 kompostu, 20 zeminy. Na tuto vrstvu pak můžete vytvořit i mulčovací vrstvu z kůry, která zabrání rychlému odpařování. 

Pokud se bojíte, že by vrstva hlíny byla příliš velkou brzdou pro vsakování, je možné vytvořit jakýsi přepad. Uprostřed vsaďte trubku, která bude vyčnívat požadovanou výšku nad zem (neporadíme vám kolik, záleží na podloží, hlíně i rozlehlosti vsaku) a končí ve štěrkovém podloží. Přebytečná voda pak bude přímo odtékat do této vsakovací vrstvy. Pokud budete mít naopak problém s příliš rychlým vsakováním, lze kraje podmoku vyložit bazénovou fólií, takže se voda bude muset dostat do štěrkové vrstvy menší plochou.

Co vysadit?
Musíte si uvědomit, že vsak může být pod vodou i několik dní. Takže rostliny, které sem vysadíte, musí zamokření vydržet. Ale rostlin je opravdu mnoho. Stačí si vzít k ruce nějakou naučnou literaturu a najdete jich desítky. Můžeme doporučit například mátu vodní, která rychle a vytrvale zazelení břehy. Jen pozor – je to téměř plevel, který budete muset každý rok pořádně ukáznit.

Dále můžete vysadit různé druhy sítin, kejklířek, traviny suchopýru apod. Pokud chcete něco netradičnějšího a málo známého, tak zkuste třeba štítovku (Chelone lyonii) nebo zevar.

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elon Musk

Elon Musk zveřejnil fotografie skafandru SpaceX. Klade důraz na design

Paragliding. Ilustrační snímek.
AKTUALIZOVÁNO
15

Paraglidista zemřel při pádu na pole. Záchranáři ho oživovali marně

Test Deníku o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

/TEST/ Deník testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

Motory v raketách KLDR jsou asi ruská dezinformace, řekl ukrajinský velvyslanec

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes spolu s krajany žijícími v naší zemi oslavil Den státní vlajky Ukrajiny. Při té příležitosti připomněl, že Češi vůbec nemají představu, jakých zločinů se Rusko ve válce proti Ukrajině na východě země dopouští. Vyjádřil se i k některým dalším událostem týkajícím se jeho vlasti.

Do Německa se vrátila část zlatého pokladu, ukrytá před Rusy v zahraničí

Německá ústřední banka ve středu oznámila, že se jí podařilo tři roky před plánovaným temínem dokončit iniciativu, na jejímž základě se vrací do Německa polovina německých zlatých rezerv, ukrytých během studené války v zahraničí.

Češi na cestách? Vítězí u nich hlavně exotika, i díky levným letenkám

/INFOGRAFIKA/ Letecká doprava se těší stále větší popularitě. I Češi už objevili kouzlo levných letenek, díky kterým se dostanou do vzdálenějších destinací za ceny, které by ještě před pár lety byly utopií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení