Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy vysadit tulipány, hrdé ozdoby jarní zahrady

Tulipán je právem přezdíván král cibulovin. Jeho důstojná krása zdobí evropské záhony už od poloviny 16. století a v historii se za něj platilo i zlatem. Dneska jsou tulipány mnohem dostupnější, ale pořád stejně nádherné.

12.9.2017
SDÍLEJ:

Cibulky tulipánů by se měly sázet do chladnější půdy. Pokud je vysadíte příliš brzo, může se stát, že vyraší ještě před příchodem mrazů a zimu potom nepřežijí. V chladné půdě se navíc minimalizuje riziko přenosu houbovitých chorob a méně aktivní jsou i hraboši, kteří si na tulipánových cibulkách rádi pochutnávají. Nejlepším obdobím pro výsadbu je proto konec září, říjen, a dokonce i listopad. Zkrátka a dobře se musí vystihnout moment, aby už nebylo teplo, ale cibulky měly pořád dostatek času zakořenit před zimou.

Tulipánům vyhovuje hlinitopísčitá půda, která cibulky lépe ochrání před mrazem než písek. Sázíme je širší částí dolů do hloubky asi 15 cm a necháváme mezi nimi 10 - 20 cm rozestup.

Tulipány nemusíme přesazovat každý rok, ale jednou za dva až tři roky je to doporučeno. Záhon se totiž zahušťuje dceřinými cibulkami a půda už nebude schopná všechny rostliny uživit. Cibulky ze záhonu odstraňujeme až poté, co listy odkvetlých rostlin zcela uschnou - obvykle to bývá v červnu až v červenci. Odumírající listy tak stačí předat cibulkám potřebné živiny.

Věděli jste, že:

  • Slovo "tulipán" pochází ze zkomoleniny slova "turban". V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu květinu popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec "tuliban".
  • Podle některých zdrojů se tulipány objevily v Evropě poprvé v polovině 16. století v Jelením příkopu na Pražském hradě. Odtud se dostaly do Vídně a až poté byly převezeny do Nizozemí, které se jejich pěstováním tolik proslavilo.
  • V letech 1636 - 1637 byla v Nizozemí poptávka po tulipánech tak vysoká, že se hodnota jedné tulipánové cibulky přiblížila ceně měšťanského domu v Amsterdamu. Mnoho obchodníků, kteří tehdy prodali celé své jmění, jen aby investovali do tulipánů, se ale nakonec ocitlo na dlažbě. Do potíží se tím dostala celá nizozemská ekonomika.

Autor: Redakce

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Ilustrační foto.
15

Jaké budou moderní sklady? Plné robotů a 40 metrů vysoké

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení