„Papilomaviry jsou drobné viry, které jsou příčinou vzniku rakoviny děložního čípku,“ vysvětluje ostravský gynekolog a primář Peter Koliba s tím, že ze stovky typů tohoto viru jsou nebezpečné ty s číslem 16 a 18. V České republice onemocní rakovinou děložního čípku každoročně přibližně tisícovka žen.

„Zákeřné viry napadají organismus v 99 procentech případů při pohlavním styku. Byly však zaznamenány případy přenosu i při jiných sexuálních praktikách, kdy nemusí nutně dojít k pohlavnímu aktu,“ říká dále Koliba a doplňuje, že očkování podstupují i někteří muži.

Kdy očkovat? Už od devíti

Zdravotní pojišťovny hradí ženám ve vymezené věkové skupině jednu gynekologickou preventivní prohlídku ročně. „Při prohlídce odhalujeme předrakovinné stavy, a pokud se neléčí, do dvou až deseti let může dojít ke vzniku rakoviny děložního čípku,“ dodává Koliba a doporučuje očkování, se kterým je už šestiletá zkušenost.

Význam prevence očkováním si uvědomily i zdravotní pojišťovny. „Jedná se o vážné onemocnění a prevence je namístě. Naši pojištěnci mají možnost využít očkování, kdy třetí dávku získají zdarma a na zbylé ještě příspěvek 1000 korun,“ potvrzuje Otakar Kačmař, obchodní náměstek Revírní bratrské pokladny.

Podle Koliby je nejúčinnější období k očkování už od 9 let, optimálně pak mezi 12. až 14. rokem věku, před zahájením pohlavního života. Očkovací látky jsou aplikovány ve třech dávkách. Po první následuje s dvouměsíčním odstupem druhá a po dalších čtyřech měsících se aplikuje poslední.