Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravská onkologie spouští unikátní ozařovač

Časy, kdy se onkologičtí pacienti z Moravskoslezského kraje jezdili léčit do Prahy či na jiná pracoviště v zemi, se asi změní. Naopak Ostrava se nejspíš stane centrem, které budou vyhledávat nemocní nejen z jiných měst a vesnic Česka, ale i ze zahraničí. Ostravská fakultní nemocnice totižve středuzkušebně spustila CyberKnife – špičkový robotický ozařovač, první svého druhu ve střední a východní Evropě.

21.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ostravská fakultní nemocnice ve středu zkušebně spustila CyberKnife – špičkový robotický ozařovač.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Asi dva měsíce teď budou ostravští onkologové unikátní ozařovací přístroj za200 milionů korun, pro který se několik měsíců stavěl v areálu fakultní nemocnice v Porubě bezpečnostní „bunkr“, zkoušet.

Budou si na figurínách, ve vodě akvária a dalšími způsoby testovat teoretické znalosti nabyté na odborných stážích v Americe a na dalších pracovištích ve světě. A budou „vyběhávat“ potřebná razítka například u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost tak, aby o prázdninách mohli přístrojem začít léčit pacienty.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček míní, že ostravská onkologie se po nedávné rekonstrukci a spuštěním CyberKnife stává jedním z nejpřednějších pracovišť v Česku a ve střední Evropě. „Pacienti mají jistotu, že se tu bude poskytovat léčba na úrovni zakládajících členů Evropské unie,“ konstatoval.

Američané budou ze začátku asistovat


CyberKnife, neboli kybernetický nůž, je unikátní robotický ozařovač, který výrazně rozšiřuje možnosti léčby a dává ostravským odborníkům možnost léčit i pacienty, kterým v minulosti nebylo možné pomoci.

„Tento špičkový robotický ozařovač je průmyslově vyráběn teprve od roku 2001, takže jde opravdu o nejžhavější světovou novinku na poli onkologické léčby. Kybernetický nůž funguje podobně jako gama nůž. Nespecializuje se však jen na oblast mozku, ale léčí nádory i v jiných částech těla,“ uvedl přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice David Feltl. Upřesnil, že CyberKnife ozařuje s deset- až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače.

„CyberKnife je pomocí robotického ramene schopen vysílat svazek velmi tenkých paprsků z téměř každé pozice. Systém umí kontrolovat pozici nádoru během ozařování, takže reaguje na sebemenší pacientovy pohyby tak, aby nedošlo k poškození zdravé tkáně a záření bylo zacíleno pouze na nádor. Jeho software sleduje pohyblivý cíl nádoru například v plicích nebo játrech a dokáže směr ozařování tomuto pohybu přizpůsobit s přesností na dva milimetry. To doposud nebylo možné. I u nehybných cílů jsme zatím pracovali s přesností na tři milimetry,“ popsal Feltl s tím, že právě díky této extrémní přesnosti CyberKnife se podstatně rozšíří možnosti v léčbě malých nádorů v blízkosti životně důležitých struktur.

Ostravský pětičlenný tým lékařů, fyziků a radiologických asistentů má za sebou školení v USA, přímo u výrobce ozařovače CyberKnife. U léčby prvních pacientů budou ostravským odborníkům asistovat zkušení specialisté ze San Franciska. Ostravští onkologové také počítají s tím, že v souvislosti se zařízením CyberKnife vznikne školicí centrum, které umožní další vzdělávání českých i zahraničních odborníků.

Přednosta: Každý vhodný pacient se na CyberKnife dostane

„Tři roky jsem potil krev, popsal650 stran projektu, a teď ho konečně máme,“ radoval se z nového robotického ozařovače přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl.

Co se změní pro pacienty po spuštění CyberKnife? Znamená to, že lidé, kterým teď říkáte, že už pro ně nemůžete nic udělat, dostanou další šanci na léčbu?

Odpověď je složitější. CyberKnife se hodí pro extrémně přesné ozáření nádorů zhruba do pěti centimetrů velikosti. Léčebné možnosti se u některých diagnóz rozšíří, u jiných budeme schopni nabídnout šetrnější alternativu k léčbě, která je už teď k dispozici.

Kolika lidí a s jakými diagnózami se to bude týkat?

CyberKnife je určen k ozáření některých, zdůrazňuji některých nádorů plic, jater, slinivky břišní, páteře nebo prostaty. Jde skutečně pouze o pár procent pacientů, a neradi bychom vzbuzovali dojem, že jde o nějakou revoluci v onkologii. Drtivá většina pacientů bude nadále léčena stávajícími léčebnými postupy, k nimž mají současná onkologická centra všechny předpoklady.

Pro jaké pacienty se léčba tímto přístrojem hodí? Máte už seznam pacientů, kteří by byli vhodní pro tuto léčbu?

Ročně budeme schopni ozářit kolem600 pacientů. Indikace jsou velmi přesně definovány a jsou součástí popisu výkonu, který jsme předložili zdravotním pojišťovnám a ministerstvu zdravotnictví. Podle našich předběžných analýz by se každý vhodný pacient měl k léčbě na CyberKnife dostat. Již téměř rok pořádáme semináře se spolupracujícími odborníky a vysvětlujeme jim přednosti a limity přístroje tak, aby byli schopni správnému pacientovi léčbu nabídnout.

Kolik pacientů denně ošetříte? Je nutná hospitalizace?

Přístroj bude pracovat na prodlouženou směnu, denně ošetříme asi pět pacientů. Léčba je ambulantní, ale pacienty z daleka budeme samozřejmě schopni hospitalizovat.

Jaké jsou výhody léčby pomocí CyberKnife ve srovnání s jinými postupy?

Výhodou léčby je možnost dodání velmi vysoké dávky záření do malého objemu, takže celá léčba proběhne v jednom až pěti sezeních. V současné době ozařujeme šest až osm týdnů. Nevýhodou je jednak omezenost použití CyberKnife na velmi malá ložiska a jednak doba trvání jednoho ozáření. Ta se pohybuje v rozmezí jedné až tří hodin.

Jaká jsou rizika léčby, vedlejší účinky a také úspěšnost?

Léčba má většinou málo vedlejších účinků. Ale občas se vyskytnou, připomínají nežádoucí účinky běžné radioterapie. Úspěšnost léčby záleží na diagnóze. U karcinomu prostaty je úspěšnost stejná jako u klasického ozáření, ale léčba trvá kratší dobu, je méně toxická a levnější. U nádorů páteře, jater či pankreatu terapie většinou nevede k vyléčení, ale zaznamenává rychlou úlevu od potíží nebo dlouhodobou stabilizaci onemocnění.

Kolik pacientů ročně se léčí na onkologii ostravské fakultní nemocnice?

Celkový počet ročně léčených pacientů se pohybuje okolo 5000.

Kolik nových nemocných tu ročně přibude?

Ročně léčíme okolo 1400 až 1500 nových pacientů.

Jaké druhy nádorových onemocnění se u vás nejčastěji léčí? Máte některých onkologických onemocnění více ve srovnání sjinými komplexními onkologickými centry?

Léčíme klasické spektrum diagnóz jako v ostatních onkologických centrech. Máme nadprůměrný počet pacientů s nádory hlavy a krku a rovněž s urologickými malignitami, což jsou nádory varlete, karcinom ledviny, měchýře či prostaty.

Jak se za posledních pět let změnila šance na vyléčení pacientů s rakovinou?

Většina pacientů se zhoubnými nádory bohužel stále není vyléčena a svému onemocnění podlehne. K pokroku v onkologii nesporně dochází, ale žádné revoluce se nedějí, jsou to postupné drobné krůčky. Zdokonaluje se onkologická chirurgie, léčba zářením i systémová léčba, ale pořád platí, že nejlepším lékem je prevence a časná diagnostika. Prevence a screening nádorových onemocnění má větší význam než deset CyberKnife dohromady.

Masarykův onkologický ústav v Brně nabízí pacientům za úplatu, nad rámec hrazený zdravotními pojišťovnami, komplexní preventivní zdravotní prohlídky. Děláte nebo zvažujete něco podobného?

Zatím o této možnosti pouze uvažujeme. Zvažujeme všechna pro a proti. Po spuštění CyberKnife bude provoz kliniky mnohem rušnější a náročnější, tudíž chceme situaci zhruba za rok vyhodnotit a rozhodnout se, zda tuto službu našim klientům nabídneme.

>> Onkologieostravské fakultní nemocnice

* Na ostravské onkologiise ročně léčí okolo pěti tisíc pacientů.

* Každoročně tu přibude 1400 až 1500 nových nemocných s rakovinou.

* Nejčastěji léčí ostravští onkologové nádory prsu, prostaty, plic, kolorektální karcinom, je to srovnatelné s ostatními onkologickými centry v zemi. V ostravské fakultní nemocnici však přibývá nemocných s nádory hlavy a krku – nejvíce v České republice. Těmito nádory trpí zejména Ostravané a obyvatelé Karvinska. Příčinu vidí lékaři zejména v životním stylu, v nadměrné konzumaci destilátů a v kouření.

* Každý třetí občan České republiky v průběhu života onemocní zhoubným nádorem, každý čtvrtý na něj zemře.

* Předpokládá se, že letos bude v Česku se zhoubnými nádory diagnostikováno 62 tisíc pacientů. Zhruba 28 tisíc na ně zemře.

* V České republice je nyní asi 450 tisíc lidí, kteří se na rakovinu léčí nebo jsou sledováni, protože měli zhoubný nádor.

Zdroj: Česká onkologická společnost, Fakultní nemocnice Ostrava


>>Ozařovač CyberKnife

* Vznik ozařovače CyberKnife je spojen se Stanfordskou univerzitou a profesorem neurochirurgie Johnem Adlerem. Právě tento muž stál u zrodu kybernetického nože, jehož prvním exemplářem byl první pacient léčen v roce 1994 ve Stanfordu.

* Od roku 2001, kdy začal být kybernetický nůž průmyslově vyráběn, je na světě v provozu zhruba 160 těchto přístrojů, z toho asi70 procent je v USA. Na území Evropy je12 ozařovačůCyberKnife, Ostrava je 13.

* Ještě v první polovině 20. století nebyly radiační přístroje schopny dosáhnout hloubkové dávky a ozářit nádory uvnitř pacientova těla. Vše se změnilo v 50. letech minulého století, kdy byl rovněž ve Stanfordu zkounstruován lineární urychlovač. Tento ozařovací přístroj umožnil aplikaci dostatečných hloubkových dávek a dramaticky rozšířil možnost léčby onkologických onemocnění.

Zdroj: Fakultní nemocnice Ostrava

Autor: Miroslava Chlebounová

Místo události:
21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Airbus A319 ve službách české vlády
3 5

Za zraněnou Češkou do Káhiry míří vojenský speciál s lékaři

Slávistický kotel
7

Cizinci v Česku? Sparta je v klidu, Slavia má problém

Stezky do oblak jsou hitem českých hor. Porovnali jsme, která je nejlepší

Dopravní zácpy, přeplněná parkoviště a fronty u pokladen. To vše způsobilo nedávné otevření Stezky korunami stromů u Janských Lázní v Krkonoších. Celkem jsou tyto unikátní rozhledny v Česku a blízkém okolí již čtyři a bez nadsázky se z nich staly turistické hity našich hor. Udělali jsme pro vás jejich srovnání, které nabízejí nejlepší výhledy nebo adrenalinové atrakce. 

Andrzej Duda podepsal jeden ze sporných zákonů polské soudní reformy

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zbývající z trojice nedávno parlamentem schválených zákonů, které jsou součástí reformy polské justice. Tu kritizovala Evropská unie i domácí opozice.

Poslanci začali vyšetřovat aféru kolem Babiše a Přibila

Slyšením zástupců České advokátní komory začalo ve Sněmovně dnešní zasedání komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. Dopoledne dorazí před členy komise také někdejší novinář Marek Přibil. Odpoledne komise vyslechne předsedu hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše. Právě aféra kolem Babiše a Přibila vznik komise podnítila.

Nežádoucí skládkování. Stát dá obcím další dvě miliardy na třídění odpadu

Do stovek obcí a měst přibudou nové nádoby na tříděný a bio odpad. Radnice a společnosti si je budou moct pořídit z dotací, které právě uvolnilo ministerstvo životního prostředí z operačního programu Životní prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení