VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař: Alergie je jen část naší daně za blahobyt

Smrkáte, utíráte si uslzené oči a přemýšlíte, co se děje. Rozkvetlá louka vás doposud nechávala v klidu, přitom teď stačí se k ní přiblížit a už se dusíte.

13.6.2015
SDÍLEJ:

Alergolog a imunolog Petr Machala ordinuje ve Žďáře nad Sázavou v poliklinice, v Chotěboři v M-centru. Foto: Deník/Jiří Marek

„Jestli odkládáte návštěvu lékaře, měli byste vědět, že z neléčené pylové alergie se může i rozvinout astma," říká alergolog a imunolog Petr Machala. Ten ordinuje ve žďárské poliklinice a M-centru v Chotěboři.

Co je vlastně alergie?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné látky v našem okolí. Název vznikl z řeckých slov allos a ergon, což by v překladu znělo volně jako „jiná reakce". Málokdo si uvědomuje, že alergie je vlastně jakási forma zánětu, a měl by být proto i adekvátně léčen. Například až padesát procent pacientů s chronickou alergickou rýmou se může setkat s projevy astmatu.

Poznám, že trpím nějakou formou alergie?

Lidé už dnes o alergiích vědí více než v minulosti, protože je přemílána ve všech médiích a taky proto, že u nás alergií trpí asi čtvrtina populace. Proto lidé, kteří mají rýmu, kýchají a svědí je oči v teplých měsících, mají v prvé řadě podezření na pylovou alergii. Ti, kteří mají vyrážku po nějakém pokrmu, zase hledají viníka v potravině. V neposlední řadě může na alergii upozornit výraznější lokální reakce spojená například s dušností při bodnutí blanokřídlým hmyzem včela,vosa. Ke zjištění alergie většinou používáme takzvané prick testy nakapání alergenů na předloktí a následné zatlačení kopíčkem, nebo odběr protilátek.

Jak probíhá léčba?

Léčba zahrnuje v prvé řadě prevenci. To znamená, že nyní v období pylů není moudré se snažit válet sudy po rozkvetlé louce, ale spíše si omývat častěji obličej, večer umýt vlasy nebo je aspoň vyčesat na vlhko. Dále není dobré lehat si do postele v oblečení, ve kterém chodíme po venku. V léčbě většina lidí užívá léky potlačující alergickou reakci na bázi antihistaminik. Antihistaminika se jim říká proto, že brání vyplavení hlavního mediátoru alergické reakce histaminu. Kromě toho jsou využívány i hlavní potlačovatelé zánětlivé reeakce, kortikoidy. Dnes jsou většinou na bázi sprejů a inhalačních aplikátorů a v dávkách, které se běžně užívají, nejsou nebezpečné. Poslední skupinu tvoří takzvaná alergenová imunoterapie, jde o kapky, tablety a injekce, které učí vlastní imunitní systém reagovat „normálně".

Při imunoterapii je tedy pacientům aplikován do těla alergen způsobující alergickou reakci?

Víceméně je organismu v určitých pravidelných intervalech předkládán konkrétní alergen, a tím imunitní systém učíme, aby si na něj zvykl. Tato terapie není zcela vhodná pro všechny a hlavně nelze namíchat všechny alergeny najednou. O typu a smyslu nasazení rozhoduje po poradě s pacientem lékař. U dětí se dá použít od pěti let věku.

Lze se zcela vyléčit? Alergie je na celý život, jen její projevy se můžou s věkem měnit. Jedinou léčbou je alergenová imunoterapie. Kromě předsezonní existuje i dlouhodobé podání na zhruba tři roky, které by mělo na několik let ponechat v organismu imunologickou paměť. Ale zaručit se vám za to nikdo nemůže, úspěšnost je kolem šedesáti, sedmdesáti procent.

Může člověku neléčená alergie zkomplikovat život?

Většina alergiků se „vyrojí" na jaře a v létě, kdy smrkají, kýchají. Většinou jim stačí tabletka antihistaminika, kterou si dnes můžou i volně koupit v lékárně, proto se u nás v ordinaci ani neobjeví. Ale dlouhodobá špatně léčená rýma může vést k únavě, protože s ucpaným nosem musí dýchat i v noci s pomocí mezižeberních svalů, a také k možnému nárůstu polypů. Také projevy kašle, které berou alergici jako samozřejmost, mohou být symptomem astmatu, a to i bez projevů dušnosti. Proto je při podezření na alergii dobré vyhledat lékaře.

Jsou alergie, které ohrožují člověka na životě?

Nejprudší alergickou reakcí je anafylaktická reakce. Ta nastává nejčastěji po bodnutí včelou nebo vosou. Ale není vzácností ani po užití určité potraviny. Alergici na včelí a vosí bodnutí mají doma život zachraňující autoinjektor s adrenalinem, jsou proškolení a většinou jeho podání zvládají .

Které alergie patří mezi nejrozšířenější?

Pokud bych měl mluvit o průřezu pacientů procházejících ambulancí, tak nejrozšířenější je v našich končinách alergie pylová, následně alergie na roztoče, která se může hlavně u dětí projevovat jako chronická rýma nebo opakované infekty dýchacích cest, pak alergie potravinové a nejméně časté alergie na bodnutí hmyzem.

S alergií se už člověk narodí?

S alergií se člověk většinou nenarodí. Může se ale někdy zařadit již v útlém věku mezi takzvané atopiky. Atopie je vlastně vloha k alergii. Typicky je to projev atopického ekzému u kojence s rodičem alergikem, který je poprvé hospitalizován s bronchitidou.

Je alergie dědičnou nemocí?

Alergie má polygenní dědičnost, nedědíte přímou alergii „na něco". Obecně se dá říct, že čím je v rodině sourozenci, rodiče, prarodiče více alergií, tím je větší šance, že alergie bude i u dalšího potomka.

Mezi lidmi je zažité, že zvýšená hygiena je zodpovědná za nárůst počtu případů alergie. Je to pravda?

Ona je to taková polopravda, a je dost složité to vysvětlit. Studie, které se prováděly, vedly k závěru, že lidé s nižšími hygienickými standardy měli méně alergií, ale v průběhu života měli častější infekty a hlavně parazitární onemocnění, což imunitní systém pro budoucnost nasměrovalo jinam. Myslím, že rozumné by bylo chovat se jak v té pohádce sůl nad zlato: přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně…

Pokud sdílím domácnost se zvířecím mazlíkem a zjistím, že mi způsobuje alergii, musím se ho „zbavit"?

Pokud máte doma zvíře, ke kterému vás pojí pouto, těžko se ho zbavíte, a ani to nikomu nenařizuji. Jde spíše o režim opatření, aby mohl alergik se zvířetem takzvaně přežít.

Může alergie spustit nadměrný stres?

Vyloučit to nelze. Každopádně by ale mělo jít o člověka s vlohou k alergii. Dlouhodobý stres samozřejmě ovlivňuje i imunitní systém a pokud mu něco ukážete v nevhodnou dobu, tak se samozřejmě může alergicky naštvat.

Řadí se alergie do „kategorie" civilizačních nemocí?

Řekl bych to asi tak: čím víc se máme dobře a čím déle žijeme, tím víc je civilizačních nemocí. Alergie je jen část naší daně za blahobyt.

Autor: Jiří Marek

13.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.
1

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

Bohuslav Sobotka na setkání lídrů států Evropské unie.
4 6

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

Sivok před San Marinem: Vpředu máme hladové kluky, věřím jim

/ROZHOVOR od zvláštního zpravodaje Deníku/ Od českého národního týmu se zítra v San Marinu očekává čisté konto. Podle kapitána Tomáše Sivoka však právě první pohled klame, svěřence Karla Jarolíma, a speciálně obránce, nečeká jednoduchá práce. 

Týdenní zkrat: Milujte se a množte se

V Česku vzrostl počet obyvatel na 10,6 milionu. Migrací přibylo 25 tisíc lidí. Jeden by doufal, že to je proto, že S umělým oplodněním pomáhají Češkám bratranci, ale prý za to můžou zase migranti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies