Psychologové z Illinoiské univerzity v USA zjistili, že muži, kteří před luštěním popíjeli, rychleji dávali správné odpovědi a měli jich více.   

Testu se zúčastnilo 40 mladých mužů, kterým vědci dali hádanky a rébusy. Polovina skupiny před luštěním vypila dvě pinty piva, tedy celkem asi litr. Druhá polovina byla střízlivá.   

Výzkumníci zjistili, že ti, kdo před luštěním pili alkohol, vyřešili oskoro 40 procent více úloh než ostatní. Přijít na řešení jim trvalo průměrně 12 vteřin, zatímco druhé skupině 15,5 vteřiny.   

Po pivu jsme kreativnější

"Průzkum představuje první ukázku vlivu alkoholu na kreativní řešení problémů," citoval The Telegraph z článku v časopise Consciousness andCognition. Jeho spoluautorka Jennifer Wileyová řekla, že vědci testovali, co se stane, když jsou lidé "trochu šťastní, nikoli když extrémně pijí". Vpozadí věci je podle ní myšlenka, že pokud jsou lidé až moc soustředění, nemusejí vidět neobvyklé možnosti řešení. K tomu, aby se objevily, je potřeba rozsah pozornosti rozšířit.   

Alkohol může na druhou stranu zvýšit riziko rakoviny, poškození jater amozku. Stoupá riziko úrazu i nákazy při nahodilém sexu. Škodlivým může být pro děti, protože ničí mozkové buňky, dokud se vyvíjí mozek.   

Čeští experti na léčbu závislostí loni informovali, že každý Čech a Češka nad 15 let vypije za rok 16,5 litru čistého alkoholu, zatímco světovýprůměr je 6,13 litru. Rizikovým nebo škodlivým způsobem podle nedávno zveřejněného průzkumu pije alkohol pětina dospělých Češek a Čechů, více než 1,3 milionu lidí.